Czy warto kupić żaluzje drewniane?

Drewniane żaluzje są stylowym i praktycznym dodatkiem, który sprawdzi się w domowym zaciszu. Jakie są zalety takich przesłon okiennych i czy mają one również wady?

Czy żaluzje drewniane są dla mnie?

Drewno jest tradycyjnym materiałem wykończeniowym, cenionym ze względu na swoją estetykę, a także uniwersalność zastosowania. Jednak część z osób urządzających wnętrza, pomimo faktu, że lubią drewniane meble, nie jest przekonanych do drewnianych żaluzji. Czy faktycznie przesłony okienne wykonane z drewna są trudniejsze w utrzymaniu od zwykłych żaluzji? Na to pytanie odpowiemy poniżej.

Należy mieć świadomość, że żaluzje drewniane dodają uroku niemal każdemu pomieszczeniu. Jeśli zależy Ci na stworzeniu komfortowej przestrzeni, o niepowtarzalnym klimacie i atmosferze, to żaluzje drewniane będą znacznie lepszym wyborem niż metalowe.

Zalety żaluzji z drewna

Żaluzje z drewna są przede wszystkim eleganckie, ale również przytulne. Podobnie jak firany i zasłony, stanowią ozdobę wnęki okiennej, co trudno powiedzieć o metalowych czy plastikowych żaluzjach.

Świetnie komponują się z wnętrzami urządzonymi w stylu klasycznym, ale także industrialnym, skandynawskim i rustykalnym. Są dobrym dodatkiem do wnętrz dla osób ceniących ekologiczne i naturalne materiały.

Drewniane żaluzje nadają wnętrzu nowoczesności

Ponadto, żaluzje drewniane doskonale chronią przed natarczywymi promieniami słonecznymi, dobrze zacieniając wnętrza. Tym samym sprawdzają się w sypialni, ale i w pokoju dziennym, w którym chcemy odpocząć i oddać się seansowi filmowemu.

Ze względu na unikalne właściwości drewna, żaluzje z niego wykonane mają zdolność do polepszenia komfortu akustycznego i termicznego pomieszczenia. Szeroka gama kolorystyczna pozwala z łatwością dopasować je do każdego rodzaju wykończenia.

Wszystkie żaluzje drewniane mogą być dowolnie docinanie na szerokość okna, dodatkowo występują w formie pozwalającej na bezinwazyjny montaż do wnęki okiennej, tak jak w przypadku tradycyjnych żaluzji. Mogą się jednak różnić pod względem grubości i szerokości lamelków. Dobrej jakości żaluzje drewniane, takie jak oferowane przez Karnix, posiadają dodatkowo maskownice kryjące w swoim wnętrzu mechanizm, przez co żaluzje takie prezentują się dobrze w każdym wnętrzu.

Minusy żaluzji drewnianych

Warto wiedzieć, że nieodpowiednio przeszlifowane żaluzje drewniane mogą gromadzić kurz w porach drewna – stąd prawdopodobnie częsty mit powtarzany na temat tego rodzaju przesłon okiennych. Warto jednak wiedzieć, że żaluzje drewniane renomowanych producentów nie sprawiają kłopotu w czyszczeniu. Wystarczy przetrzeć je miękką szmatką lub odkurzyć specjalną, miękką końcówką z włosiem.

Drugą poruszaną na forach internetowych kwestią jest odporność na czynniki zewnętrzne. Drewno jest materiałem, który pod wpływem promieni słonecznych i wilgoci może się odkształcać, a także tracić swój kolor. Skutecznym sposobem przeciwdziałania temu procesowi jest impregnacja – oczywiście żaluzje drewniane powinny być zaimpregnowane już na etapie produkcji. Jeśli kupujemy je w sprawdzonym miejscu od znanego producenta mamy pewność, że nasze żaluzje będą nam służyć przez długie lata i nie utracą swojego uroku.

Kolejnym potencjalnym minusem żaluzji drewnianych jest ich ciężar – na pewno jest on większy od typowych rolet dzień-noc czy innych materiałowych. Jednak na użytkowanie dobrze wykonanych żaluzji o sprawnym mechanizmie nie ma to żadnego wpływu. Co więcej, w przypadku zdecydowanej większości okien nie powinno to mieć żadnego znaczenia.

Jeżeli interesuje Cię zakup wysokiej jakości żaluzji drewnianych, które będą Ci służyć przez długie lata nie powodując żadnych problemów, zapoznaj się z ofertą marki Karnix. Jest to jedna z najdłużej działających na rynku polskim firm specjalizujących się w rozwiązaniach dedykowanym wymagającym klientom.

Tagged with: