Wybór właściwego rusztowania do Twojego remontu – czym się kierować przy wyborze?

Rusztowanie to istotny element, bez którego trudno zabrać się za jakiegokolwiek prace budowlane. Solidna metalowa konstrukcja zapewnia możliwość pracy na różnych wysokościach, zwiększa komfort wykonywanych działań oraz poprawia bezpieczeństwo pracowników. Warto jednak wiedzieć, jak dobrać odpowiednie rusztowanie. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę!

Wysokość rusztowania – dopasowana do wielkości budynku

Podstawowym elementem, na który trzeba zwrócić uwagę podczas zakupu rusztowania, jest wysokość całej konstrukcji. Istotne jest to, aby dopasować ją do rozmiaru konkretnego budynku – inne rusztowanie będzie odpowiednie do postawienia przy bloku, inne przy domku jednorodzinnym, a jeszcze inne przy obiektach handlowych. Dlatego przed wyborem rusztowania warto dokładnie określić wysokość budynku. Kupiona konstrukcja nie musi być wyższa niż remontowany obiekt, ale powinna zapewniać swobodną pracę, nawet przy górnych częściach budynku.

Najlepiej zdecydować się na model dobrej jakości i o dużej wytrzymałości. Takie są rusztowania Krause. Słyną z solidności, funkcjonalności i szerokiego wyboru rozmiarów – od 5 do ponad 14 m.

Obciążenie rusztowania – ważny aspekt przy pracach z ciężkimi sprzętami

Wysokość rusztowania to nie wszystko. Ważne są jeszcze inne parametry. Jednym z nich jest obciążenie rusztowania, czyli dopuszczalna waga, która pozwala na bezpieczne wykonywanie prac. Jeśli planujesz malowanie czy tynkowanie ścian, to nie potrzebujesz specjalnego rusztowania. Do takich prac sprawdzi się model klasyczny – o ile na rusztowaniu będziesz tylko Ty i przedmioty służące Ci do malowania, np. wałki, pędzle, farby.

Jeśli jednak planujesz prace budowlane, do których potrzebujesz ciężkich sprzętów, zainwestuj w rusztowanie do zadań specjalnych, czyli takie, które utrzyma duże obciążenie. Dzięki niemu wygodnie i bezpiecznie wykonasz swoje zadania, a także w prosty sposób umieścisz ciężkie obiekty na określonej wysokości, np. 10 m.

Przykładem takiego modelu są rusztowania Stabilo W-150 wąskie. To wzmocnione konstrukcje, które przeznaczone są do intensywnej pracy. Spełniają normy PN-EN 1004, świadczące o ich wytrzymałości i bezpieczeństwie pracy.

Sposób montażu rusztowania a korzystanie z konstrukcji

Kwestią o dużym znaczeniu w przypadku rusztowania jest również sposób jego montażu. Na rynku jest wiele różnych łączeń konstrukcji tego typu. Najpopularniejszą opcją jest montaż zapadkowy – szybki i wygodny, ale nie warto z niego korzystać przy dużym obciążeniu.

Innym rodzajem jest łączenie klinowe. Montaż zajmuje więcej czasu, ale takie łączenie poprawia sztywność konstrukcji. Dobrym pomysłem jest też łączenie zaciskowe, jednak wymaga ono specjalnych narzędzi do montażu. Cechuje się najłatwiejszym sposobem poziomowania i wysokim bezpieczeństwem. Ważne jest to, aby dopasować sposób montażu do swoich możliwości, potrzeb i obciążenia konstrukcji.

Planujesz remont? Poznaj więcej przydatnych wskazówek. Sprawdź m.in. czym się kierować przy wyborze ekipy budowlanej. Dzięki temu popełnisz mniej błędów przy szukaniu specjalistów, a to przyspieszy wykonanie prac.

Tagged with: