Dosyć zakurzonych kosmetyków i zabawek w domu – czas na organizację przestrzeni

Zdecydowanie łatwiej utrzymać porządek w domu, kiedy każda rzecz ma swoje miejsce. Aby o nie zadbać, warto wyposażyć się w organizery. Te zabezpieczą rzeczy przed kurzeniem się oraz zgubieniem, a przy okazji sprawią, że salon, garderoba czy pokój dziecka będą wyglądały estetycznie. Poznaj nasze triki na skuteczną organizację. 

3 triki, które usprawnią organizację 

Triki usprawniające organizację ułatwiają zarządzanie przestrzenią. Dzięki nim sprzątanie będzie znacznie łatwiejsze, a odkładanie rzeczy na miejsce stanie się naturalnym nawykiem. Możesz zastosować sprytne rozwiązania właściwie w każdym pomieszczeniu: od łazienki przez spiżarnię i kuchnię po pokój kilkulatka czy nastolatka. 

1. Wyposaż się w organizery – pudełka i duże worki

Organizery są niezbędne do tego, by każda rzecz miała swoje miejsce. Możesz umieścić je w szafce, na półce, a także na podłodze, biurku czy w szafce z chemią. Będą oddzielały od siebie poszczególne rzeczy i chroniły je przed kurzeniem się. To samo w sobie ułatwi i przyspieszy sprzątanie. Na jakie organizery się zdecydować? Ciekawymi opcjami są: 

  • pudełka

Możesz wykorzystać te po zakupionych butach lub kupić nowe, tekturowe. Pamiętaj jednak, by chronić je przed kontaktem z wilgocią. W przeciwnym razie stracą swoją strukturę i nie będziesz mógł z nich korzystać. Wybierając konkretne elementy, uwzględnij rozmiary szafek czy szuflad, aby zmieściły się w nich i umożliwiły maksymalne wykorzystanie przestrzeni.

  • duże worki 

Duże worki występują w różnych rozmiarach: np. 22 x 30 cm, 35 x 50 cm czy 75 x 100 cm. Dzięki temu możesz dopasować ich rozmiar do swoich potrzeb. Sakwy mają elastyczną strukturę, dlatego zmieszczą się w szafkach o różnych rozmiarach. Możesz wybrać duży worek np. z organzy, juty, bawełny, weluru czy satyny. Dzięki temu dopasujesz konkretny materiał do funkcji, którą ma spełniać. Np. satynowe opakowania będą świetnie wyglądały w salonie, gdzie schowasz do nich puzzle czy gry planszowe. Z kolei te bawełniane usprawnią organizację spiżarni. Warto wybrać modele mające zaciągane sznurki, aby chroniły one zawartość sakwy przed rozsypaniem się. 

Jako organizery możesz wykorzystać również inne pojemniki: plastikowe opakowania, słoje, a nawet torby wielorazowe. Parametry i rodzaj konkretnych produktów dobierz do swoich potrzeb i przestrzeni, którą będziesz organizować. 

2. Zorganizuj rzeczy zgodnie z ich przeznaczeniem 

W woreczku na bieliznę umieść tylko bieliznę. W organizerze na kosmetyki również tylko je, a w tym na akcesoria do pielęgnacji niech znajdzie się szczotka do włosów czy masażer do twarzy. To znacznie ułatwi odkładanie rzeczy na miejsce, usprawni ich szukanie, a także stworzy przejrzystą przestrzeń w każdym pomieszczeniu.

3. Zaangażuj do organizacji domowników 

Jeśli samodzielnie zorganizujesz przestrzeń, Twoi bliscy nie będą wiedzieli, jakie zasady obowiązują. W związku z tym odłożą rzeczy w niewłaściwe miejsce i szybko zapanuje chaos. Zarówno dzieci, jak i dorośli powinni wspólnie sprzątać przestrzeń wokół, aby uczyć się dobrych nawyków i wiedzieć, co gdzie się znajduje.


Triki ułatwiające organizację umożliwią stworzenie komfortowej przestrzeni wokół Ciebie. Ułatwią również sprzątanie, ponieważ schowane rzeczy nie będą się kurzyły i łatwiej będzie dbać o to, by odkładano je na miejsce.

Artykuł sponsorowany

Tagged with: