Kim jest Anna Próchniak? [miasto 44, teatr, instagram]

Jest prawdziwą perełką, aktorka z powodzeniem gra pełną ambicji nastolatkę o skłonnościach dyktatorskich — tak – tak rolę Anny Próchniak w spektaklu Marzenie Nataszy podsumował Szymon Spichalski, recenzent Teatrdlawas.pl. Próchniak wraz z Joanną Obsydą za swoje role w tym spektaklu otrzymały wyróżnienie na Festiwalu Kolada – Plays w Jekaterynburgu za najlepszy Debiut Aktorski.

Kim jest Anna Próchniak?

Anna Próchniak urodziła się 22 grudnia 1988 roku w Lublinie. Jest córką profesora akademickiego. Uczęszczała do szkoły baletowej. W 2013 ukończyła studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera (PWSFTviT) w Łodzi.

W 2012 roku wspólnie z aktorką Joanną Osydą otrzymała nagrodę w kategorii duet aktorski na VI Międzynarodowym Festiwalu Współczesnej Dramaturgii Kolada – Plays w Jekaterynburgu za rolę Nataszy Wiernikowej w spektaklu Marzenie Nataszy, w którym występowała na deskach warszawskiego Teatru Powszechnego. Za tę samą rolę otrzymała ex aequo z Joanną Osydą nagrodę dla Najlepszej Debiutującej Aktorki podczas 2. Festiwalu Debiutów „Pierwszy Kontakt” w Toruniu.

Na dużym ekranie zadebiutowała w filmie Bez wstydu, gdzie wcieliła się w postać Romki – Irminy (2012). W filmie wystąpiła u boku Mateusza Kościukiewicza. Za tę rolę Anna Próchniak otrzymała nominację do nagrody Złotej Kaczki. Była wtedy na II. roku studiów.

Poszłam na casting, zaprezentowałam się i wyszłam. Potem [Filip Marczewski — przyp. red.] podbiegł do mnie na korytarzu i bardzo zachęcał, abym spróbowała raz jeszcze, dobrała sobie kogoś do pary i nie poddawała się. Broniłam się, ale zaciągnął mnie z powrotem niemal siłą. Potem były kolejne etapy i zdjęcia próbne z Mateuszem. No i postanowił mi w końcu zaufać — opowiadała aktorka o castingu do Bez wstydu dla Stopklatka.pl.

W 2012 roku widzowie mogli zobaczyć ją w serialu Prawo Agaty. Aktorka ma na swoim koncie również udział w m.in. Nieulotne.

Rozpoznawalność przyniósł jej film Miasto 44 w reżyserii Jana Komasy, gdzie wcieliła się w jedną z głównych postaci — Kamę (2014). Za tę rolę w 2014 roku podczas 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni otrzymała nagrodę Wschodząca Gwiazda Elle. W grudniu 2015 nominowana została do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego za rok 2015 za rolę w filmie Miasto 44.

Anna Próchniak — Instagram

Anna Próchniak prowadzi konto na Instagramie pod nazwą @anna.prochniak. Aktualnie jej profil obserwuje 7 176 osób.