Jakie lampy wybrać nad blaty w kuchni – praktyczne wskazówki

W kuchniach wykorzystuje się mocno zróżnicowane produkty oświetleniowe, które wpływają na komfort użytkowania oraz estetykę pomieszczenia. Zawsze warto stawiać na rozwiązania najwyższej jakości, by cieszyć się idealnymi warunkami w każdych okolicznościach. Ma to wielkie znaczenie, zwłaszcza gdy chodzi o oświetlenie blatów do pracy.

Jakie oprawy najlepiej sprawdzają się w tej roli? Gdzie powinno się je umieścić, by uzyskać odpowiedni efekt? Sporo praktycznych informacji znajdziecie poniżej.

Oświetlenie nad blatami w kuchni – do czego służy?

W kuchni wykonujemy wiele zadań, przez co we wnętrzu niezbędne jest zbudowanie systemu uzupełniających się lamp. Bardzo ważną rolę odgrywają w takiej instalacji lampy nad blatami roboczymi. Stosuje się je jako praktyczne oświetlenie zadaniowe, które zapewnia wystarczające natężenie światła, by wykonywać nawet bardzo precyzyjne zadania wzrokowe, jak szatkowanie, zmywanie, dopracowywanie do perfekcji każdego dania.

Niejednokrotnie lampy nad blatami, bywają wykorzystywane wieczorową porą (bez uruchamiania lamp głównych), by stworzyć w pomieszczeniu przytulny klimat, a przy tym zapewnić bezpieczeństwo przemieszczania się.

Co więcej, wiele lamp nad blatami, oprócz zadań typowo praktycznych, staje się efektowną dekoracją, dzięki której kuchnia nabiera indywidualnego charakteru i piękna.

Jakie lampy wybrać nad blaty?

W roli oświetlenia blatów może się przydać wiele typów opraw. Spory ich wybór można znaleźć choćby na stronie: Azzardo.com.pl. Na co stawiać? Wszystko zależy od rodzaju blatów i miejsca ich montażu. Inaczej doświetla się bowiem blaty przy ścianach pod szafkami niż blaty przy oknie lub wolnostojące wyspy kuchenne. Gdy oświetlamy blaty przy ścianach, najpopularniejszą opcją pozostają od dawna oczka wpustowe, montowane w równych odstępach wzdłuż całej powierzchni blatu. Zamiast nich niekiedy pojawiają się reflektorki – najlepiej z opcją regulowania kąta świecenia, by zawsze dopasować doświetlenie strefy pracy do konkretnych potrzeb. Dla ciekawego efektu wizualnego można uzupełnić je taśmą LED podwieszoną pod wiszącymi szafkami.

A jakie lampy wybrać nad wyspy kuchenne? W tym przypadku idealnie sprawdzają się modele wiszące. Nad mniejszymi blatami umieszcza się centralnie jedną lampę, nad dłuższymi – montuje się dwie lub więcej w rzędzie. Innym rozwiązaniem są wspomniane już wcześniej reflektorki, również w ramach systemu szynoprzewodowego, co jeszcze bardziej zwiększa wygodę regulacji oświetlenia w kuchni.

Wszystkie produkty powinny być oczywiście dopasowane estetyką do pozostałych produktów oświetleniowych oraz całego wyposażenia. Tak tworzy się spójną wizualnie aranżację – przytulną i funkcjonalną zarazem.

Kilka słów o źródłach światła

Skoro lampy nad blatami mają być używane jako oświetlenie zadaniowe, powinny dawać mocniejszy strumień światła niż lampy główne, zapewniający swobodę pracy oraz komfort spożywania posiłków. Warto zdecydować się na wysokiej jakości produkty LED, odznaczające się energooszczędnością, dużą żywotnością i wygodą użytkowania.

Na jaką temperaturę barwową się zdecydować? Wszystko zależy od roli wyspy lub blatu. Jeśli służy tylko do przygotowywania posiłków lub innych precyzyjnych zadań, najlepiej wybrać źródła światła o barwie neutralnej bądź wpadającej w chłodniejsze tony. Jeżeli wyspa ma spełniać rolę stołu do rodzinnych posiłków, lepszą opcja mogą okazać się rozwiązania dające światło ciepło białe. Ciekawym produktem do kuchni mogą się okazać źródła światła LED RGB, w których da się modyfikować parametry oświetlenia zgodnie z bieżącymi potrzebami.

Nowoczesne i praktyczne oświetlenie nad blaty w kuchni

Lampy w kuchni spełniają niezmiernie ważną rolę. Warto zatem wybrać je mądrze, dopasowując do specyfiki konkretnego wnętrza oraz indywidualnych oczekiwań. Wówczas wnętrze stanie się jeszcze przytulniejsze i naprawdę wygodne dla wszystkich domowników i ich gości.

Tagged with: