Medycyna estetyczna to odpowiednia dziedzina medycyny dla osób, które pragną zmian w swoim wyglądzie. Pozwala ona na zabiegi, które pomogą ludziom w walce z kompleksami. Wszystko, co z nią związane bywa bardzo kosztowne, ale na pewno skuteczne. Jednym z większych problemów wśród społeczeństwa są przebarwienia, zmarszczki oraz blizny. Jak sobie z nimi poradzić? Jak się ich pozbyć? Czy to możliwe?
Laser frakcyjny – walka z niedoskonałościami
Wszelkie niedoskonałości, z którymi zmaga się na co dzień wiele osób, można skutecznie zredukować dzięki dostępnym zabiegom. Medycyna estetyczna weszła na wysoki poziom, co pozwala na dokładną analizę zabiegów oraz ich odpowiedni wybór. Niezależnie od problemu, można wybierać wedle życzenia. W Polsce powstało wiele klinik, które z pewnością będą chętne do pomocy w walce z kompleksami czy zwykłą poprawą wyglądu.
Jednym z najbardziej skutecznych zabiegów jest zabieg z wykorzystaniem lasera frakcyjnego. Jest to nowoczesne oraz wszechstronne urządzenie, które świetnie się sprawdza w walce z rozstępami, bliznami, zmarszczkami czy przebarwieniami. Dodatkowo, świetnie regeneruje oraz odmładza skórę pacjenta, dzięki czemu jest w lepszej kondycji – podkreśla Dr n. med. Katarzyna Osipowicz.
Jak działa laser frakcyjny?
Działanie lasera oparte jest na technologii fototermolizy frakcyjnej. Ludzka skóra posiada tkanki, które wzbogacone są w substancje nazywane fotoakceptorami. Potrafią one wchłaniać energię o określonej długości fal elektromagnetycznych. Podczas zabiegu wykorzystywane są właśnie te właściwości skóry, ponieważ laser emituje fale o długości pozwalającej na wchłonięcie ich przez fotoakceptory.
Substancje, które nazywa się fotoakceptorami to m.in. woda, melanina, białko i hemoglobina zawarta we krwi. Urządzenie emituje energię o tak dostosowanej długości fal, żeby fotoakceptory mogły te fale pochłonąć. Wiązka lasera sprawia, że woda znajdująca się w skórze zostaje podgrzana. Dzięki temu wydzielone ciepło powoduje kontrolowane mikrouszkodzenia i przerwanie skóry.
Wskazania i przeciwwskazania do wykonania zabiegu
Zabieg z użyciem lasera frakcyjnego polecany jest każdemu, kto chce zregenerować oraz odmłodzić skórę. Dodatkowo, laser świetnie radzi sobie z wszelkimi niedoskonałościami skóry, co znacząco potrafi polepszyć samoocenę pacjenta. Laser potrafi znacząco zredukować wszelkie blizny (potrądzikowe, pooperacyjne oraz po oparzeniach), zmarszczki, przebarwienia oraz rozstępy. Sprawdza się on również w usuwaniu kurzajek. Oprócz tego, że laser skutecznie pozbywa się niedoskonałości na skórze, poprawia również jej jędrność.
Jednak zanim ktokolwiek zdecyduje się na zabieg, powinien poznać wszelkie przeciwwskazania do jego wykonania. Najważniejsze, aby wybrać profesjonalną klinikę, gdzie udziela się pacjentom niezbędnych informacji, które dotyczą jakiegokolwiek zabiegu. Głównymi przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu z użyciem lasera frakcyjnego należą m.in. ciąża i okres karmienia piersią, choroby nowotworowe i nieuregulowana cukrzyca.
Jak wygląda zabieg?
Podstawowym krokiem do wykonania zabiegu z użyciem lasera frakcyjnego, jest dokładny wywiad z lekarzem prowadzącym. Należy przedstawić mu wszelkie wątpliwości oraz problem, z którym obecnie zmaga się pacjent. Natomiast w dniu zabiegu skóra zostanie odpowiednio przygotowana. Zostanie ona oczyszczona i pozbawiona wszelkich resztek kosmetyków. Kolejnym etapem jest dokładne zdezynfekowanie skóry oraz nałożenie kremu znieczulającego. Kiedy właściwości kremu zaczną działać, rozpoczyna się zabieg.
Moc wiązki lasera oraz czas trwania pojedynczego impulsu jest indywidualnie dobierana do obszaru skóry oraz zmian. Nie należy on do długich, bo trwa zwykle od 30 do 60 minut, w zależności od obszaru skóry, który został poddany zabiegowi. Skóra po zabiegu zwykle jest zaczerwieniona i opuchnięta. Najczęściej lekarz zaleca stosowanie wszelkich kremów i środków łagodzących poparzenia słoneczne. Obrzęk znika w przeciągu od 3 do 5 dni.
Efekty zabiegu
Pierwsze efekty zabiegu zauważalne są po około 4 tygodniach od jego wykonania. Skóra po zabiegu bywa zaczerwieniona oraz napięta. Jest to stan przejściowy, ponieważ z czasem skóra wraca do normalnego wyglądu, odzyskując przy tym jędrność oraz elastyczność. W zależności od powodu wykonywania zabiegu, można cieszyć się m.in. spłyceniem zmarszczek, przyspieszeniem procesów gojenia się różnorakich ran oraz regeneracją skóry.
Jednak aby cieszyć się znakomitymi efektami, zabieg powinno się powtarzać. Pełne efekty zabiegu utrzymują się nawet do roku po przeprowadzonym zabiegu, ale po tym czasie warto jest poddać się kolejnej serii zabiegów. Przede wszystkim najważniejszy jest wybór kliniki. Zapewne wszystkim pacjentom chodzi o profesjonalizm oraz umiejętność wykonywania wszelkich zabiegów. Laseroterapia w Klinice OT.CO w Warszawie charakteryzuje się znakomitym personelem oraz doświadczonymi lekarzami. Załoga kliniki dba o dobro oraz wiedzę pacjenta, co pozwala na bezpieczne wykonanie zabiegu, bez jakichkolwiek wątpliwości.