Nowoczesna i stylowa aranżacja kuchni, co wybrać, żeby było praktycznie i funkcjonalnie?

Remont czy urządzenie kuchni to temat, który powoduje wiele emocji. Pomieszczenie, które przede wszystkim powinno być funkcjonalne może być również naprawdę ciekawie i estetycznie urządzone. Jakie trendy w aranżacjach kuchni modne będą w 2024 roku?

Kontynuacja trendów z poprzedniego sezonu

Obserwując dotychczasowe zmiany, można spodziewać się, że w roku 2024 dużą popularnością nadal cieszyły się będą projekty minimalistycznych kuchni. Elegancja, wysoka estetyka, perfekcyjny wygląd i uporządkowanie dodają kuchni wyjątkowego stylu. Harmonijne wnętrza wykonane w duchu minimalistycznym z całą pewnością są rozwiązaniem uniwersalnym i ponadczasowym, idealnym dla tych, którzy cenią sobie wygodę i funkcjonalność. Chcąc wprowadzić odrobinę nowości, zdecydować się można na fronty meblowe z dodatkowymi żłobieniami lub listwami, zamiast tradycyjnych uchwytów fajnym pomysłem będzie natomiast gałka do mebli.

W dalszym ciągu często wykorzystywane będą barwy nawiązujące do natury. Ponadczasowe są rozwiązania wykorzystujące drewno, kamień czy marmur, świetnie sprawdzą się także odpowiednio dopasowane rośliny. Istotą jest to, żeby stworzyć w kuchni przytulną atmosferę.

Jakie kolory będą modne w 2024 r.?

Kolorystyka w kuchniach w 2024 roku to szeroka paleta możliwości, dopasowana do indywidualnych preferencji właściciela. Najlepiej, jeśli będzie nawiązywała do stylu, w jakim utrzymane są inne pomieszczenia w domu lub mieszkaniu. Coraz częściej popularne są jednak kolory, pozwalające na wprowadzenie odrobiny świeżości i energii. Obserwując obecne preferencje można zaobserwować, że poza mocnymi, ciemnymi barwami granatu czy ziemi, brązu, zieleni, chętnie wybierane są też odcienie pastelowe, w tym róż czy subtelne kremowe warianty. Największą popularność zyskają: granat, zieleń, butelkowa zieleń, mięta, róż i terakota. Pozwalają one tworzyć ciekawe kompozycje i oryginalne połączenia.

W dalszym ciągu cenione są też klasyczne barwy, z bielą w roli głównej. Dla miłośników nieco mniej wyrazistych propozycji polecany jest beż oraz różne odcienie szarości.

Szukając odpowiedniego koloru, należy zastanowić się nad kuchnią w ujęciu ogólnym: ściany, meble i fronty szafek, płytki, podłoga, wszystkie elementy muszą do siebie pasować, aby tworzyć harmonijną całość.

Jaki zlew wybrać do kuchni?

Ważnym elementem w wystroju każdej kuchni jest zlewozmywak. Nawet tam, gdzie wśród AGD pojawia się zmywarka, jest on obowiązkowym elementem. W zależności od potrzeb może on być jedno lub dwukomorowy. Ważną kwestią jest też materiał, z jakiego został wykonany. Największą popularnością cieszą się rozwiązania, takie jak:

  • zlew stalowy;
  • zlewozmywak kompozytowy (granitowy);
  • zlew ceramiczny.

Modele dostępne są w różnych kształtach i kolorach, dzięki czemu można dopasować je do stylu całego pomieszczenia. Pod uwagę należy wziąć także osobiste preferencje oraz posiadane miejsce. Funkcjonalnym rozwiązaniem jest wybór zlewu z ociekaczem lub specjalną komorą do obierania warzyw.

Panel kuchenny ścienny świetna alternatywa dla tradycyjnych płytek

Planując aranżację kuchni, uwagę zwrócić trzeba na przestrzeń pomiędzy szafkami, tuż nad powierzchnią blatu roboczego. Jest to miejsce, które w sposób szczególny narażone jest na zabrudzenia. Z tego względu malowanie farbą będzie rozwiązaniem niefunkcjonalnym. Nawet wybór farby, pozwalającej na mycie zabrudzeń nie pomoże rozwiązać problemu. Najczęściej wybieranym rozwiązaniem są płytki. Dzięki nim w prosty sposób można zadbać o czystość. Alternatywnym, cieszącym się coraz większą popularnością rozwiązaniem jest też panel kuchenny ścienny. Jego największą zaletą jest łatwość montażu, ale przez użytkowników ceniony głównie ze względu na jeszcze łatwiejsze czyszczenie, ponieważ tworzą jednolitą powierzchnię. Panele mocowane są bezpośrednio do ściany (na kleju) lub przy pomocy specjalnie przygotowanych listew.

Mimo że panele ścienne do kuchni mogą być wykonane z różnych materiałów, to dużym zainteresowaniem cieszą się propozycje wykonane ze szkła. Wbrew pozorom są bardzo wytrzymałe, a ich odporność na stłuczenie jest wysoka. Dodatkowym atutem jest fakt, że dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych, co sprawia, że bez trudności można wybrać propozycję idealnie dopasowaną do ogólnej koncepcji wnętrza. Świetnie prezentują się także rozwiązania ze wzorami, które mogą spersonalizować wygląd pomieszczenia, zgodnie z indywidualnymi preferencjami.

Tagged with: