Dla wielu osób przełom lata i jesieni to czas magiczny. Zbiory owocowe w sadach, ostatnie ciepłe wieczory i spacery na grzybobranie – trudno cieszyć się tym wszystkim, gdy dręczy nas uciążliwy katar i ogólne przemęczenie. Przyczyną osłabienia i nieżytu nosa może być wzmożone pylenie wielu roślin. Jeśli cierpisz na alergię wziewną, nie ignoruj niepokojących sygnałów. Nieleczony katar alergiczny może wiązać się z groźnymi powikłaniami. Sprawdź, jak prawidłowo rozpoznać tę dolegliwość i poradzić sobie z jej objawami.
Sezon pylenia w Polsce — podstawowe informacje
W Polsce wyróżniamy cztery podstawowe regiony pylenia. Zostały one wyszczególnione na podstawie występujących na danym terenie roślin oraz okresu ich wegetacji. Ze względu na zróżnicowany poziom nasłonecznienia oraz wilgoci, poszczególne gatunki mogą pylić w innym czasie oraz z różnym poziomem nasilenia.
Najczęściej reakcje alergiczne powodują pyłki: leszczyny, olchy, wierzby, topoli, jesionu, brzozy, grabu, dębu, traw, babki zwyczajnej, lebiody (komosy białej), bylicy pospolitej, pokrzywy oraz mniszka. W kalendarzu pyleń uwzględniono również popularne gatunki grzybów pleśniowych, które dają się we znaki dużej grupie alergików.
To właśnie pod koniec lata i na początku jesieni najbardziej cierpią osoby uczulone na pyłki traw, pleśni (Cladosporium i Alternaria), pokrzywy, lebiody, bylicy, ambrozji i babki. Część tych alergenów odznacza się dużym znaczeniem klinicznym i znacząco utrudnia alergikom codzienne funkcjonowanie.
Alergiczny nieżyt nosa – przyczyny i objawy
Jak powstaje alergiczny nieżyt nosa? Przeciwciała immunoglobuliny klasy E (IgE), wytwarzane przez organizm w odpowiedzi na kontakt z alergenem, wywołują stan zapalny błon śluzowych oraz zatok. W rezultacie powodują szereg nieprzyjemnych objawów, które zakłócają codzienne funkcjonowanie i wpływają negatywnie na koncentrację, jakość snu oraz samopoczucie psychiczne. Znakiem, że mamy do czynienia z katarem alergicznym może być:
- wodnista wydzielina z nosa,
- kichanie,
- ból głowy,
- kaszel (spowodowany spływaniem wydzieliny po gardle),
- ból i drapanie w gardle,
- towarzyszące zapalenie spojówek, pieczenie oraz łzawienie oczu.
Jak zyskać pewność, że masz do czynienia z katarem alergicznym, a nie przeziębieniowym? Jeśli nie wiesz, czy cierpisz na alergię (nie posiadasz aktualnych wyników testów), powinieneś zwrócić uwagę na swoistość objawów. W przypadku nieżytu alergicznego wydzielina z nosa jest wodnista i cieknąca, towarzyszy jej intensywne kichanie i podrażnienie oczu. W przypadku przeziębienia katar jest gęsty, a objawy (w tym gorączka) utrzymują się maksymalnie do dwóch tygodni.
Niestety, nie zawsze jesteśmy w stanie unikać alergenów. Zamknięcie się w domu, gdy za oknem pylą trawy, nie jest wcale rozsądnym rozwiązaniem. W przypadku męczącego nieżytu nosa możesz sprawdzić dostępne leki na katar w Nowa Farmacja.
Jak sobie pomóc? Leki na katar alergiczny
Skuteczny lek na katar alergiczny, to taki, który wykazuje działania antyhistaminowe, tzn. hamuje wytwarzanie się histaminy, będącej mediatorem reakcji zapalnej. Możesz postawić na tabletki doustne, które działają wewnętrznie oraz preparaty w postaci sprayów aplikowanych bezpośrednio do nosa.
Które rozwiązanie to najlepszy lek na katar? W zasadzie nie ma badań, które udowadniają wyższość jednego rozwiązania nad drugim. Jest to zatem wybór podyktowany kwestią osobistych preferencji.
Warto jednak wiedzieć, że dobry lek na katar w postaci sprayu powinien zawierać jedną z wymienionych substancji antyhistaminowych: azelastynę, dimetynden, mepiraminę lub difenhydraminę. Poproś Twojego farmaceutę o lek na katar bez recepty i koniecznie zapoznaj się z ulotką.
W przypadku środków doustnych specjalista najpewniej zaproponuje Ci tabletki zawierające cetyryzynę, loratadynę lub feksofenadynę. Są to substancje wchodzące w skład 2. generacji leków przeciwhistaminowych, które odznaczają się stosunkowo niskim poziomem występowania niepożądanych skutków ubocznych.
Co na nieżyt nosa u malucha? Leki na katar dla dzieci mają przede wszystkim działania udrażniające. Spray hipertoniczny usuwa nadmiar wydzieliny i nawilża górne drogi oddechowe, przynosząc dziecku ulgę.
Nie czekaj, sięgnij po środki zaradcze i ciesz się ulubioną porą roku!