Jedyny polski komunikator, który osiągnął czołową pozycję wśród najpopularniejszych platform, ClickMeeting, podsumowuje rok 2023. Z najnowszych danych wynikających z raportu „State of Online Events” wynika, że rynek webinarów i spotkań online rozwija się w kierunku coraz większej profesjonalizacji. Eksperci, wykorzystujący różnorodne formaty i zaawansowane funkcje wydarzeń online, odpowiadają za 26% wszystkich spotkań na platformie. W tym kontekście, tegoroczna analiza uwzględnia nową kategorię użytkowników, tzw. „power userów”. Przykładem rekordzisty tej kategorii jest szkoła specjalizująca się w nauce języków orientalnych, która zorganizowała imponującą liczbę 6619 wydarzeń, w których wzięło udział 23 831 uczestników.
Webinary odnoszą sukcesy, przyciągając średnio 650 uczestników rocznie. Wideokonferencje umożliwiają komunikację z każdego miejsca na świecie, co przyczyniło się do wzrostu popularności webinarów. W ciągu ostatnich 12 miesięcy użytkownicy ClickMeeting zorganizowali średnio 47 wydarzeń, gromadząc przeciętnie niemal 14 uczestników na spotkanie, co daje łącznie około 650 osób w skali roku. Przeciętna długość spotkania online wyniosła 106 minut, a uczestnicy byli aktywni przez 68% czasu. Najczęściej wydarzenia organizowano w czwartek, a najchętniej wybieraną godziną była 16:00. Najczęściej wykorzystywaną funkcją okazała się prezentacja (54,4%), następnie dzielenie się ekranem (17,7%), i interaktywna tablica (8,1%).
Raport „State of Online Events” wskazuje, że tzw. „power userzy” odpowiedzieli za 26% wszystkich wydarzeń zorganizowanych na platformie w 2023 roku. Są to użytkownicy, którzy profesjonalnie wykorzystują webinary, np. psycholog prowadzący terapie online i jednocześnie tworzący szkolenia oraz webinary promocyjne. Liczba takich użytkowników świadczy o rosnącej profesjonalizacji branży webinarów i spotkań online. Przeciętny „power user” zorganizował aż 85 wydarzeń rocznie, przyciągając średnio 933 uczestników na wydarzenie. Sesja trwała średnio 72 minuty, a przeciętna długość wydarzenia zorganizowanego przez „power usera” wyniosła 112 minut.
Dane z raportu podkreślają zmiany w organizacji wydarzeń online, ukazując rosnącą profesjonalizację w branży webinarów. Rekordzista w branży edukacyjnej, szkoła języków orientalnych, zorganizowała 6619 wydarzeń, co świadczy o skuteczności monetyzacji wiedzy.