Czym się kierować przy wyborze ekipy budowlanej?

Budowa domu albo remont mieszkania mogą przyprawić o zawrót głowy. Pierwszym wielkim krokiem do podjęcia jest wybór ekipy remontowej. Poniższy poradnik pomoże uniknąć rozczarowań i nerwów każdego małego inwestora.

Firma „Krzak” – to zły znak

Nie da się ukryć, że w Polsce wciąż można natknąć się na fuszerzy, partaczy i innych fachowców od siedmiu boleści, którzy znają się na robocie do czasu wpłacenia zaliczki. Wiele majstrów działa w szarej strefie, co z jednej strony może kusić oszczędnościami (wszak nie płacą podatków), z drugiej zaś nie pozwala zawrzeć z takim delikwentem umowy. A to właśnie papier jest podstawą późniejszej ewentualnej reklamacji czy innych roszczeń.

Dlatego szukając ekipy budowlanej należy rozglądać się jedynie za przedsiębiorcami prowadzącymi działalność gospodarczą. Sporządzając umowę z firmą możemy w niej zagwarantować górny pułap ceny, co uchroni nas przed zwykłymi oszustami, chcącymi wyłudzić pieniądze pod pretekstem „wzrostów kosztów”. Umowa chroni też nas, jako konsumentów, na wypadek źle wykonanej roboty. Zamawiając prace budowlane mamy wtedy prawo do gwarancji i rękojmi. Oczywiście coś za coś i usługa fachowca prowadzącego firmę będzie droższa, ale nie ukrywajmy – nerwy nie są warte żadnych pieniędzy.

Sprzęt to podstawa

Renoma to nie wszystko – fachowa firma budowlana powinna dysponować szeroką paletą własnego sprzętu. Kluczowe tu mogą okazać się zwłaszcza rusztowania, bowiem na ich wynajem trzeba często ustawiać się w kolejkach. Nie każde narzędzie nadaje się też do wszystkiego – innych rusztowań używa się we wnętrzach, a innych przy elewacjach, dlatego warto dobrać odpowiednie do potrzeb: https://www.rusztowania-krause.dmn.pl.

Jednak nie do wszystkich czynności potrzebny jest tak wymagający sprzęt, w wielu przypadkach prace przy wykończeniu wnętrz czy ścian zewnętrznych ułatwiają po prostu drabiny. Poręczne i lekkie sprzęty tego typu dedykowane zarówno dla amatorów jak i profesjonalistów można kupić w sklepie https://alve.pl.

Gdzie znaleźć fachowca – poczta pantoflowa się sprawdza

Jednak zanim jeszcze dojdzie do podpisania umowy powinniśmy zapoznać się z samą firmą. Nawet działalność gospodarcza nie gwarantuje fachowości usługi, zwłaszcza, że rynek przeżywa obecnie deficyt budowlańców. Myśląc o budowie albo remoncie warto zaplanować wszystko zawczasu, np. na rok następny. Dobrze jest jednak od razu znaleźć majstra, który z miejsca oszacuje potrzebne zakupy – w dobie galopującej inflacji lepiej nabyć materiały z wyprzedzeniem.

Ale skąd w ogóle wytrzasnąć kogoś kompetentnego? Warto zwrócić uwagę na opinie w Internecie. Lokalne fora i grupy dyskusyjne oferują wiele opinii na temat usług ekip budowlanych. Dobrze też jest rozeznać się wśród znajomych i rodziny. Tym tropem z pewnością wytypujemy kilku fachowców, albo wręcz przeciwnie – uda nam się uniknąć partaczy. Tą metodą będziemy mogli też poznać na własne oczy efekty pracy budowlańców u znajomych i krewnych, oraz zorientujemy się na temat kosztów i nabędziemy wiedzę, która normalnie przychodzi z doświadczeniem.

Tagged with: