Łuszczyca jest przewlekłą chorobą skóry o zapalnym podłożu, która dotyka 2-3% populacji. W Polsce zmaga się z nią około 1 miliona osób. Choroba objawia się charakterystycznymi zmianami dermatologicznymi – na skórze chorych występują grudki i/lub większe wykwity, które pokrywa srebrzysta i łuszcząca się łuska.
Przyczyny łuszczycy
Łuszczyca jest przewlekłą chorobą zapalną i niezakaźną, która może objawić się w każdym wieku i wymaga długotrwałego leczenia. Wywołuje ją układ odpornościowy, który atakuje tkanki (komórki skóry), zamiast je chronić. U chorych występuje skrócony cykl komórkowy naskórka, w stosunku do cyklu komórek, które nie są zajęte łuszczycą ( z około 28 dni do 4 dni). W wyniku tego na skórze pojawiają się grudkowo-łuskowych zmiany o różnorodnym nasileniu. W przebiegu łuszczycy występują okresy remisji i pogorszenia. Pomoc w leczeniu łuszczycy oferują specjaliści z warszawskiego Centrum Dermatologicznego Febumed.
U niektórych chorych pojawiają się zmiany w układzie kostno-stawowym. Łuszczyca zwiększa ryzyko wystąpienia chorób metabolicznych (cukrzycy, otyłości, nadciśnienia). Choroba w znaczącym stopniu obniża jakość życia – negatywnie wpływa na stosunki międzyludzkie i codzienne funkcjonowanie. Przyczyny łuszczycy nie są w pełni wyjaśnione. Rozwój zmian chorobowych zależy od czynników genetycznych, immunologicznych i środowiskowych.
Skuteczne leczenie łuszczycy w Warszawie wyznaczą dermatolodzy z Febumed.
Pierwsze objawy
W początkach choroby na skórze powstają czerwonawe grudki, które wystają ponad powierzchnię skóry. Z czasem pojawiają się łuski, przez które zmiana jest twarda w dotyku. Zmiany najczęściej zauważane są na łokciach, kolanach, na skórze głowy i w dolnej części pleców. Chorzy skarżą się na świąd, ból i/lub pieczenie, a drapanie może powodować krwawienie i pękanie zmian. Skóra na ciele staje się sucha. Łuszczyca może atakować także paznokcie – ich płytka jest przebarwiona i występują w niej dołki, a wzrost zaburzony. W zaawansowanym stadium choroby płytka paznokciowa możne całkowicie oddzielać się od łożyska. Łuszczyca może powodować zapalenie stawów, które objawia się ich sztywnością, obrzękiem i bólem.
Diagnoza i sposoby leczenia
Łuszczycę można mieć pod kontrolą. Potrzebna jest tylko diagnoza i odpowiednio wyznaczona profilaktyka. Zazwyczaj dermatolog jest w stanie rozpoznać łuszczycę już na pierwszej wizycie. Czasami jednak zmiany skórne mogą przypominać egzemę lub inne choroby skóry, przez co wymagane będą dodatkowe badania. Centrum Dermatologiczne Febumed w Warszawie wykonuje badanie genetyczne HLACw6, pomocne w postawieniu poprawnej diagnozy, co umożliwia szybsze wdrożenia skutecznego sposobu leczenia. Dzięki identyfikacji genu można również określić, postać łuszczycy oraz odróżnić łuszczycowe zapalenie stawów od RZS.
Leczenie łuszczycy ma na celu zmniejszenie objawów i ryzyka nawrotów. W tym celu wykorzystuje się: leczenie sterydowe, leczenie biologiczne, medycynę naturalną oraz fototerapię. Nie ma jednego sposobu leczenia, ponieważ ze względu na miejsce występowania zmian skórnych i charakter choroby, stosuje się różne metody. Leczenie można podzielić na miejscowe i ogólne.