Żyrandole mosiężne wracają do łask. Czy warto je kupić?

Żyrandole wykonane z mosiądzu są pięknym przypomnieniem, że tradycyjny styl wyposażenia wnętrz jest wciąż popularny. Sprawdź, w jakich wnętrzach będą się najlepiej prezentowały.

Mosiądz jest stopem miedzi i cynku. Dodatek tego ostatniego sprawia, że wydobywa on charakterystyczny żółto-pomarańczowy kolor. Jest niezwykle plastyczny, od wieków wykorzystywany do tworzenia elementów codziennego użytku, a także dekoracji. Wytwarza się z niego także żyrandole mosiężne.

Mosiądz to stop miedzi i cynku. Jego charakterystyczny, żółtopomarańczowy kolor nadaje mu dodatek cynku. Jest on niezwykle plastyczny, od stuleci wykorzystuje się go do wytwarzania przedmiotów codziennego użytku oraz przedmiotów dekoracyjnych. Chętnie wykonuje się z niego także żyrandole mosiężne.

Jak rodzi się klasyka? Rodzaje żyrandoli mosiężnych

Żyrandole mosiężne w stylu retro są dostępne w dwóch wariantach. Pierwszy jest stylizowany na średniowiecznych kandelabrach, gdzie żarówki przypominające świece są rozmieszczone dookoła podstawy. W drugim wariancie używa się małych kloszy. Wykonuje się je z tworzywa sztucznego, mocnej tkaniny lub mlecznego szkła.

W żyrandolach można znaleźć dodatkowe elementy ozdobne, takie jak różnokolorowe szklane sople, mosiężne wisiorki i ozdoby wykonane techniką metaloplastyki.

Klasyczne mosiężne żyrandole są często bogato zdobione, a przy tym masywne. Dobrze się sprawdzą w przestronnych wnętrzach z wysokim sufitem. W ten sposób wyeksponujesz jego piękno, a sam żyrandol nie będzie przytłaczający dla domowników.

Współczesne żyrandole mosiężne są lżejsze optycznie. Sprawdzą się w jadalni nad stołem lub nad kuchennym blatem. Świetnie wypełnią przestrzeń w salonie lub obszernym hallu, gdzie witasz gości. Sympatycy dekoracyjnych żarówek, połączonych z ażurowymi kloszami i geometrycznymi formami, z pewnością docenią zalety żyrandola mosiężnego.

Żyrandol mosiężny a wystrój wnętrza

Rynek nieruchomości oferuje wiele ciekawych apartamentów i domów, które są wykończone pod klucz. Można zakochać się w industrialnych wnętrzach i ogromnych przestrzeniach, jakie oferują lofty czy penthousy. Żyrandol mosiężny świetnie uzupełni wystrój w tego rodzaju wnętrzach.

Surowe fabryczne wnętrza są atrakcyjnym tłem dla oryginalnego żyrandolu mosiężnego. Dla niektórych osób zaskoczeniem może być wkomponowanie mosiądzu we wnętrzach marynistycznych. Miedź i cynk świetnie korespondują z lampami, które nie tak dawno temu wykorzystywano na statkach lub w portach.

W ostatnich latach popularne są niemal ascetyczne wnętrza. Styl skandynawski zdobył serca milionów ludzi na całym świecie. Zachwyca swoją prostotą i funkcjonalnością. Żyrandol mosiężny dobrze komponuje się z naturalnym drewnem. Można to wykorzystać, decydując się na model nie tak bogato zdobiony, jak w poprzednich wnętrzach.

Szukasz pomysłu na prezent?

Jeśli Twoi przyjaciele lub ktoś z rodziny kupił apartament i szuka inspiracji na wystrój wnętrza, to masz przynajmniej kilka rozwiązań, które możesz podsunąć. Jednocześnie jest to dobra okazja, aby wręczyć drobny, ale też bardziej zjawiskowy podarunek. Żyrandol mosiężny to jedna z inspiracji. Jeśli szukasz czegoś innego, to przeczytaj: Wybieramy praktyczny prezent na parapetówkę. Sprawdź!

Mosiężny żyrandol to eleganckie rozwiązanie, które docenią osoby preferujące tradycyjne rozwiązania. Przekonaj się, czy podbije również Twoje serce.

Tagged with: