Idealny materacyk dla niemowlaka – jaki powinien być?

Dzieci w pierwszych miesiącach życia większość czasu spędzają w pozycji leżącej na plecach. Trudno się zatem dziwić, że kluczowym elementem każdej wyprawki musi stać się dobrze dobrany materacyk. To on ma zapewnić swobodę i komfort podczas snu czy wypoczynku, równocześnie zapewniając zdrowy i bezpieczny rozwój.

Jak dobrać materacyk do łóżka? Jakie jeszcze materacyki potrafią okazać się bardzo przydatne w początkowym okresie? O tym przeczytacie poniżej.

Jaki powinien być materacyk dla niemowlęcia – najważniejsze cechy

Dobry materacyk dla niemowlaka przede wszystkim musi być w pełni bezpieczny. Najlepiej zatem sięgać po produkty posiadające certyfikaty pochodzące od renomowanych jednostek, na przykład Eko-tex, TÜV, pozytywna opinia Instytutu Matki i Dziecka czy atest Państwowego Zakładu Higieny. To dodatkowa gwarancja, że materacyk wykonano z niegroźnych materiałów, w warunkach spełniających najwyższe standardy.

Każdy materacyk powinien zapewniać odpowiednią cyrkulację powietrza, najlepiej dzięki specjalnym kanalikom, które odprowadzają ciepło od malucha. Dzięki temu niemowlę nie poci się nadmiernie podczas leżakowania w łóżeczku, a wilgoć nie utrzymuje się we wnętrzu materaca, co mogłoby doprowadzić do rozwoju pleśni i drobnoustrojów. Stawiajmy zawsze na wypełnienia antybakteryjne i przeciwalergiczne.

Równie ważna jest wielkość materacyka. Bez względu na to, czy mówimy o produkcie do łóżeczka, kołyski czy gondoli, które można znaleźć choćby na stronie: Rucken.pl, powinny być one dopasowane do wielkości danej przestrzeni. Zbyt krótki uniemożliwi wykorzystanie dostępnego miejsca i zmniejszy komfort malucha. Za duży będzie się zwijał, ograniczając wygodę, a nawet prowadząc do nieprawidłowości rozwojowych.

Materac do łóżeczka niemowlaka – o czym pamiętać?

Najważniejszym materacykiem, który stanowi centralny punkt wyprawki, jest bez wątpienia wkładka do łóżeczka dziecięcego. To na niej maleństwo spędza większą część doby. Musi być zatem naprawdę wygodny. Najczęściej łóżeczka najmłodszych dzieci mają wymiary 70 x 140 cm lub 80 x 160 cm – i takie też powinny być materacyki. Wybór większego już na starcie sprawia, że łóżeczko posłuży maluchowi przez dłuższy czas.

Materacyki dla najmłodszych nie mogą być zbyt miękkie, co utrudniałoby obracanie się z boku na bok i prowadziłoby do nieprawidłowości rozwojowych. Podstawowym wyborem są zatem materacyki średnio-twarde, które gwarantują optymalne podparcie dla ciała i wygodę podczas zabawy lub snu. Nie zapominajmy, że grubość dziecięcego materacyka powinna wynosić od 11-15 centymetrów.

Z czego produkuje się materacyki do łóżka dziecięcego? Najczęściej stawia się na produkty z wypełnieniem z:

  • pianki poliuretanowej,
  • pianki termoplastycznej,
  • lateksu,
  • włókna kokosowego.

Najlepiej sprawdzają się produkty z pianek – łatwo dopasowują się do kształtu ciała, a przy tym wyróżniają się wysoką trwałością, dzięki czemu zachowują optymalne parametry przez naprawdę długi czas, a przy tym są antyalergiczne.

Wózki dla dzieci – jaki materacyk wybrać?

Oprócz materacyków do łóżeczka lub kołyski niezbędna może się okazać wkładka do wózka, która podnosi komfort malucha podczas spacerów.

Jak znaleźć najlepszą opcję? Należy dokładnie zmierzyć wnętrze gondoli, by dopasować optymalne rozwiązanie jak najdokładniej wypełniające dostępną przestrzeń. Chętnie wybiera się produkty z wypełnieniem z elastycznej pianki, z zewnątrz pokryte miękką powłoczką. Wyróżniają się dobrą oddychalnością oraz właściwościami antyalergicznymi.

Wygoda i bezpieczeństwo dla malucha – idealny materacyk dziecięcy

Materacyk to wygoda podczas snu i odpoczynku oraz dobre podparcie dla ciała podczas zabawy czy spaceru. Wybierajmy materacyki do łóżeczka i wózka wykonane zgodnie z najwyższymi standardami przez certyfikowanych wytwórców. Tak zapewnimy maluchom komfort i prawdziwie bezpieczny rozwój.

Tagged with: