Na półmetku drogi do macierzyństwa

Ciąża to względnie długi okres, który ma swoje punkty przełomowe. W połowie drogi do terminu narodzin dzieje się zdecydowanie dużo. To już czas, w którym nie sposób kobietom zamaskować krągły brzuch. Zmiany zachodzące w organizmie matki zwiastują, że coraz bliżej do momentu rozwiązania. Co takiego dzieje się wówczas z dzieckiem znajdującym się w jej łonie?

Z tygodnia na tydzień postępuje rozwój nowego życia, które zanim wyda pierwszy krzyk, musi w pełni się rozwinąć. W połowie drugiego trymestru mamy do czynienia z zupełnie inną istotą niż na początku ciąży. Nie bez powodu to właśnie wtedy następuje największy przyrost masy ciała matki. Świadoma zachodzących wówczas zmian powinna bezstresowo przejść przez ten etap.

Coraz bliżej szczęśliwego rozwiązania

Tak naprawdę nie trzeba specjalnie odliczać czasu do porodu, gdyż ten w praktyce mija dość szybko. Zwłaszcza od momentu półmetku ciąży datowanego mniej więcej na połowę drugiego trymestru. Zanim przyszła mama się zorientuje na dobre, jej brzuch będzie już na tyle wyrazisty, a to tak naprawdę początek dogłębnych zmian.

W okolicach dwudziestego drugiego tygodnia ciąży istota znajdująca się w brzuchu waży już jakieś 400 gramów. To wystarczająco dużo, by odczuć zmianę w tym zakresie. Rytm wykształcania się nowego życia nabiera wówczas istotnego rozpędu. Dalszy przyrost masy następuje dużo gwałtowniej niż do tej pory.

Nienarodzone jeszcze dziecko rośnie, ale to nie wszystko, bo dochodzi u niego do wykształcania się coraz wyrazistszych cech, które definiują go po porodzie jako człowieka. Tym samym w 22 tygodniu ciąży zauważalne są brwi, rzęsy, a także stopniowo pojawiające się włosy na głowie. Jedną z najistotniejszych zmian okazuje się to, że istota znajdująca się w brzuchu matki zaczyna słyszeć.

Nie ma powodów do panikowania

Przyszłe mamy na ogół mają sporo obaw, będąc zwłaszcza w swojej pierwszej ciąży. To nic dziwnego, jako że dotyka je szereg zmian, które wraz z upływem czasu stają się coraz intensywniejsze. Mniej więcej na półmetku ciąży dochodzą kolejne z nich, które wbrew pozorom nie są niczym złym, a normalną reakcją kobiecego organizmu.

Oczywiście nie należy pod żadnym pozorem rezygnować z takich badań jak USG połówkowe, na którym badana jest anatomia dziecka pod kątem ewentualnych wad wrodzonych. Wówczas określana jest także płeć dziecka, masa płodu, a także wiek ciążowy. Wspomniane badanie trwa przeciętnie od 30 do 45 minut.

Cennym źródłem wiedzy na temat ciąży bez wątpienia jest obecnie Internet. W sieci nie brakuje rzetelnych źródeł, które pozwolą usystematyzować dotychczasową wiedzę. Szczegółowe informacje na temat tego, jak to wygląda w przypadku 22 tygodnia ciąży, znajdziemy np. tutaj: https://wylecz.to/kalendarz-ciazy/22-tydzien-ciazy/.

Rozwój od poczęcia do narodzin to 40 tygodni, którym towarzyszy szereg zmian. Kobiety znajdujące się na półmetku tej drogi są coraz bardziej świadome tego, co się dzieje wewnątrz ich organizmu. Z pewnością nie zaszkodzi pogłębiać wiedzy na ten temat, gdyż w ten sposób o wiele łatwiej w spokoju przetrwać te dni.

Tagged with: