Problemy z wypróżnianiem nie dotyczą tylko i wyłącznie osób dorosłych. Bardzo często zdarzają się także u dzieci w każdy wieku. Podobnie jak u starszych dolegliwość ta wiąże się z odczuwaniem dużego dyskomfortu, który u dzieci ze względu na lęk przed bólem brzucha dodatkowo może potęgować zjawisko.
Tymczasem długotrwałe zaleganie mas kałowych w jelitach może przyczyniać się do powstawania zaburzeń w funkcjonowaniu układu pokarmowego, tym samym prowadząc do rozwoju różnego rodzaju schorzeń. Jakie są przyczyny występowania zaparć u dzieci i jak im przeciwdziałać?
Zaparcia u dzieci – dlaczego powstają?
Tak naprawdę przyczyn wywołujących zatwardzenie może być wiele. Na szczęście zdecydowana większość z nich nie jest związana z żadną jednostką chorobową ani poważniejszym schorzeniem ze strony układu pokarmowego. Najczęściej mają one charakter przejściowy i są wynikiem m.in. nietolerancji pokarmowych, które u dzieci występują bardzo często, a także niewłaściwej diety malucha i zbyt małej ilości ruchu.
Powszechne u dzieci są także tzw. zaparcia nawykowe, polegające na świadomym zatrzymywaniu stolca w jelitach w obawie przed wypróżnieniem. Ten rodzaj zaparć najczęściej wynika z lęku, jaki dziecko odczuwa przed wypróżnieniem się w nowym miejscu, takim jak żłobek czy przedszkole. Bardzo często jest on związany z tzw. lękiem separacyjnym, zwłaszcza w pierwszym okresie adaptacyjnym, kiedy maluch musi rozstać się z rodzicami na czas pobytu w przedszkolu.
Każdą z wymienionych przyczyn można wyeliminować, zmieniając nawyki żywieniowe dziecka i jego styl życia. Eliminując z diety malucha nadmierne ilości słodyczy i słonych przekąsek, a także żywności przetworzonej i zastępując je dużą ilością warzyw i owoców, można przywrócić regularny cykl wypróżnień, zmniejszając w ten sposób dyskomfort odczuwany przez dziecko.
Zmiana diety powinna być też połączona z zapewnieniem dziecku odpowiedniej ilości ruchu każdego dnia. Aktywność fizyczna to naturalny sposób nie tylko na prawidłowy rozwój dziecka, ale także funkcjonowanie całego jego organizmu, w tym również układu pokarmowego.
Xenna Balance Junior – skorzystaj ze sprawdzonych rozwiązań
W przypadku wystąpienia u dziecka trudności z wypróżnianiem warto zastosować środki, które pomogą usunąć zaparcia. Jednym z nich jest wyrób medyczny Xenna Balance Junior. Xenna Junior dla dzieci to preparat, który został opracowany w taki sposób, aby zmiękczając masy kałowe, ułatwić ich przesuwanie w jelitach, ograniczając ryzyko zalegania, zwłaszcza w końcowym odcinku jelita grubego.
Zatwardzenia bardzo często powodują ból podczas samego procesu wypróżniania, dlatego dla dzieci stanowi dodatkowy powód do tego, aby unikać wizyt w toalecie. Xenna Balance Junior pomaga załagodzić to zjawisko. Działa łagodnie, nie wywołując silnych skurczów jelit powodujących ból brzucha. Xenna Blance Junior rozpuszcza się i zaczyna działać w jelitach, czyli dokładnie tam, gdzie zlokalizowane jest źródło problemu. Xenna Balance Junior może być stosowana u dzieci od 6 miesiąca życia.