Jakie są podstawowe rodzaje grillów gazowych?

Grille gazowe są coraz częściej wybieranym sprzętem do gotowania na świeżym powietrzu. Wyposażone w rozmaite funkcje dodatkowe, pozwalają nie tylko grillować, ale również piec. Nie dymią jak węglowe i są dość proste w obsłudze. Jakie są rodzaje grilli gazowych i czym się różnią?

Grille gazowe ogrodowe i turystyczne

Do niedawna większość miłośników biesiadowania na świeżym powietrzu wybierała grille węglowe, takie ja te dostępne na: https://www.mediaexpert.pl/dom-i-ogrod/grille/grille-weglowe. To proste urządzenia, pozwalające na uzyskanie charakterystycznego, lekko dymnego aromatu dań.  Nowoczesne grille gazowe dają niemal ten sam efekt, jednak dania na nich przyrządzone są zdrowsze, a same urządzenia dużo bardziej ekologiczne. Na rynku dostępnych jest wiele modeli grilli gazowych, różniących się wielkością, ceną, ale również parametrami użytkowymi. 

Jeden z podziałów pozwala rozróżnić grille gazowe ogrodowe i turystyczne. Te pierwsze pozwalają na gotowanie dla całej rodziny. Są to duże urządzenia w eleganckich szafkach, często wyposażone w wiele funkcji dodatkowych. Dzięki kółkom możliwe jest przemieszczenie takiego grilla na taras lub do miejsca, gdzie ma być przechowywany poza sezonem, jednak z całą pewnością nie są to urządzenia typowo przenośne.

Grille gazowe turystyczne to z kolei mini wersja grilla gazowego, pozwalająca na grillowanie mięs i warzyw w podroży. Niewielkie rozmiary, nieduża masa i zasilanie z butli turystycznej sprawiają, że grill taki z łatwością można zabrać ze sobą do przyczepy kampingowej lub bagażnika na wyjazd wakacyjny.

Grille gazowe z aromatyzerami i kamieniami lawowymi

Bogaty asortyment grilli gazowych znaleźć można na: https://www.mediaexpert.pl/dom-i-ogrod/grille/grille-gazowe. Przeglądając dostępne opcje, daje się zauważyć wyraźne rozróżnienie na grille wykorzystujące kamienie wulkaniczne (lawowe) oraz stalowe lub żeliwne aromatyzery. Oba z tych rozwiązań służą nadaniu pieczonym daniom aromatu charakterystycznego dla potraw z rusztu. Dodatkowo, ułatwiają równomierne rozprowadzanie ciepła, a przez to szybsze i bardziej efektywne grillowanie.

Zwolennicy kamieni doceniają ich naturalne pochodzenie oraz to, że w pewien sposób upodabniają grill gazowy do lubianych przez wiele osób urządzeń węglowych lub otwartych palenisk. Z drugiej strony aromatyzery stalowe zapewniają dodatkową ochronę palników przed skapującym tłuszczem. Są też znacznie bardziej trwałe i nie wymagają wymiany tak często, jak kamienie kawowe.

Funkcje dodatkowe w grillach gazowych

Grille gazowe różnią się również dostępnością lub brakiem rozmaitych funkcji dodatkowych. Należą do nich między innymi piezozapalacze, wbudowane termometry wewnętrzne, funkcje rożna i bocznej kuchenki. Niektóre grille posiadają duże półeczki boczne i pojemne szafki, mieszczące znacznie więcej niż tylko standardowej pojemności butlę. Inne z kolei to urządzenia dużo mniej zawansowane, zapewniające jedynie pieczenie konwekcyjne oraz grill.

Dodatkowo, różnić mogą się liczbą palników, materiałem, z którego wykonane zostały ruszty (stalowe lub żeliwne), a nawet stylem obudowy. Wybór rodzaju warto przemyśleć i dostosować do swoich indywidualnych potrzeb i preferencji. Warto również zapoznać się z ofertą palenisk na: https://www.mediaexpert.pl/dom-i-ogrod/grille/paleniska-ogrodowe. Wielu osobom to właśnie one najbardziej kojarzą się z beztroskimi biesiadami w ogrodzie.

Tagged with: