Prawo jazdy A1 – dla kogo? Czy warto?

Zdobycie uprawnień do poruszania się pojazdami jest marzeniem i celem dla wielu osób.

Przede wszystkim osoby młodsze starają się pozyskać różnorodne uprawnienia, które umożliwią im pełnoprawne włączenie się do ruchu i uczestnictwo w nim. Jest wiele korzyści płunących z możliwości poruszania się po drogach już w tak młodym wieku.

Dla kogo prawo jazdy A1?

Prawo jazdy kategorii A1 przeznaczony jest dla osób, w sumie ukończyły minimum 16 lat. Tego rodzaju uprawnienia pozwalają na poruszanie się motocyklem o pojemności do 125 cm3 oraz mocy, które nie przekracza 11 kW. W praktyce oznacza to całkiem spory wybór niewielkich motocykli na dobry początek przygody z jednośladem

Co jednak bardzo ważne takie same uprawnienia do poruszania się motocyklami o pojemności do 125cm3 będziemy mogli uzyskać robiąc standardowe prawo jazdy kategorii B. Właśnie dlatego pojawia się dość częsty dylemat czy warto robić kategorię A1 czy też odczekać 2 lata więcej i od razu zrobić kategorię B. Oba stanowiska mają swoich zwolenników i przeciwników. Zwykle jedna przemożna chęć jak najszybszego uzyskania uprawnień do poruszania się na motocyklu wygrywa.

Korzyści z posiadania prawa jazdy A1?

Prawo jazdy A1 to pewnego rodzaju dokument przejściowy, który pozwala na znacznie szybsze rozpoczęcie swojej przygody z jednośladami. To właśnie na walor edukacyjny tego rodzaju prawa jazdy należy zwrócić szczególną uwagę. Osoba młoda, w wieku 16 lat będzie miała już okazję do zapoznania się z prawdziwym ruchem drogowym na motocyklu, który posiada dostateczną moc również do bardzo szybkiego przemieszczania się. Jazda na tego rodzaju motocyklu już w wieku 16 lat po uzyskaniu uprawnień daje możliwość obycia się w ruchu drogowym, a następnie dzięki temu ułatwia zdobycie kategorii A2 lub B. I to właśnie z tych przyczyn warto zachęcać młode osoby do rozpoczęcia edukacji na A1.

Wybierz dobrą szkołę jazdy do A1

W przypadku tej kategorii bardzo istotne jest wybranie odpowiedniej szkoły jazdy. Nie chodzi bowiem jedynie o to, aby jak najszybciej i jak najsprawniej uzyskać dokument uprawniający nas do poruszania się na motocyklu, ale również o to, aby młody człowiek był edukowany w miejscu, które przystosowany jest do tego rodzaju kursantów. Instruktorzy A1 powinni wykazywać się bowiem dużą cierpliwością, a także znacznie większą czujnością, aniżeli w przypadku kursantów dorosłych. To właśnie dlatego należy być ostrożnym przy wyborze szkoły jazdy. W przypadku tej kategorii również otrzymamy pakiet wiedzy teoretycznej oraz możliwość szkolenia praktycznego.

Dowiedz się więcej na stronie szkoły jazdy OSKMotorista.pl.

Tagged with: