Witaminy i minerały na włosy – co warto wiedzieć?

Piękne, zdrowe i lśniące włosy to nie tylko kwestia właściwej pielęgnacji, ale także dostarczania organizmowi odpowiednich składników odżywczych. Aby włosy wyglądały zdrowo i atrakcyjnie, należy zadbać o odpowiednią ilość witamin i minerałów. Są one niezbędne do prawidłowego wzrostu włosów i ich zdrowego wyglądu. Poza tym pomagają one wzmacniać włosy i zapobiegają ich wypadaniu oraz łamaniu. Jakie składniki odżywcze wpływają na stan włosów i jak je dostarczać organizmowi? Odpowiadamy w artykule!

Jakie witaminy są korzystne dla zdrowia włosów?

Aby cieszyć się pięknymi i zdrowymi włosami, ważne jest uzupełnienie odpowiednich witamin w diecie. Do tych witamin, które wpływają na kondycję włosów, należą między innymi:

 • witamina A – Witamina A wspomaga wzrost nowych komórek, a co za tym idzie, porost włosów, a także produkcję sebum, czyli naturalnego oleju, który zapewnia skórze głowy i włosom odpowiednie nawilżenie.
 • witaminy z grupy B – Witaminy z grupy B stymulują mieszki włosowe do produkcji nowych włosów, w tym witamina B5, która nadaje włosom połysk i zapobiega siwieniu, a także witamina B7 (biotyna), która hamuje nadmierną pracę gruczołów łojowych.
 • witamina C – Witamina C wspiera produkcję kolagenu, który jest głównym składnikiem struktury włosa, a także chroni mieszki włosowe przed uszkodzeniami w wyniku działania wolnych rodników.
 • witamina E – Witamina E jest silnym antyoksydantem, który chroni mieszki włosowe przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, utrzymuje spójność strukturalną włosów i wspomaga ich wzrost. 

Niedobory witamin w organizmie mogą prowadzić do osłabienia i wypadania włosów, a także do ich matowienia i łamliwości.

Jakie składniki mineralne są w stanie zapewnić włosom zdrowy i piękny wygląd?

Aby zadbać o zdrowie i wygląd włosów, ważne jest, aby odżywiać je również minerałami. Istnieje wiele składników mineralnych, które mają zbawienny wpływ na stan naszych włosów, wśród nich znajdują się:

 • miedź – jest ważna dla zachowania koloru włosów, ponieważ wspomaga produkcję barwnika. Brak tego pierwiastka w organizmie może doprowadzić do przedwczesnego siwienia.
 • żelazo – ma kluczową rolę w transporcie krwinek czerwonych, które zapewniają włosom wszystkie niezbędne składniki odżywcze potrzebne do wzrostu. Ma także wpływ na poprawę struktury włosów.
 • magnez – Niedobór magnezu może być odpowiedzialny za wypadające włosy.
 • siarka – jest ważna dla utrzymania zdrowej struktury łodygi włosa. Jeśli jej poziom w organizmie jest zbyt niski, włosy mogą tracić swoją elastyczność i stawać się kruche.
 • cynk – Niedobór cynku w diecie może mieć negatywny wpływ na włosy. Produkcja białka, z którego zbudowane są włosy, może zostać zaburzona, co skutkuje ich przesuszeniem, łamliwością i nadmiernym wypadaniem. 

Niedobór minerałów, które wymieniliśmy powyżej może mieć negatywny wpływ na stan i wygląd włosów, który z czasem może się pogorszyć.

Jak dostarczyć organizmowi witamin i minerałów, by wspomagać zdrowie i kondycję włosów?

Zdrowa dieta, która jest odpowiednio zbilansowana, jest podstawą dostarczania organizmowi witamin i składników mineralnych. Te składniki odżywcze są dostarczane razem z:

 • produktami spożywczymi, które są naturalnym źródłem witamin i minerałów,
 • w razie niedoborów – suplementami diety.

Aby zapewnić zdrowe i mocne włosy, należy stosować zbilansowaną dietę, bogatą w odpowiednie ilości witamin i minerałów. Niemniej jednak, osoby stosujące diety odchudzające oraz mające choroby mogą cierpieć na niedobór poszczególnych składników odżywczych. Z tego powodu, aby uzupełnić poziom witamin i minerałów w organizmie, który ma wpływ na stan włosów, można stosować suplementy. W przypadku suplementacji należy skonsultować się z lekarzem, aby dostosować dawkowanie do indywidualnych potrzeb organizmu. 

Tagged with: