Kosmetyki a dermokosmetyki – jaka jest między nimi różnica?

Kosmetyki czy dermokosmetyki

Kosmetyki a dermokosmetyki – czym się różnią? Co je charakteryzuje? Komu są dedykowane? Wraz z rozwojem branży beauty pojawia się coraz więcej pytań dotyczących klasyfikacji produktów kosmetycznych. Nic w tym dziwnego, bowiem świadoma pielęgnacja rozpoczyna się w momencie doboru produktów, które mają pomóc nam właściwie zadbać o skórę, włosy czy

Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z tradycyjnymi kosmetykami czy też dermokosmetykami, oczekujemy, że produkt pomoże nam rozwiązać i zniwelować problemy skórne, ale też w widoczny sposób poprawić kondycję cery. Warto zatem wiedzieć, czym różnią się od siebie poszczególne kategorie kosmetyczne, by docelowo wybrać produkty, które zagwarantują nam kompleksową i specjalistyczną pielęgnację w domowym zaciszu.

Kosmetyki czy dermokosmetyki – najważniejsze różnice

Kosmetyki tradycyjne towarzyszą każdemu, czy to podczas codziennej higieny czy rutyny pielęgnacyjnej, natomiast pojęcie dermokosmetyków pojawiło się w przemyśle kosmetycznym stosunkowo niedawno, jednak bardzo szybko się rozprzestrzenia i zyskuje na popularności.

Za kosmetyk uznaje się każdy produkt, który pielęgnuje, oczyszcza, chroni oraz upiększa ciało. Dermokosmetyk podlega tym samym regulacjom prawnym, co wszystkie kosmetyki tradycyjne, jednak różnice między nimi determinowane są głównie przez skład – jednak zestawiając ze sobą kosmetyki profesjonalne, specjalistyczne oraz dermokosmetyki, granica pomiędzy nimi może się mocno zacierać.

Kosmetyki profesjonalne

Znaczące różnice pomiędzy kosmetykami a dermokosmetykami nie są również widoczne w procesie produkcji. Obie kategorie podlegają restrykcyjnym wymaganiom oraz kontroli, a także końcowej ocenie bezpieczeństwa. Nierzadko jednak, firmy specjalizujące się w wytwarzaniu dermokosmetyków, samodzielnie podwyższają wewnętrzne standardy produkcyjne, które docelowo są niezwykle podobne do procesu produkcyjnego leków i wyrobów leczniczych.

W zasadzie nie istnieją wyraźne i widoczne różnice pomiędzy dobrej jakości kosmetykiem (zwłaszcza naturalnym), a dermokosmetykiem, a z pewnością nie są one jakkolwiek uregulowanie prawnie. Kluczem, jak zwykle, jest skład i poszczególne substancje, które zasilają kosmetyk.

Dermokosmetyki – co to takiego

Dermokosmetyki są rodzajem kosmetyków, które w powszechnym rozumieniu, dedykowane są cerom wymagającym, wrażliwym oraz problemowym. Nie doczekały się swojej osobnej definicji, jednak uważa się, że ich rolą jest wspomaganie leczenia problemów dermatologicznych.

Zazwyczaj też, są to produkty hipoalergiczne, które przeszły odpowiednie badania w tym zakresie. Są całkowicie bezpieczne, a formulacje tworzone z myślą o cerach wrażliwych, nie podrażniają skóry. Powstają pod kontrolą dermatologa lub też lekarza. Zamiennie bywają nazywane kosmeceutykami

Dermokosmetyki wykorzystują składniki aktywne, które pozwalają zniwelować poważne problemy skórne, chociażby przebarwienia, trądzik, a nawet atopię. Zdecydowanie poprawiają kondycję cery, zmniejszając widoczność niedoskonałości. W ich składzie nie ma miejsca na sztuczne barwniki, konserwanty, składniki drażniące czy też substancje zapachowe.

Z uwagi na to, że kosmetyki z tej kategorii są pozbawione składników alergicznych, z powodzeniem mogą je stosować osoby z cerą wrażliwą, ale wbrew powszechnym opiniom, nie tylko one. Ich bogate i bezpieczne formuły są dla każdego, kto szuka delikatnych kosmetyków. Po dermokosmetyki mogą sięgać kobiety w ciąży, ale również dzieci od 1. dnia życia.

Dermokosmetyki
Beauty natural skincare products development concept. Dermatologist hands​ holding blank cosmetic skincare bottle w/ pump dispenser and​ organic ingredient on​ white​ background. ​Top​ view. Close up.

Dobre kosmetyki, to przede wszystkim dobry skład

Kosmetyki i dermokosmetyki, nie mają wielu charakterystycznych różnic. Te w zasadzie ograniczają się wyłącznie do powszechnego rozumienia ich właściwości oraz przeznaczenia – zwłaszcza, jeśli mamy do czynienia z kosmetykami profesjonalnymi, które bardzo często mają niemal identyczny skład, co dermokosmetyki. Wybór odpowiedniego produktu powinien zasadzać się więc na czytaniu etykiety i bardzo wnikliwym analizowaniu komponentów formulacji.

Nie nazewnictwo, terminologia czy cudownie marketingowe formułki powinny wpływać na nasz wybór i decyzję zakupową, ale przede wszystkim skład. To on jest źródłem informacji o skuteczności, działaniu, właściwościach i bezpieczeństwie produktu.

Pamiętajmy również, że choć kosmetyki czy też dermokosmetyki hipoalergiczne, nie są całkowicie pozbawione są alergenów. Oczywiście ryzyko wywołania reakcji alergicznej jest o wiele niższe, jednak wystarczy, że znajdzie się w nim jedna substancja, która wywoła alergię skórną. Obie kategorie produktów podlegają tym samym normom, więc obie gwarantują bezpieczeństwo, a także skuteczność działania – jeżeli oczywiście mowa o kosmetykach z dobrym składem.

Tagged with: