Jakie zabiegi wykonuje chirurg stomatolog i jak wygląda wizyta?

Poważne uszkodzenia lub choroby zębów nie zawsze można wyleczyć nieinwazyjnymi metodami. Zdarza się, że konieczna jest interwencja chirurga stomatologa. Jakie zabiegi on wykonuje? Od prostych konsultacji i drobnych zabiegów, aż po poważniejsze operacje ratujące zdrowie pacjenta i poprawiające stan jego uzębienia.

Konsultacja chirurgiczna

Wszystkie zabiegi chirurgiczne poprzedzone są dokładnym wywiadem z pacjentem oraz analizą jego stanu uzębienia. Dzięki temu możliwe jest ustalenie odpowiedniego planu leczenia oraz dobranie optymalnej formy znieczulenia – powierzchniowego, nasiękowego, przewodowego, śródwięzadłowego czy też bezigłowego. Ponadto, wykorzystuje się zamrażanie polegające na obniżeniu temperatury tkanek za pomocą chlorku etylu. Bardzo często precyzyjna diagnostyka wymaga przeprowadzenia dodatkowych badań. Najczęściej są to zdjęcia rentgenowskie, a ponadto tomografia oraz USG. Przebieg wizyty zależy od formy zabiegu, jakiemu poddawany jest pacjent.

Kiedy zgłosić się do chirurga stomatologa?

Chirurgia stomatologiczna dotyczy wielu różnorodnych zabiegów, a jednym z nich jest ekstrakcja, czyli wyrwanie zęba, którego leczenie nie przyniosło oczekiwanych rezultatów. Usunięcie zęba wykonuje się zwykle u pacjentów, u których stwierdzono przewlekłe stany zapalne tkanek okołowierzchołkowych, głębokie złamania i głęboką paradontozę. Najwięcej ekstrakcji dotyczy ósemek, czyli zębów mądrości. Ich wyżywanie powoduje uciążliwy ból i są one podatne na próchnice, gdyż trudno do nich dotrzeć w trakcie codziennej higieny, by usunąć zalegające resztki jedzenia. Po przeprowadzonej ekstrakcji trzonowca zaleca się chłodzenie operowanego miejsca, zarówno od strony policzka, jak i środka jamy ustnej. Nie należy także pić alkoholu, kawy, herbaty oraz energetyków. Bezpieczne dla prawidłowej regeneracji są natomiast potrawy płynne i półpłynne – zupy, kleiki, sosy.

Jakie inne zabiegi wykonuje chirurg stomatolog?

Wśród innych zabiegów stomatologii chirurgicznej należy wskazać:

  • leczenie ropni, powodujących doznania bólowe,
  • usunięcie brodawczaków, włókniaków, nadziąślaków, torbieli,
  • podcinanie wędzidełek, łączących język i wargi,
  • protetykę implantów,
  • leczenie łagodnych nowotworów,
  • leczenie chorób gruczołów ślinowych i stawów skroniowo-żuchwowych.

U pacjentów, u których zaobserwowano polipy, zapalenia zatoki szczękowej, kostniaki, ciała obce itp. przeprowadza się operację Caldwella-Luca. Polega ona na zewnątrznosowym otwarciu zatoki szczękowej przez dół nadkłowy.

Chirurgia stomatologiczna ze względu na permanentny rozwój i wykorzystanie nowoczesnych aparatów pozwala na usunięcie poważnych zmian i wyleczenie problematycznych schorzeń. Pomimo inwazyjnej formy zabiegów, nie należy bać się wizyty u specjalisty. Chirurg przeprowadza bowiem każdą operację z uwzględnieniem potrzeb i preferencji pacjenta, np. w kwestii formy znieczulenia.

Tagged with: