Nowoczesne aparaty słuchowe, jako wsparcie protetyka słuchu

W XXI wieku problem niedosłuchu dotyka coraz większą część globalnej populacji, stąd klasyfikuje się go jako chorobę cywilizacyjną. Według dostępnych statystyk niedosłuch dotyka co piątego człowieka powyżej 55 roku życia, jednakże należy pamiętać, że z tym problemem mierzą się również młodsze osoby, bowiem schorzenie może pojawić się już w fazie noworodkowej czy we wczesnym dzieciństwie. Nie ulega wątpliwości, że niedosłuch utrudnia, a w niektórych przypadkach nawet uniemożliwia komunikację z innymi ludźmi, wpływając tym samym na obniżenie komfortu życia towarzyskiego i zawodowego oraz spadek pewności siebie, prowadząc finalnie do zaburzeń samooceny i funkcjonowania w społeczeństwie. Z tych względów niezwykle istotne są efektywne działania medyczne, do których zalicza się stałą opiekę protetyka słuchu oraz wspomaganie się aparatami słuchowymi.

Od specjalistycznego badania do aparatu słuchowego

W momencie, kiedy pojawiają się problemy ze słuchem, protetyk słuchu jest specjalistą, który może nam realnie pomóc. Właściwa współpraca z pacjentem w połączeniu z wysokimi kwalifikacjami i doświadczeniem specjalisty umożliwia szybką diagnozę i podjęcie działań, które pozwolą przeciwdziałać niedomaganiom ze strony narządu słuchu. Oczywiście pierwszym krokiem na tej drodze jest ocena ubytku słuchu pacjenta przez protetyka, wykonywana za pomocą różnorodnych metod diagnostycznych, jak np. badanie otoskopem, badanie audiometryczne czy badanie ucha środkowego (tzw. tympanometria). Niezwykle istotną częścią prawidłowej diagnozy jest również zebranie ważnych informacji z wywiadu lekarskiego. Protetyk słuchu powinien zebrać dane na temat przebytych chorób uszu oraz wszelkich dolegliwości ze strony narządu słuchu, jak np. szumy uszne, wycieki czy nadmierne wydzielanie woskowiny. Wywiad lekarski powinien również skupić się na uzyskaniu informacji od pacjenta o przyjmowanych przez niego lekach, sprawności fizycznej czy sytuacjach w jakich odczuwa problemy ze słyszeniem oraz rozumieniem innych ludzi. Dopiero zebranie pełnego, pogłębionego wywiadu lekarskiego w połączeniu z uzyskanymi wynikami z przeprowadzonych badań pozwala dobrać efektywne rozwiązania, do których bez wątpienia coraz częściej należą aparaty słuchowe.

Rola współczesnych aparatów słuchowych

Współczesne aparaty słuchowe występują w dwóch wersjach, jako urządzenia zauszne bądź wewnątrzuszne. Niezależnie, który typ aparatu protetyk słuchu uzna za najbardziej efektywny, należy pamiętać, że kluczem do sukcesu jest odpowiednie dopasowanie modelu do progu słyszalności i preferencji pacjenta, a także dostrojenie wszystkich parametrów. Indywidualnie dobrany i dopasowany aparat słuchowy zapewnia jak najlepsze rozumienie mowy oraz naturalne wrażenia słuchowe, co przekłada się na podniesienie komfortu życia pacjenta i ułatwienie kontaktu z bliskimi. Warto zaznaczyć, że współczesne aparaty słuchowe same rozpoznają warunki akustyczne i odpowiednio się do nich adaptują, co niewątpliwie jest ich ogromną zaletą. Można wręcz pokusić się o stwierdzenie, że nowoczesne aparaty słuchowe oferowane m.in. przez firmę Sivantos to radość użytkowania, a nie przykry obowiązek. Jeżeli chcą Państwo dowiedzieć się więcej, w czym tkwi fenomen aparatów słuchowych marki Signia, zapraszamy na naszą stronę https://www.signia-pro.com/pl-pl/

Tagged with: