Jak sprawdzić, czy buty są ze skóry naturalnej? Kilka praktycznych wskazówek

Skórzane buty mają wiele zalet – są trwałe, odporne na uszkodzenia, można je również dodatkowo zabezpieczać przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi. Ale charakteryzują się też znacznie wyższą ceną. Jak rozpoznać, czy obuwie jest faktycznie wykonane ze skóry naturalnej, aby nie przepłacić? Przygotowaliśmy 7 wskazówek, które Ci w tym pomogą.

1. Kupuj u sprawdzonych sprzedających/bezpośrednio u producentów

Jeśli chcesz mieć pewność, że kupujesz buty skórzane, szukaj ich w ofercie sprawdzonych sklepów lub bezpośrednio u producentów, którzy posiadają zarówno stacjonarne punkty sprzedaży, jak i sklepy online. W takich miejscach znajdziesz zwykle pełną i jasną informację o tym, z czego produkowane są konkretne elementy obuwia. Co więcej, dowiesz się, z jakim rodzajem skóry masz do czynienia, co jest niezwykle ważne nie tylko podczas użytkowania, ale również pielęgnacji.

2. Skórzana cholewka, wnętrze, wkładka…

Udało Ci się znaleźć buty ze skóry naturalnej, które na dodatek kuszą atrakcyjną ceną? Może okazać się, że tylko ich część jest skórzana. Co prawda najczęściej jest to cholewka, a więc pod kątem trwałości i ochrony przed wilgocią wszystko jest w porządku, aczkolwiek mimo wszystko nie zawsze będzie to najlepszy zakup. Dlaczego? Ponieważ jeśli wkładka lub wnętrze jest wyścielone syntetycznym materiałem, możesz zapomnieć o tym, że skóra zachowa pełną oddychalność.

Botki BUTYD-1032-99 (Z23) z wyściółką ze skóry naturalnej oraz bawełny to dobry wybór w sezonie jesiennym, ponieważ dobrze przepuszczają powietrze i zapobiegają nadmiernemu poceniu się stopy

Gdzie znaleźć taką informację? Najprościej jest szukać w opisie produktu na stronie internetowej oraz na metce. A skoro o tym mowa…

3. Spójrz na metkę

Metka to kolejne miejsce, które pozwala zweryfikować, czy masz do czynienia ze skórzanymi butami. Producenci mogą oznaczyć ten materiał w formie:

  • pisemnej, np. za pomocą określenia leather lub pure/real leather;
  • obrazkowej, za pomocą piktogramu, który przypomina błam, czyli skórę pozyskiwaną z dużych zwierząt.

Co więcej, metka powinna uwzględniać, z czego wykonana jest każda część obuwia, tj. cholewka, wnętrze oraz podeszwa.

Na metce oraz w opisie produktów butów skórzanych BUTYD-1027-99 (Z23) szukaj informacji o tym, z czego wykonana jest cholewka i wyściółka

4. Sprawdź… zapach butów

Każda z powyższych wskazówek sprawdzi się w sytuacji, gdy kupujesz buty skórzane w sprawdzonych sklepach bądź bezpośrednio od uznanych producentów. Można spodziewać się, że znajdziesz u nich rzetelną informację – w innym razie mogliby zostać ukarani wysokimi grzywnami lub straciliby reputację wśród klientów, co wiązałoby się z dotkliwymi stratami.

A co w przypadku, gdy odkupujesz obuwie z drugiej ręki lub udało Ci się znaleźć mniej popularny, mały sklep z atrakcyjnymi cenami? Wtedy informacja na metce, czy nawet na opakowaniu, nie zawsze jest wiarygodna i trzeba uciekać się do innych metod. Pierwszą z nich jest… wąchanie butów.

Brzmi dziwnie, prawda? Ale jest naprawdę skuteczne. Skóra naturalna ma charakterystyczny zapach, który jest nie od podrobienia. Może on jednak wietrzeć w trakcie użytkowania, dlatego dodatkowo wykorzystaj naszą kolejną wskazówkę.

5. Dotykiem zweryfikuj strukturę materiału

Chociaż na pierwszy rzut oka skóra naturalna jest gładka, w praktyce ma niejednolitą strukturę oraz niewielkie pory – wystarczy się jej dokładnie przyjrzeć, a także przejechać opuszkiem palców po zewnętrznej warstwie. Oprócz tego jest przyjemna, ciepła i miękka w dotyku, chociaż jednocześnie sztywna. Natomiast ekoskóra jest znacznie lżejsza, łatwiej się gniecie oraz, w większości przypadków, jest całkowicie gładka. Oczywiście, zdarzają się coraz lepsze podróbki, ale jeśli uwzględnisz wszystkie omówione tutaj metody, z łatwością odróżnisz je od wersji skórzanych.

Dodatkowo warto wiedzieć, że nierówności na skórze są nieregularne, a co za tym idzie, nie tworzą określonego wzoru, przez co każda sztuka tego samego modelu będzie się między nieznacznie różnić od innych. Obuwie czy dodatki z ekoskóry, nawet jeśli mają powierzchnię imitującą naturalny materiał, są powtarzalne, czyli dokładnie takie same.

Buty ze skóry naturalnej BUTYD-1024-87 (Z23) zawsze mają niejednorodną, wyjątkową powierzchnię, której nie da się podrobić

6. Wykonaj kilka prostych testów

Mało kto wie o tym, że pomimo swojej sztywności buty skórzane są bardzo elastyczne. Wystarczy je delikatnie ścisnąć i zobaczyć, jak się później zachowują. Jeśli wracają do swojego pierwotnego kształtu, oznacza to, że faktycznie są zrobione ze skóry naturalnej. Na ekoskórze natomiast już po chwili widać zagniecenia i „zmarszczki”.

Można także wykonać eksperyment z wodą. W tym celu nanieś kilka kropel na cholewkę. Sztuczna skóra nie powinna przepuścić płynów, natomiast powierzchnia skóry naturalnej wchłonie wodę. Na początku widoczne są ślady, które znikają po wyschnięciu. Niestety, ten test trudno przeprowadzić w sklepie stacjonarnym, dlatego nie zawsze można z niego skorzystać.

W ramach ciekawostki warto też wspomnieć o teście ognia. Jeśli przyłożysz płomień do prawdziwej skóry, nic się nie stanie. Syntetyczny materiał może się topić, zaczyna też wydzielać nieprzyjemny zapach.

7. Uważaj na niskie ceny

Często czynnikiem alarmującym jest sama cena obuwia. Skóra naturalna jest materiałem szlachetnym, droższym w pozyskaniu, stąd też nie powinien dziwić wyższy koszt zakupu. Jeśli jednak regularna cena produktu jest zaskakująco niska, istnieje duże prawdopodobieństwo, że masz do czynienia z podróbką. Wyjątkiem mogą być sezonowe wyprzedaże i promocje w sprawdzonych sklepach.

Tagged with: