Łojotokowe zapalenie skóry a dieta

W obecnych czasach choroby skóry głowy występują równie często, jak chociażby trądzik. On również może dotyczyć osób w niemal każdym wieku. W przypadku zmian skórnych w postaci łojotokowego zapalenia skóry, powinniśmy szczególną uwagę zwracać nie tylko na kosmetyki, jakich używamy, ale również na to, co spożywamy. Nieodpowiednio zbilansowana dieta może tylko zaostrzać ten stan. Jakie produkty zatem spożywać, aby pomagały nam w walce z ŁZS? Podpowiadamy.

Czym jest łojotokowe zapalenie skóry i jakie są jego przyczyny?

ŁZS jest to choroba o przebiegu przewlekłym i nawrotowym. Zmiany zapalne z nią związane obejmują zwykle okolice wyparzeniowe, owłosioną skórę głowy i obszary bogate w gruczoły łojowe. Jej objawy to przede wszystkim występowanie licznych rumieniowych plam na ciele pokrytych tłustymi i żółtymi łuskami. Nie wiąże się zwykle z pogorszeniem ogólnego stanu zdrowia, jednak ze względu na umiejscowienie zmian powoduje duży dyskomfort dla pacjenta.

Występujące w jego przebiegu zapalenie jest przyczyną nadmiernego łuszczenia się skóry w warstwie rogowej, czemu towarzyszyć może swędzenie i pieczenie. Choroby skóry głowy, takie jak ŁZS, mogą wiązać się z chorobami neurologicznymi, takimi jak choroba Parkinsona czy zakażenie wirusem HIV, ale często dotyka też osoby dotychczas zdrowe. Przyczyny łojotokowego zapalenia skóry nie są dokładnie poznane. Istnieje wiele czynników, które mogą mieć wpływ na ryzyko rozwoju tej choroby. Należą do nich predyspozycje genetyczne, zaburzenia hormonalne oraz zaburzenia pracy układu odpornościowego. Na rozwój dermatozy może wpłynąć także grzybicze zapalenie skóry.

Łojotokowe zapalenie skóry – dieta przy łojotoku

Liczne badania wykazały, że szczególnie istotnym czynnikiem ryzyka wystąpienia łojotoku jest nadmierna kolonizacja drożdżaków z rodzaju Malassezia. Prawdopodobnie odpowiada ona za nieswoistą odpowiedź układu immunologicznego prowadzącą do wystąpienia zmian skórnych. Leczenie ŁZS ma charakter złożony i powinno być dobrane indywidualnie przez lekarza specjalistę. Elementem mogącym wspomagać terapię zmian łojotokowych jest prawidłowe żywienie.

Należy wiedzieć, że nie istnieje odrębna dieta przy łojotokowym zapaleniu skóry, która polecana jest w leczeniu choroby. Zalecenia dotyczące jadłospisu w ŁZS bazują na wiedzy dotyczącej wpływu poszczególnych składników na funkcjonowanie skóry oraz występowanie stanów zapalnych. Optymalna dieta przy łojotokowym zapaleniu skóry wpływa na zmniejszenie częstotliwości epizodów zaostrzenia schorzenia i może ograniczyć rozwój nowych zmian na skórze. Jest zatem naturalnym sposobem na wsparcie leczenia dermatozy.

ŁZS – jakie są zasady diety?


Przy łojotokowym zapaleniu skóry dieta powinna obfitować w pokarmy zawierające zawierają liczne substancje biologicznie aktywne, które korzystnie wpływają nie tylko na stan skóry, ale co ważne działają przeciwzapalnie. Do składników pokarmowych wpływających na kondycję skóry należy jod, żelazo, cynk selen, witaminy C, E, D, A, z grupy B oraz kwasy omega 3. Żywność nieprzetworzona bogata w wymienione substancje powinna stanowić bazę do komponowania jadłospisu.

Dieta przy łojotoku powinna dostarczać odpowiedniej ilości witamin, soli mineralnych, wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, innych związków o potencjale antyoksydacyjnym oraz błonnika. Należy budować ją na podstawie produktów, takich jak tłuste ryby morskie, orzechy i pestki – szczególnie orzechy włoskie bogate w kwasy omega 3 oraz orzechy brazylijskie zawierające selen. Przydadzą się również warzywa w postaci surowej, gotowanej lub przecieranej, a także sezonowe, świeże owoce. Warto włączyć do swojej diety także pełnoziarniste produkty zbożowe. Więcej informacji można znaleźć po wpisaniu w wyszukiwarkę frazy ,,łojotokowe zapalenie skóry a dieta”.

Tagged with: