Farbowanie włosów w domu – jakich składników farb lepiej unikać?

Uczulenia na składnik farby zdarzają się częściej niż mogłoby się wydawać. Niestety mało kto stosuje się do zaleceń producentów i poprzedza właściwą koloryzację próbą uczuleniową. Główną przyczyną podrażnień i uczuleń oraz pogorszenia kondycji włosów są niektóre chemiczne składniki obecne w formułach farb. Większość drogeryjnych produktów zawiera długą listę substancji, które przy dłuższym stosowaniu nie służą dobrze ani skórze głowy, ani zdrowiu włosów. Dziś przyjrzymy się bliżej niektórym z nich.

Już od kilku lat farby pozbawione amoniaku są uznawane za mniej szkodliwe. To ważna i potrzebna tendencja, na którą odpowiadają producenci. Amoniak jest składnikiem, którego rolą jest otwieranie/rozchylenie łuski włosa. W ten sposób zawarte w farbie barwniki wnikają w strukturę włosa. Zaletą jest uzyskanie trwałego efektu koloryzacji. Jednocześnie używanie farb z amoniakiem wiąże się z dużym  ryzykiem podrażnień – zwłaszcza u osób z wrażliwą skórą głowy. Amoniak jest też odpowiedzialny za nieprzyjemny, drażniący zapach farb. Warto więc wybierać te farby, które wykorzystują inne składniki, aby dać trwały efekt zabiegu. Jednocześnie nie zapominajmy, że amoniak to niejedyny winowajca podrażnień.

Oprócz amoniaku, warto zwrócić uwagę również na inne  substancje potencjalnie alergizujące i podrażniające skórę głowy:

  • parabeny – mogą wywoływać podrażnienia i alergie
  • perfumy i sztuczne substancje zapachowe – są drażniące dla osób o wrażliwym skalpie,
  • nikiel jestczęstymskładnikiem uczulającym
  • hydrochinon – wysusza skórę i włosy,
  • silikon – zatyka pory i utrudnia skórze oddychanie, może też obciążać włosy,
  • SLS – silnie wysusza i podrażnia skórę głowy,
  • rezorcyna – podrażnia i działa uczulająco.

Jeśli kupujemy farby do domowej koloryzacji, zwróćmy uwagę na to, by nie zawierały wymienionych wyżej składników. Czasem ich zidentyfikowanie w składzie preparatu może być problematyczne. To jeden z powodów, dla których lepiej jest kupować farby z apteki, gdzie w zrozumieniu listy składników może nam pomóc farmaceuta. Jednym z polecanych produktów dostępnych w aptekach jest farba Color&Soin, stworzona przez francuskich ekspertów od koloryzacji. Farby te są pozbawione typowych składników potencjalnie szkodzących włosom i skórze, a za to zawierają proteiny i olejki, które działają odżywczo, ochronnie i upiększająco. Farby są dostępne zarówno w aptekach stacjonarnych, jak i internetowych.

Tagged with: