Badania krwi umożliwiają dokonanie ogólnej oceny stanu zdrowia i pozwalają wstępnie rozpoznać przyczyny występujących u pacjenta dolegliwości. Udanie się na badania do placówki medycznej może być jednak problematyczne, m.in. dla osób starszych i schorowanych. Badania krwi można jednak wykonać w domu – umożliwia to usługa ALAB w domu. Dowiedz się, jak przebiega, jak umówić się na pobranie krwi w domu i jak prawidłowo przygotować się do badań.
Badanie z dojazdem do pacjenta – jak wygląda usługa ALAB w domu?
Usługa ALAB w domu umożliwia wykonanie badań krwi pod adresem wskazanym przez pacjenta w umówionym wcześniej terminie. Pobranie krwi z dojazdem do pacjenta odbywa się w komfortowych i bezpiecznych warunkach, zapewnionych przez profesjonalny personel medyczny, wyposażony w niezbędne środki bezpieczeństwa. Po pobraniu materiału próbki transportowane są do laboratorium diagnostycznego.
W przypadku zakupu badań z moczu lub kału próbki materiału należy przygotować wcześniej w specjalnych pojemnikach dostępnych w aptekach.
Kto może skorzystać z badań z dojazdem do pacjenta?
Z usługi ALAB w domu mogą skorzystać wszystkie osoby, dla których z jakiegokolwiek powodu wykonanie badań w domu jest wygodniejsze lub korzystniejsze. W szczególności może dotyczyć to:
- osób starszych i schorowanych, które nie są w stanie samodzielnie dostać się do Punktu Pobrań;
- osób z niepełnosprawnościami i ograniczeniami w mobilności;
- osób, które z powodu natłoku obowiązków nie mogą znaleźć czasu, aby udać się na badania;
- małych dzieci, stresujących się wizytami w placówkach medycznych (badania w domu wykonuje się u dzieci od 5. roku życia).
Usługa ALAB w domu świadczona jest obecnie w Warszawie, Katowicach, Płocku, Rzeszowie, Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi, Krakowie. Badania krwi z dojazdem do pacjenta wkrótce będą dostępne także w innych lokalizacjach.
Jak zapisać się na badania krwi w domu?
Jeśli chcesz skorzystać z badań krwi z dojazdem do pacjenta, odwiedź stronę ALAB w domu. Następnie możesz wypełnić znajdujący się na niej formularz elektroniczny bądź zadzwonić pod widniejący u góry strony numer telefonu – w czasie rozmowy lub wypełniania formularza wskaż termin i podaj adres, pod którym ma zostać wykonane badanie, a także wskaż wszystkie badania, które chcesz wykonać. Badania możesz opłacić kartą lub gotówką w czasie wizyty personelu medycznego.
Pobranie krwi z dojazdem do pacjenta – prawidłowe przygotowanie
Wyniki badań krwi będą wiarygodne tylko pod warunkiem prawidłowego przygotowania się pacjenta do pobrania krwi. Przygotowanie jest proste i nie wymaga dużego wysiłku.
- Pacjent powinien być na czczo, 8–12 godzin od ostatniego posiłku. Dopuszcza się wypicie szklanki wody.
- Optymalna pora na pobranie krwi to godziny poranne, między 7 a 9. Należy wyspać się i wypocząć.
- Na 2–3 dni przed badaniem należy unikać spożywania alkoholu i przyjmowania innych używek.
- Badanie należy wykonać przed przyjęciem porannej porcji leków (chyba że lekarz zalecił inaczej).
- Na 15 minut bezpośrednio przed badaniem należy odpocząć w pozycji siedzącej.
Jeżeli lekarz wydaje szczególne zalecenia przed wykonaniem badań krwi, np. w kwestii przyjmowania leków, należy o tym poinformować pielęgniarkę jeszcze przed pobraniem próbki materiału.