Jak zaaranżować sypialnię w stylu skandynawskim?

Sypialnia w stylu skandynawskim to oaza spokoju i miejsce do odpoczynku, do którego będziemy chcieli wracać. Dla tego stylu charakterystyczne są przede wszystkim jasne barwy, proste formy mebli i minimalistyczne dodatki. W artykule podpowiadamy, jak stworzyć sypialnię zgodną ze stylem skandynawskim.

Jakie są cechy stylu skandynawskiego?

Styl skandynawski wywodzi się z krajów Europy północnej, czyli z: Norwegii, Finlandii, Danii i Szwecji. Nawiązuje on do tak zwanej filozofii Hygge, które zakłada dążenie do spokojnego życia w zgodzie z naturą.

Wśród charakterystycznych cech stylu skandynawskiego można wymienić: stosowanie jasnych palet barw, sięganie po naturalne materiały, skupienie się na jakości i prostej formie mebli, stosowanie minimalistycznych i designerskich dodatków.

Styl skandynawski pozwala nam również na indywidualizm w aranżacjach. Warto pamiętać jednak o tym, że wnętrze przede wszystkim mieć przytulny charakter, ale także być funkcjonalne.

Współcześnie można wyróżnić także odmiany stylu skandynawskiego:

  • scandi chic – nawiązuje do romantyzmu, wykorzystywanej bieli towarzyszą kolory pastelowe, wzory kwiatowe i dodatki wykonane z jedwabiu i aksamitu;
  • new nordic – w tej odmianie stylu skandynawskiego przede wszystkim kładzie się nacisk na stworzenie przytulnej, rodzinnej atmosfery we wnętrzu, głównie za pomocą większej ilości dodatków;
  • dark nordic – jasne barwy stylu skandynawskiego przełamywane są za pomocą szarości, grafitu oraz czerni, wnętrze przybiera eleganckiego i nowoczesnego charakteru, często wykorzystywane są dodatki wykonane z metali, miedzi, marmuru.

Meble do sypialni w stylu skandynawskim

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, styl skandynawski przede wszystkim skupia się na wykorzystaniu naturalnych materiałów, na prostej bryle mebli, a także na ich prostocie i funkcjonalności. W skandynawskiej sypialni królują więc meble wykonane z drewna. Jest to surowiec wytrzymały, oryginalny oraz zgodny z duchem eco. Drewniane łóżko nada sypialni charakteru, przytulności i ciepła – zwłaszcza w sytuacji, gdy zdecydujemy się na drewno o jasnej barwie i z wyraźnym rysunkiem słojów.

Łóżko stanowi serce każdej sypialni. Aby było jak najbardziej funkcjonalne, czyli zgodne ze stylem skandynawskim, powinno idealnie wpasowywać się w dostępną przestrzeń. Rozmiar tego mebla należy dobrać zgodnie z naszymi preferencjami oraz odpowiednio do metrażu pokoju – nie powinno ono utrudniać nam swobodnego przemieszczania się. Jeżeli decydujemy się na łóżko podwójne (dwuosobowe), to przy niewielkim metrażu nie powinno się przekraczać rozmiaru 140 cm x 200 cm. Zwróćmy uwagę również na to, czy mebel wyposażony jest w dodatkowe schowki np. na pościel, ubrania czy bibeloty.

Oprócz łóżka w przestrzeni sypialni mogą znaleźć się takie meble jak: szafka nocna, komoda, szafka na telewizor, krzesło typu uszak, toaletka. Wszystko zależy od naszych preferencji, a także od możliwości aranżacyjnych i metrażu.

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, w skandynawskiej sypialni królują jasne, naturalne barwy, a także biel. Często dla „ożywienia” przestrzeni do mebli wprowadzane są detale w kolorach beżowych, w czerni lub białe fronty. Komody czy szafki najczęściej wyposażone są w wysokie nóżki, które optycznie nadają meblom lekkości.

CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v62), default quality

Sypialnia w stylu skandynawskim – kolory ścian

Po raz kolejny podkreślimy, że w stylu skandynawskim królują jasne kolory: biele szarości, beże, brązy, pastele. Przestrzeń możemy wzbogacić za pomocą kolorowych dodatków, o których wspomnimy w dalszej części artykułu. Sufit natomiast najczęściej maluje się na biało. W przypadku pasteli zaleca się, aby pomalować wyłącznie jedną ścianę – dzięki temu stworzymy harmonię i nie zakłócimy spokojnego charakteru tego pomieszczenia.

Zgodnie ze stylem skandynawskim na ścianach możemy również zastosować tynki oraz tapety o minimalistycznych wzorach i trójwymiarowej strukturze.

Podłoga w sypialni skandynawskiej

Urządzając naszą sypialnię, nie możemy także zapominać o odpowiednim dobraniu podłogi, która powinna współgrać z jasnymi kolorami ścian oraz z naturalnymi surowcami mebli i dodatków. Tutaj najlepiej sprawdza się podłoga drewniana lub panele imitujące wygląd drewna.

Jaki kolor podłogi wybrać? Możemy postawić na bielone drewno (nada sypialni rustykalnego charakteru), a także na jego cieplejsze tony, np. na deski dębowe. Wyeksponujmy naturalne usłojenie, które dodatkowo przełamie całość aranżacji.

Na podłodze możemy położyć puszysty dywan typu shaggy lub proste, tkane dywany ozdobione frędzlami.

Jakie dodatki do sypialni w stylu skandynawskim?

Dodatki stanowią stały element aranżacyjny każdego pomieszczenia. Również w sypialni idealnie podkreślą charakter pomieszczenia, pod warunkiem że nie przesadzimy z ich ilością – w stylu skandynawskim „mniej, znaczy więcej”.

Nasze dodatki powinny zostać wykonane z naturalnych i przyjemnych materiałów. Idealnie sprawdzają się materiały roślinne, len, bawełna, wełna. W sypialni nie może zabraknąć przyjemnych w dotyku poduszek, koców, pledów czy narzut. Jeżeli w pokoju królują jasne barwy (biele, beże, szarości), to przestrzeń możemy odrobinę ożywić za pomocą urozmaiconej palety kolorystycznej. Z jasnym otoczeniem szczególnie dobrze będą komponować się: zielenie, żółcie, pomarańcze, brązy, odcienie niebieskiego.

W roli dodatków do sypialni skandynawskiej świetne sprawdzą się również: minimalistyczne wazony i lampy, wiklinowe kosze, zwiewne zasłony, świece zapachowe. Na ścianie warto powiesić obrazy w formie graficznej lub nasze własne zdjęcia.

Nie zapominajmy również o roślinach doniczkowych, które stanowią stały element aranżacji w stylu skandynawskim. Możemy postawić na duże okazy, stojące na podłodze w kamiennych donicach, czy na mniejsze roślinki postawione na komodzie, szafce nocnej czy parapecie. Współcześnie dużą popularnością cieszą się własnoręcznie stworzone kwietniki z makramy, które można powiesić na ścianie. Jakie rośliny królują w stylu skandynawskim? Przede wszystkim te o dużych liściach, jak monstery, a także palmy czy paprocie.

Tagged with: