Szukasz pracy? Sprawdź, co powinieneś zrobić

Nowy rok otwiera nowe możliwości. Wiele osób jako noworoczne postanowienie wskazuje chęć znalezienia zatrudnienia. Niezależnie od tego, czy należysz do tego grona, czy może po prostu z różnych przyczyn chcesz znaleźć nową pracę, przeczytaj poniższe wskazówki.

Poszukiwanie nowej pracy nie należy do łatwych zadań. Na szczęście dzięki odpowiednio ułożonemu planowi proces ten można przyspieszyć i usprawnić.

Określ, jakiej pracy szukasz

Na początek określ, jakiej pracy szukasz. Jeśli jesteś specjalistą w danej dziedzinie, sprawa jest prosta. Zdarza się jednak często, że osoby niebędące ekspertami w konkretnej kategorii poszukują pracy w różnych branżach. W takim przypadku musisz samodzielnie określić, które z owych branż Cię interesują. Czy szukasz np. tylko pracy biurowej, czy może w grę wchodzi też praca w sklepie na stanowisku sprzedawcy albo w przedsiębiorstwie jako np. pakowacz towaru. Najlepiej zrób listę – w ten sposób znacząco ułatwisz sobie poszukiwanie zatrudnienia.

Ogłoszenia darmowe na portalach

Jeśli już wiesz, co dokładnie chcesz robić, rozpocznij przeglądanie ofert pracy. W internecie z łatwością znajdziesz darmowe ogłoszenia o pracę, spośród których możesz wybierać interesujące Cię propozycje. Aby poznać dane kontaktowe osoby wystawiającej ofertę i uzyskać adres e-mail albo telefon, pod który możesz zadzwonić w sprawie ogłoszenia, często musisz dokonać rejestracji w serwisie. Nie jest to jednak regułą, bowiem istnieją portale, takie jak Bazos.pl, w którym możesz przeglądać darmowe ogłoszenia bez rejestracji, ponieważ wszystkie niezbędne informacje i dane do kontaktu znajdziesz w treści ogłoszenia.

Dodaj własne ogłoszenie

Możesz przeglądać ogłoszenia i kontaktować się z pracodawcą, jednakże polecanym pomysłem jest również zamieszczenie własnego ogłoszenia. W niektórych serwisach, np. wspomnianym już portalu Bazos, bezpłatne ogłoszenia są dostępne również dla osób, które poszukują pracy. Ogłoszenia tego rodzaju stanowią swego rodzaju krótkie CV dla potencjalnych pracodawców. Możesz ich powiadomić o swej chęci podjęcia zatrudnienia, umiejętnościach i kwalifikacjach. Jest duża szansa, że osoby poszukujące aktualnie pracowników takich jak Ty odezwą się z propozycją rozmowy kwalifikacyjnej.

Patrz pozytywnie w przyszłość

Poszukiwanie pracy bywa trudne i męczące psychicznie, zwłaszcza, gdy czas poszukiwań przedłuża się. Wiele osób czuje wtedy smutek, rezygnację, a nawet ma poczucie, że nigdy już tej pracy nie znajdzie. Nie jest łatwo odegnać od siebie takie myśli, ale pozytywne patrzenie w przyszłość jest niezwykle ważne w procesie poszukiwania pracy. Miej świadomość, że prędzej czy później uda Ci się znaleźć wymarzone zatrudnienie. Specjaliści z zakresu HR mówią, aby traktować okres poszukiwania pracy jak normalną pracę. To oznacza, że każdego dnia należy przeznaczyć konkretny czas na przeglądanie portali czy lokalnej prasy z ogłoszeniami o pracę oraz wysyłanie swojego CV. Oczywiście zadania te nie zajmą całego dnia. Pomyśl więc, jak w czasie pozostałych „godzin pracy” możesz podnieść swe kwalifikacje. Dobrym pomysłem jest np. nauka języka obcego albo kurs z zakresu oprogramowania biurowego. W internecie znajdziesz wiele bezpłatnych zajęć i szkoleń tego rodzaju. Warto wziąć w nich udział – możesz na tym jedynie zyskać. Kto wie, czy nowe umiejętności nie przydadzą Ci się w nowej pracy.

Tagged with: