Na co zwrócić uwagę wybierając najlepszy wózek 3w1?

Każda rodzina ma inne preferencje i potrzeby. Jedni cenią komfort użytkowania, inni – ciekawy design. Wózki wielofunkcyjne 3w1 mogą służyć dziecku nawet do 4 roku życia, a codzienne spacery w tym okresie będą przyjemne, jeśli rodzice dokonają rozsądnego wyboru. Warto sprawdzić, jakie cechy mają najlepsze modele 3w1.

Mnogość dostępnych na rynku modeli wózków wielofunkcyjnych 3w1 sprawia, że decyzja może się wydawać trudna. Często zakupy są spontaniczne, co nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Najlepsze modele cieszą się dużą popularnością, ponieważ są wygodne w użytkowaniu. Na wybór odpowiedniego wózka składa się kilka czynników i dlatego nie zawsze jeden wózek spełni oczekiwania wszystkich rodziców. Przed wybraniem się na zakupy, warto określić swoje priorytety i potrzeby, ponieważ wybrany model przez kilka lat ma ułatwiać codzienność, a nie ją utrudniać.

Wózki wielofunkcyjne 3w1 – co to takiego?

Wózek dziecięcy wielofunkcyjny w zestawie 3w1 jest połączeniem wózka głębokiego, spacerówki i fotelika samochodowego 0-13 kg. Wszystkie elementy można w łatwy sposób zamontować na tej samej ramie. Decydując się na taki model, to od rodzica zależy, kiedy nastąpi wymiana gondoli na siedzisko spacerówki, jednakże nie powinno to nastąpić przed skończeniem 6 miesiąca życia dziecka. Montaż fotelika samochodowego na ramie wózka to dobry sposób na podróżowanie z dzieckiem bez ograniczeń, bo nie trzeba go wybudzać za każdym razem, gdy zaśnie w aucie. Wystarczy wpiąć fotelik w adaptery montowane na stelaż wózka i można realizować zamierzony plan. Wybierając fotelik, warto zwrócić uwagę na jego funkcje bezpieczeństwa oraz wyniki w testach zderzeniowych ADAC. Wybór odpowiedniego nosidełka jest kluczowy, gdyż chodzi o bezpieczeństwo maluszka w samochodzie.

Jedną z ważniejszych kwestii jeśli chodzi o zestaw 3w1 jest teren w jakim wózek wielofunkcyjny będzie najczęściej używany. Od niego zależy w dużej mierze, jaki wózek spełni oczekiwania danej rodziny. W dużych aglomeracjach miejskich, w zabudowach wielorodzinnych świetnie sprawdzają się lekkie wózki dziecięce. Wnoszenie wózka głębokiego z dzieckiem nie należy do łatwych czynności, dlatego niska waga jest kluczowa. Stelaże takich modeli najczęściej są wykonane z aluminium, nieco rzadziej z karbonu, czyli włókna węglowego. Te dwa materiały są odporne na uszkodzenia podobnie jak stal, ale skutecznie zmniejszają wagę wózka.

Koła bezawaryjne, czy lekkie?

Ważny jest także rodzaj kół. Do najpopularniejszych należą wciąż koła pompowane, które są obecnie wykonywane z odpornej na uszkodzenia gumy. Dobrze amortyzują wstrząsy i nie wpływają znacznie na ostateczną wagę wózka. Jeśli rodzice zdecydują się na model z kołami piankowymi, to waga wózka będzie niższa, ale komfort jazdy również może być gorszy. Zwłaszcza wtedy, gdy w miejscu zamieszkania teren nie jest dobrze zagospodarowany. Obecnie, za najlepsze uważa się koła żelowe. Mocna guma wypełniona żelem sprawia, że wstrząsy są nieodczuwalne, a awarie są praktycznie niemożliwe. Minusem będzie waga kół żelowych – najwyższa ze wszystkich rodzajów. Jednak płynna jazda bez względu na rodzaj podłoża pozwala na dużą swobodę podczas spacerów z dzieckiem.

Amortyzacja na trudne podłoże

Najlepsze wózki wielofunkcyjne 3w1 są wyposażone w amortyzację. W zależności od producenta i modelu każde koło może mieć wbudowany osobny amortyzator. Czasem amortyzacja występuje tylko na przedniej osi wózka. Warto zwrócić uwagę na tę kwestię, ponieważ ma to ogromny wpływ komfort użytkowania i zapewnia dziecku spokojny sen.

Intuicyjna obsługa jedną ręką

Producenci prześcigają się, projektując coraz lepsze systemy składania w wózkach. Nowoczesne modele obsługuje się bez użycia siły wyłącznie jedną ręką. Dzięki temu rodzic może jednocześnie sprawować opiekę nad dzieckiem, co jest niezwykle ważne podczas spacerów w pojedynkę. Najczęściej oparcie w spacerówce rozkłada się w taki sam sposób. Przy użyciu jednej ręki reguluje się pozycję budki, oraz wysokość rączki. Takie modele są więc łatwe w obsłudze, przez co stają się też bardziej funkcjonalne.

Miękka gondola, czy sztywna?

Rodzice muszą zadać sobie pytanie jaki wózek wybrać – z gondolą miękką lub sztywną. Mogłoby się wydawać, że nie ma to większego znaczenia, jednak w rzeczywistości miękka gondola znacznie ułatwia przechowywanie wózka. Na rynku są już dostępne modele, które umożliwiają złożenie wózka w wersji głęboko-spacerowej bez konieczności demontażu gondoli, a to duże ułatwienie.

Spacerówka dwukierunkowa

Siedzisko spacerówki w większości wózków wielofunkcyjnych ustawia się w dwóch kierunkach. Małe dziecko może więc podróżować twarzą do rodzica, co zapewni mu poczucie bezpieczeństwa. Nieco starsi i bardziej samodzielni pasażerowie docenią możliwość spacerowania przodem do kierunku jazdy. Dzięki temu ich pole widzenia będzie nieograniczone, a ciekawość otaczającego świata – zaspokojona.

Najlepsze wózki wielofunkcyjne 3w1 to modele dostosowane do indywidualnych potrzeb konkretnej rodziny. Nie ma wózków uniwersalnych, które zadowolą wszystkich. Dobry wózek powinien być „szyty na miarę”. Dopasowanie poszczególnych akcesoriów i funkcji sprawi, że spacery będą wygodne i przyjemne.

Tagged with: