Jak poprawić stan włosów, skóry i paznokci?

Chcesz mieć gęste, zdrowo wyglądające włosy, mocne paznokcie i piękną, gładką skórę? Sekretem ich dobrej kondycji jest właściwa pielęgnacja oraz odpowiednia dieta. Nie zawsze jednak jest możliwe dostarczenie wszystkich niezbędnych składników wyłącznie za pomocą jadłospisu. W takim przypadku przydają się dobrej jakości preparaty.

Jakie witaminy i składniki mineralna sprawiają, że skóra, włosy i paznokcie stają się piękniejsze i zdrowsze? Wyjaśnienie znajdziesz w poniższym artykule.

Niezbędne witaminy

Aby Twoje paznokcie, włosy i skóra stały się ładniejsze, mocniejsze i lepiej odżywione, musisz dostarczać organizmowi niezbędnych witamin. Znajdziesz je w produktach spożywczych, a także dobrej jakości suplementach  https://www.bodypak.pl/pl/389-wlosy-skora-paznokcie. Do najważniejszych witamin należą: witaminy A, E, C i z grupy B.

Bardzo ważną witaminą wpływającą dobroczynnie na skórę, paznokcie i włosy jest witamina C. Ten silny antyoksydant działa przeciwzapalnie, poprawia wytrzymałość tkanki łącznej i produkcję elastyny. Ponadto składnik opóźnia procesy starzenia się skóry i zabezpiecza struktury wewnątrzkomórkowe przed stresem oksydacyjnym. Jest też aktywatorem syntezy kolagenu.

Witamina A przyspiesza odnowę komórek naskórka, pobudza i reguluje podziały komórkowe, pobudza syntezę kolagenu oraz ułatwia keratynizację. To także ważny antyoksydant wychwytujący wolne rodniki i w ten sposób opóźniający procesy starzenia. Doustnie często stosowana jest prowitamina A, czyli beta-karoten.

Witamina E jest również antyoksydantem o właściwościach przeciwutleniających. Składnik ten działa fotoprotekcyjnie, zmniejszając ostrą reakcję skóry na działanie promieni słonecznych. Redukuje też widoczność przebarwień i działa przeciwzapalnie. Ponadto witamina E działa wspomagająco w terapii atopowego zapalenia skóry, jak również pomaga utrzymać właściwy stan tkanki łącznej poprzez ochronę kolagenu, białka, lipidów i elastyny.

Witaminy z grupy B zapewniają z kolei prawidłowe nawilżenie i jędrność skóry, a także właściwe funkcjonowanie gruczołów łojowych i potowych. Składniki te dbają też o gładkość skóry i kontrolują procesy regeneracyjne naskórka. Szczególnie istotną witaminą z grupy B jest biotyna o dobroczynnych właściwościach dla włosów.

Ważne składniki mineralne

Poza witaminami warto dostarczać organizmowi składniki mineralne, w tym zwłaszcza cynk o właściwościach antyoksydacyjnych. Pierwiastek ten pomaga w utrzymaniu paznokci, skóry i włosów w dobrej kondycji dzięki funkcji uczestnictwa w syntezie kwasów tłuszczowych, białek i DNA.

Selen wykazuje cenne właściwości wzmacniające, a krzem utrzymuje właściwą mineralizację skóry, paznokci i włosów. Ponadto krzem uczestniczy w tworzeniu keratyny, tkanki łącznej i kolagenu, jak również pomaga utrzymać odpowiednią mineralizację skóry.

Warto przy tym pamiętać, że choć wspomniane minerały i witaminy odgrywają największą rolę w utrzymaniu zdrowia włosów, skóry i paznokci, to dla osiągnięcia najlepszych rezultatów ważne jest zapewnienie odpowiedniego poziomu innych składników w organizmie. Dlatego trzeba uzupełnić dietę o inne minerały albo suplementować je poprzez preparaty zawierające w odpowiednich proporcjach wapń, magnez, witaminę K, siarkę czy nienasycone kwasy tłuszczowe.

Tagged with: