Wszywka alkoholowa Kraków to tabletki umieszczane podskórnie

Alkohol towarzyszy nam od wielu tysiącleci i już w starożytności traktowany był jako jedna z uciech. Niestety, alkohol etylowy jest trucizną, która wywołuje wiele szkód w organizmie człowieka.

O ile spożycie jego niewielkiej ilości kilka razy do roku, nie powinno wyrządzić praktycznie żadnej szkody, o tyle częste jego picie, może doprowadzić do powstania uzależnienia alkoholowego. Alkoholizm to choroba, która zmienia praktycznie wszystko w życiu uzależnionego, a także jego najbliższych. Staje się on drażliwy, agresywny, traci zainteresowanie wszystkimi aspektami swojego dotychczasowego życia, popada w konflikt z prawem.

Tylko kompleksowe leczenie odwykowe daje szansę na powrót do normalności. W trakcie leczenia stosuje się metody terapeutyczne oraz farmakologiczne, które skutecznie wspierają odwyk. Wśród najpopularniejszej z metod farmakologicznych znaleźć możemy wszywkę alkoholową Kraków https://odtruciekrakow.pl/wszywka-alkoholowa-esperal-krakow/.

Wszywka alkoholowa Esperal – co to jest?

Wszywka alkoholowa Esperal to nic innego jak tabletki umieszczane podskórnie w ciele osoby uzależnionej od alkoholu. W tabletkach znajduje się substancja, która zaburza funkcjonowanie wątroby, a dokładniej metabolizm etanolu, co nijako wymusza na alkoholiku trzeźwość. Wszywka alkoholowa to metoda awersyjna, czyli taka, której działanie powstrzymuje alkoholika od picia przez wywołanie u niego wstrętu do alkoholu.

Jak wygląda zabieg oraz jak długo działa wszywka alkoholowa?

Tabletki z Disulfiramem to forma wsparcia w zachowaniu trzeźwości. Wiele osób zastanawia się jak długo działać będzie wszywka. Odpowiedź nie jest jednoznaczna, gdyż czas działania wszywki zależy od kilku czynników, jest to jednak średnio od 8 do 12 miesięcy. Wszywka za każdym razem w trakcie tych kilku miesięcy wykazywać będzie swoje działanie, po spożyciu alkoholu.

Zabieg wszycia wszywki alkoholowej to prosta procedura chirurgiczna, która polega na nacięciu skóry pacjenta oraz na umieszczeniu głęboko pod nią tabletek z Disulfiramem. 

Jak działa wszywka alkoholowa?

Działanie wszywki alkoholowej opiera się na jej głównym składniku, czyli na Disulfiramie. Substancja ta ma za zadanie zaburzać prawidłowy metabolizm alkoholu etylowego w ciele człowieka, co z kolei zmusza alkoholika do pozostanie w trzeźwości. W innym przypadku, gdy złamie on zakaz spożywania alkoholu w trakcie terapii wszywką, już po kilku lub kilkunastu minutach wystąpią u niego objawy, które przyrównać można do ciężkiego zatrucia toksynami alkoholowymi. I tak, alkoholik zacznie odczuwać poniższe objawy, które pozostaną z nim przez co najmniej cztery godziny:

  • mdłości, bóle brzucha;
  • bóle i zawroty głowy;
  • kołatanie serca;
  • skoki ciśnienia tętniczego;
  • uderzenia gorąca;
  • problemy z oddychaniem;
  • poczucie lęku oraz niepokoju;
  • ogólny spadek nastroju.

Dodatkowo alkoholik będzie musiał borykać się z innymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, takimi jak wymioty oraz biegunka, a jego twarz nabierze charakterystycznej czerwonej barwy. Wszystkie te objawy dotyczą spożycia minimalnej ilości alkoholu etylowego, również w postaci cukierków z rumem czy płynu do płukania ust lub syropu na kaszel z alkoholem.

Czy warto stosować wszywkę alkoholową?

Wszywka alkoholowa Esperal to idealne rozwiązanie dla każdej osoby, która chce podjąć się leczenia, jednak nie jest w stanie samodzielnie zachować trzeźwości. Głód alkoholowy, który popycha alkoholika do sięgnięcia po kolejny kieliszek, bywa nie do zniesienia i należy sięgnąć po pomoc z zewnątrz, by móc wytrwać w postanowieniu o trzeźwości. W takich przypadkach idealnie sprawdza się odtruwanie alkoholowe, które oczyszcza organizm z toksyn i przerywa ciąg alkoholowy, a następnie wszywka alkoholowa, która podtrzyma zachowanie abstynencji.

Wszywki nie powinny stosować osoby, które nie są przekonane co do tej metody wsparcia w leczeniu, a także takie, które zostały do tego przymuszone przez najbliższych. W takich przypadkach nie zda ona egzaminu, gdyż alkoholik w dalszym ciągu sięgać będzie po alkohol, tym samym narażając się na wystąpienie objawów zatrucia.

Wszywka alkoholowa – przeciwwskazania i ostrzeżenia

Wszywka alkoholowa może być doskonałym wsparciem osoby uzależnionej, pod warunkiem jednak, że będzie zastosowana w prawidłowy i bezpieczny sposób. Istnieje kilka sytuacji, które gdy pojawiają się w życiu osoby uzależnionej, będą przeciwwskazaniem do zabiegu zaszycia się. I tak wszystkie osoby, które nie są przekonane o leczeniu oraz o zachowaniu trzeźwości, nie powinny się na wszywkę decydować. Dodatkowo, osoby z aktywnymi chorobami nowotworowymi, padaczką, cukrzycą czy nadciśnieniem tętniczym również nie powinny wspierać się Esperalem. W przypadku kobiet okres ciąży i karmienia piersią będzie wykluczeniem z terapii wszywką. Również osoby, które cierpią z powodu problemów natury psychicznej, takich jak psychozy czy stany depresyjne, nie będą mogły wszyć sobie Esperalu pod skórę.

Wszywka alkoholowa – skład

Wszywka alkoholowa ma postać jałowych tabletek, które umieszcza się podskórnie u osoby uzależnionej od alkoholu. Głównym składnikiem tabletek jest Disulfiram WZF, który zaburza funkcjonowanie wątroby w obrębie metabolizmu alkoholu etylowego. Dodatkowo w skład tabletek wchodzą substancje pomocnicze takie jak chlorek sodu, mannitol, a także makrogol.

Dla kogo przeznaczona jest wszywka alkoholowa?

Z pomocy w postaci wszywki alkoholowej w specjalistycznym gabineciemoże skorzystać zdecydowana większość osób uzależnionych, które chcą się leczyć. Jeśli tylko lekarz nie zajdzie żadnych przeciwwskazań, alkoholik może zdecydować się na zabieg. Zabieg może zostać wykonany tylko po podpisaniu przez uzależnionego pisemnej zgody, bez tego nie ma takiej możliwości. Jest on całkowicie bezbolesny i trwa 20 minut. 

Warto również pamiętać o tym, że wszywka alkoholowa sama w sobie nie jest lekiem na alkoholizm i nie wyleczy chorego z jego uzależnienia. Samo pozostanie w trzeźwości nie jest wystarczające, należy podjąć się dalszego leczenia, by móc przywrócić równowagę ciała i ducha, a także odzyskać kontrolę nad podejmowanymi decyzjami i zachowaniem. Wszywka alkoholowa wykazuje duże wsparcie dla każdej osoby, która chce się leczyć, dlatego też nie powinno się namawiać alkoholika na ten zabieg, gdy ten nie jest przekonany o leczeniu lub uważa, że nie ma problemu z piciem. Zdarza się, że najbliżsi namawiają, szantażują lub stawiają ultimatum alkoholikowi – w takim przypadku będzie on najpewniej nadal pił, a tym samym narażał siebie i swoje zdrowie na niebezpieczeństwo.

Wszywka alkoholowa Esperal – interakcje z lekami

W trakcie wywiadu medycznego z lekarzem należy być całkowicie szczerym. Nie należy zatajać informacji na temat swojego zdrowia, przebytych chorób i operacji, alergii oraz przyjmowanych leków. Dlaczego? Jest to bardzo ważne z jednej prostej przyczyny – Disulfiram wchodzi w reakcję z niektórymi substancjami i lekami, dlatego tak ważne jest, by nie omijać podawania niektórych informacji. Dla przykładu nie wolno stosować wszywki alkoholowej w przypadku przyjmowania leków przeciwzakrzepowych, fenytoiny czy antypiryny, gdyż ich działanie staje się nasilone pod wpływem wszywki. Dodatkowo Disulfiram może zaostrzyć objawy części chorób, dlatego to równie ważne, by nie zatajać żadnych chorób przed lekarzem przeprowadzającym wywiad medyczny.

Tagged with: