Wiele osób zmaga się z problemem jakim jest łupież. Trzeba pamiętać, że nie jest to tylko defekt estetyczny, lecz choroba, która może mieć podłoże grzybiczne. Najczęściej występuje łupież suchy, czyli zwykły. Dziś podpowiemy Wam, jak sobie z nim radzić.
Łupież suchy – co należy wiedzieć?
Łupież suchy to inaczej łupież zwykły. Charakteryzuje się on drobnopłatkowym złuszczaniem w obrębie skóry głowy. Ma postać drobnej łuski, często o wielkości płatka śniegu. Często spada samoistnie, a przy tym jest bardzo widoczny. Przyczyn powstawania takiego łupieżu jest wiele. Najczęściej jest nią wzmożony proces łuszczenia naskórka, który trwa 7 dni. Natomiast prawidłowy proces złuszczania powinien trwać ok. 28 dni. Także grzyby z rodziny Malassezia Furfur powodują pojawienie się łupieżu. Nie można zapominać jak duże znaczenie ma właściwa pielęgnacja. Jeżeli używacie dużo kosmetyków do stylizacji, to niestety mogą one wysuszać skórę głowy i powodować łupież. Także używanie kosmetyków z dodatkiem parabenów prowadzi do tej choroby. Leczenie powinno być dostosowane właśnie do rodzaju łupieżu. Można stosować substancje cytostatyczne. Redukują one nieprawidłowy proces złuszczania się naskórka. Skuteczne są także substancje keratolityczne, które złuszczają martwy naskórek. Nie można też zapomnieć o substancjach przeciwgrzybicznych, które hamują namnażanie się grzybów.
Jak dbać o skórę głowy i pozbyć się łupieżu?
Dzięki odpowiedniej pielęgnacji można szybko i łatwo pozbyć się łupieżu. Bazą jest stosowanie odpowiedniego szamponu. Powinien on w swoim składzie mieć selen, który ma silne właściwości przeciwgrzybiczne. Należy także postawić na kosmetyki na bazie ceramidu, który jest naturalnym budulcem włosa. Ceramid nie tylko odbudowuje strukturę włosa, ale też w znaczący sposób go wzmacnia. W składzie nie może zabraknąć kwasu hialuronowego, który odpowiada za prawidłowe nawilżenie, a przy tym ułatwia usuwanie martwych komórek naskórka. Szampon należy zawsze spłukiwać letnią wodą. Warto również spróbować wcierek, np. na bazie tymianku. Mają one działanie nie tylko przeciwłupieżowe, ale też odżywcze. Warto jeszcze wiedzieć, że tymianek ma działanie antyseptyczne i detoksykujące. Niweluje problem przetłuszczających się włosów, a także łupieżu. Raz w tygodniu należy także nałożyć nierafinowany olej kokosowy na skórę głowy, ale też na całą długość włosów. Po około 15 minutach naturalny olejek należy zmyć letnią wodą.
Czy warto spróbować domowych sposobów na łupież suchy?
Łupież suchy niewątpliwie może być przyczyną wielu kompleksów, ale jednak stosując odpowiednią higienę oraz pielęgnację można szybko się go pozbyć. Poza dermokosmetykami warto, a nawet trzeba spróbować domowych sposobów, by wzmocnić efekt. Na pewno raz na dwa tygodnie należy zastosować maskę z jogurtu naturalnego. Oczywiście należy wybrać jogurt bez żadnych dodatków, najlepiej gęsty. Jogurt nakładamy na skórę głowy, a także włosy. Jest dobrą alternatywą dla maseczki. Odpowiada za prawidłowe nawilżenie, a przy tym przywraca skórze naturalne pH. Na uwagę zasługuje również maska z zielonej glinki. Wystarczy tylko wymieszać trzy łyżki glinki z odrobiną wody, do czasu aż powstanie gęsta masa. Potem maseczkę można już nałożyć na skórę głowy i delikatnie ją rozprowadzić. Po około 30 minutach można ją zmyć i umyć ponownie włosy.