Od czego zacząć naukę języka niemieckiego?

Język niemiecki jest jednym z najpopularniejszych w polskich szkołach językowych. Uczymy się go nie tylko, aby móc łatwo i bezproblemowo zwiedzać kraj naszych zachodnich sąsiadów, ale i u nich pracować. Emigracja zarobkowa do Niemiec jest bowiem nadal bardzo popularna wśród Polaków. Jeśli i Ty ją planujesz, a nie znasz jeszcze niemieckiego, zobacz, od czego zacząć naukę tego języka.

Jak zmobilizować się do nauki niemieckiego?

W przypadku nauki języka niemieckiego najważniejsza jest systematyczność i regularność. Słówka i zasady gramatyczne najlepiej powtarzać i ćwiczyć codziennie. Aby wywiązać się z tego zadania, warto znaleźć motywacje, która będzie zachęcać do codziennej pracy. Przed rozpoczęciem nauki, zastanów się więc, dlaczego chcesz rozpocząć naukę niemieckiego. Jasno określ swój cel i wskaż, jaki poziom biegłości językowej będzie potrzebny do jego osiągnięcia. 

Od czego zacząć naukę niemieckiego?

Jeśli do tej pory nie miałeś styczności z językiem niemieckim, musisz zacząć od podstaw. W pierwszej kolejności oswój się z alfabetem w języku Goethego. Zapoznaj się z tym jak brzmią konkretne samogłoski i spółgłoski. Dzięki temu, że nauczysz się poszczególnych dźwięków, łatwiej będzie ci łączyć je w słowa i poprawnie wymawiać. Pamiętaj, że w niemieckim jest wiele liter, których nie spotkasz w języku polskim m.in. te z tzw. umlautem – ä, ö, ü.

Następnym krokiem w nauce jest przyswojenie podstawowych zwrotów, dzięki którym skonstruujesz proste zdanie, a także będziesz mógł toczyć krótkie rozmowy. Na początku wystarczy, że zapoznasz się ze 100 podstawowymi wyrażeniami niemieckimi, a także ze https://opieka.felizajob.pl/czas-i-godziny-po-niemiecku/ nauczysz się liczebników. Na kolejnym etapie przychodzi pora na poznanie najważniejszych rzeczowników, czasowników i przymiotników. Staraj się ich uczyć w kontekście lub tematycznie – ułatwia to zapamiętywanie obcobrzmiących słówek. 

Czy trudno jest nauczyć się języka niemieckiego? 

Język niemiecki nie jest zaliczany do tych trudnych. Musisz mieć jednak świadomość, że bywają słowa sprawiające większy kłopot w wymowie lub wyrazy bardzo długie. Naukę ułatwia znajomość (chociażby podstaw) angielskiego. Obydwa te języki należą do rodziny germańskiej, przez co występują w nich duże podobieństwa. Plusem niemieckiego jest natomiast prostsza gramatyka niż w przypadku języka Szekspira. Występuje tu mniej czasów, choć trudność może sprawić odmiana rodzajników przez przypadki i inny sposób budowania zdań niż w polskim. W niemieckim obowiązują jednak na tyle jasne zasady, że każdy sobie z nimi poradzi. 

Tagged with: