Space Age – estetyka dla odważnych. Krzesła, które musisz znać!

Opływowe kształty mebli, plastik, błyszczące powierzchnie – jednym słowem: futuryzm. Tak najkrócej można opisać jeden z ciekawszych stylów wnętrzarskich w historii. Space Age to estetyka odważna i niebanalna, która przypadnie do gustu miłośnikom nietuzinkowego, a wręcz szalonego designu. Poznaj ikoniczne projekty związane z tym stylem i dowiedz się, jak wprowadzić go do swojego wnętrza!

Space Age – o czym jest ten styl?

Nurt Space Age powstał w latach 60. XX wieku na kanwie oczekiwań związanych z wyścigiem kosmicznym pomiędzy dwoma mocarstwami: USA i ZSRR. Był to czas, gdy społeczeństwa zmęczone wojnami chciały pożegnać pesymizm i katastrofizm i zacząć patrzeć z nadzieją w przyszłość. Programy kosmiczne co prawda nie oznaczały zakończenia działań wojennych, były raczej pokazem sił w czasie trwającej wtedy Zimnej Wojny, dawały jednak nadzieję na rozwój i pokój. Nurt Space Age został przyjęty entuzjastycznie, ponieważ odnosił się do marzeń o locie człowieka w kosmos – tak długo niezrealizowanych, teraz na wyciągnięcie ręki!

Artyści, projektanci, designerzy spekulowali, jak będzie wyglądał świat, gdy ludzie zaczną eksplorować kosmos. Te prognozy i przypuszczenia można znaleźć w kształtach, formach i materiałach projektowanych mebli i budynków. Czym charakteryzowała się estetyka Space Age?

 • Meble miały owalne, gładkie, organiczne kształty. Kosmiczny świat nie mógł być przecież kanciasty!
 • Popularnym kształtem było koło i elipsa, nawiązujące do cząsteczki atomu.
 • Meble były lakierowane, lśniące, połyskujące.
 • Materiałem chętnie wykorzystywanym do projektowania był plastik, włókno szklane i tworzywa sztuczne.

Space Age wpłynął nie tylko na design, ale także na modę. W 1964 roku André Courrèges stworzył kolekcję o nazwie „Space Age”, którą cechowały odważne, futurystyczne sylwetki. Kosmiczne hełmy i kombinezony, geometryczne, monochromatyczne wzory, dominacja bieli i srebra, a do tego zupełnie nowe wynalazki, jak zapięcia w formie rzepów to główne cechy kosmicznego nurtu w modzie.

Kultowe projekty ery Space Age

Z ery Space Age niestety nie zachowało się wiele oryginalnych mebli. Można jednak z powodzeniem kupić ich repliki i modele nimi inspirowane. Które znane meble pochodzą właśnie z tego okresu?

 • Ball Chair, Eero Arnio

Ball Chair, czyli krzesło w kształcie kuli z charakterystyczną wnęką projektant stworzył pierwotnie dla siebie. Wnęka ta bowiem ma niezwykłą właściwość – można się w nią zapaść, odcinając od hałasów dochodzących z zewnątrz. Fotel szybko zdobył popularność w fińskich bibliotekach, a jego nowoczesną, futurystyczną wersją stał się Bubble Chair – plastikowa, przezroczysta bańka zawieszona u sufitu lub na specjalnym stojaku. Współcześnie tego typu krzesła są bardzo często wykorzystywane również w ogrodach – wykonuje się je natomiast nie z włókna szklanego, ale z plastiku lub metalu (taki fotel-kokon znajdziesz również w naszej ofercie).

 • Panton Chair, Verner Panton

Twórczość Pantona jest kojarzona głównie z erą Space Age, a jego nazwisko jest jednym z najgłośniejszych w świecie designu. Stworzył bowiem ogrom kultowych projektów – począwszy od lamp, a skończywszy na fotelach. Jednym ze szczególnie istotnych jest zaprojektowane w 1959 roku plastikowe krzesło o niebanalnej, wygiętej formie. Krzesło to nie ma nóg i jest odlane z jednego kawałka plastiku, co czyni je tak wyjątkowym projektem! Co ciekawe, dopiero w 1999 roku pojawiły się możliwości technologiczne, dzięki którym można było produkować to krzesło na szeroką skalę.

 • Krzesło Tulip, Eero Saarinen

Krzesło o charakterystycznym kształcie siedziska, wsparte na jednej nodze stało się projektem rewolucyjnym i jest uznawane za jedno z najważniejszych dzieł w historii designu. Krzesło kubełkowe do jadalni było jednym z elementów kolekcji Tulip, na którą składały się jeszcze fotel oraz kilka stołów. Zamysłem projektanta było usunięcie nieestetycznych według niego nóg, które mają klasyczne krzesła i „uczynienie krzesła całością”. Kolekcja składała się z elementów stworzonych z plastiku i włókna szklanego.

Jak zaaranżować wnętrza w stylu Space Age?

Odtworzenie wnętrza całkowicie w stylu Space Age może być nie lada wyzwaniem. Jeśli jednak zechcesz wprowadzić elementy tego nurtu do salonu czy kuchni, podpowiadamy, jakiego rodzaju krzesła i meble wybrać.

 • Wyposaż salon lub gabinet w przynajmniej jeden wyrazisty element, bardzo charakterystyczny dla ery Space Age, np. krzesło obrotowe białe w kształcie kuli. Na rynku znajdziesz mnóstwo projektów inspirowanych oryginalnym Ball Chair.
 • Postaw na krzesła z plastiku, o nowoczesnych, nawet nieco dziwnych formach, np. takie jak designerskie krzesło ażurowe. Krzesła modne w erze Space Age przybierały naprawdę niecodzienne formy!
 • Do jadalni albo wyspy barowej wykorzystaj hokery na chromowanej nodze, o futurystycznych siedziskach. Im bardziej modernistyczne, tym lepiej! W naszej ofercie takim modelem jest na przykład krzesło barowe czarne albo wysokie krzesła tapicerowane do jadalni z futurystycznie wyprofilowanym siedzeniem.
 • Szukając stolika kawowego, szukaj tych wykonanych z włókna szklanego. Przeniosą cię w świat lat 60., gdy ludziom wydawało się, że przyszłość będzie właśnie taka – pełna plastiku i szkła.
 • Dopieść wnętrze charakterystycznym oświetleniem – kuliste lampy, duże chromowane klosze dadzą naprawdę spektakularny efekt.

Fascynacja kosmosem przyczyniła się nie tylko do rozwoju technologicznego krajów, ale zostawiła po sobie bardzo ciekawy dorobek w dziedzinie wzornictwa. Większość projektów z tamtego okresu weszła do kanonu klasyków designu, chętnie dzisiaj replikowanych.

Artykuł sponsorowany.

Tagged with: