Już od najmłodszych lat rodzice mogą pokazywać swoim dzieciom, w jaki sposób aktywnie i ciekawie spędzać czas. Idealnym rozwiązaniem dla maluchów są rowerki, które dostarczają dużo frajdy, a jednocześnie pomagają w nauce ważnych umiejętności. Obecnie na rynku dostępne są dwa rodzaje rowerków dla maluchów, czyli modele biegowe i trójkołowe. Który rodzaj wybrać?
Czym się różni rowerek biegowy od trójkołowego?
Rowerek biegowy nie posiada pedałów, a więc dziecko wprawia pojazd w ruch, odpychając się stopami od ziemi. Takie rozwiązanie znane jest maluchom z chodzików. Z kolei rowerek trójkołowy posiada pedały i przypomina swoją budową tradycyjny rower dwukołowy. Różnice dotyczą również prędkości – zwykle dziecko szybciej może jechać modelem trójkołowym.
Wiek dziecka a rowerek
Zdaniem specjalistów, rowerki biegowe przeznaczone są dla dzieci od 18 miesiąca życia, a trójkołowe od 9-12 miesiąca. Wcześniej można więc kupić maluchowi rowerek trójkołowy. W tym miejscu warto jednak zaznaczyć, że konkretny moment, gdy dziecko jest gotowe na jazdę na rowerze, zależy nie tylko od zaleceń producenta i rodzaju sprzętu, ale także od indywidualnego rozwoju malucha.
Rowerek biegowy – zalety i wady
Rowerek biegowy jest pozbawiony pedałów, a dziecko musi odpychać się stopami od ziemi i balansować ciałem, aby utrzymać równowagę. Nie ma tutaj również rączki dla rodzica, dlatego taki rowerek jest nieco mniej bezpieczny. Z drugiej strony, gdy dziecko nauczy się dobrze jeździć na rowerku biegowym, łatwiej będzie mu się przesiąść na tradycyjny model dwukołowy. Tym samym będzie można uniknąć momentu, gdy maluch jeździ na rowerze z doczepianymi kółkami bocznymi. Z drugiej strony, dziecko będzie musiało opanować obsługę pedałów oraz odpowiednie sterowanie kierownicą.
Rowerek trójkołowy – zalety i wady
Rowerki trójkołowe posiadają pedały oraz specjalną rączkę dla rodzica, co zapewnia dziecku wysoki poziom bezpieczeństwa. Właśnie dlatego takie modele są odpowiednie również dla młodszych maluchów. Rowerki trójkołowe są bardzo wygodne i komfortowe dla dzieci, nie wymuszają ciągłego balansu ciałem i odpychania się stopami. Wadą takiego rozwiązania może być jednak później dłuższy czas nauki jazdy na tradycyjnym rowerze dwukołowym.