Jaki filtr do wody wybrać do domu?

Właściwości wody w Twoim domu nie są idealne i szukasz sposobu, aby je poprawić? Do wyboru masz wiele interesujących rozwiązań, w tym przede wszystkim filtrów. Takie urządzenia mogą oczyszczać i zmiękczać wodę na różne sposoby. Mogą mieć też zróżnicowaną budowę i sposób działania. Jaki produkt wybrać, by zyskać maksimum korzyści?

Rodzaje filtrów do wody

Filtry do wody są dostępne w bardzo szerokim asortymencie. Różnią się niemal wszystkim: wykorzystywaną metodą uzdatniania, sposobem działania, miejscem montażu, przeznaczeniem czy wielkością. Łączy je jednak funkcja, czyli poprawa parametrów wody.

Główną cechą wyróżniającą poszczególne modele jest zastosowany w nich system filtrowania wody. Do najczęściej spotykanych należy złoże węglowe, które jest w stanie przechwycić większość zanieczyszczeń, takich jak:

  •       metale ciężkie,
  •       związki organiczne,
  •       alergeny,
  •       rdza.

Takie rozwiązanie znajdziesz między innymi w Aquaphor Faworyt, czyli filtrze podzlewowym z podwójnym blokiem węglowym o dużej wydajności.

Kolejną metodą uzdatniania wody jest wykorzystywanie procesu odwróconej osmozy. Został on zastosowany na przykład w modelu Supreme RO5 Premium.  Na czym polega jego działanie? Filtracja wody jest możliwa, dzięki zastosowaniu półprzepuszczalnej membrany. Taka bariera zatrzymuje na swojej powierzchni wszelkie zanieczyszczenia, przepuszczając jednocześnie cząsteczki wody.

Oddziela i zatrzymuje około 96–99% zanieczyszczeń organicznych, nieorganicznych, a także pierwiastki radioaktywne do wielkości 0,0001 µm.

Nieco inną funkcję mają zmiękczacze wody. W tego typu modelach zwykle stosuje się złoża jonowymienne, które pozwalają na redukcję związków żelaza i manganu. Dzięki temu można pozbyć się uciążliwego problemu osadu z kamienia, które może niszcząco działać na sprzęt AGD, kotły grzewcze i elementy instalacji wodnej. Twarda woda nie jest również przyjazna dla skóry i włosów.

W funkcję zmiękczania mogą być wyposażone zarówno niewielkie filtry prysznicowe, jak i wielofunkcyjne stacje obejmujące swoim działaniem cały budynek. Takie modele znajdziesz między innymi w ofercie firmy Aquaphor.

Jaki filtr wybrać?

Jeśli wiesz już, jakie parametry wody wymagają poprawy i jaki typ urządzenia Cię interesuje, warto także zastanowić się nad miejscem jego montażu. Wśród najpopularniejszych wariantów znajdują się filtry podzlewowe. Są to urządzenia, które montuje się pod zlewozmywakiem. Ponad nim znajduje się jedynie wylewka, czyli kran.

To niewielkie i wydajne produkty, które zapewniają stały dostęp do uzdatnionej wody na potrzeby kuchenne, czyli picia bez przegotowania i przygotowywania potraw. Ciekawą propozycją tego typu urządzenia jest na przykład Brita WaterBar WD 3020 wyposażony w innowacyjny system filtrujący i baterię trójdrożną.

Kolejna warta uwagi opcja to filtry nakranowe, które także świetnie sprawdzą się w kuchniach. To najprostszy sposób na zapewnienie sobie pitnej wody o doskonałych parametrach. Montaż takich urządzeń jest bardzo łatwy, a eksploatacja tania i wygodna. Wśród tego typu produktów uwagę zwraca szczególnie nakranowy filtr do wody Philips On Tap ORIZZ X-GUARD.

Innym typem urządzeń, który również cieszy się sporym zainteresowaniem, są filtry do wody na caly dom. Montuje się je przy głównym zaworze w budynku, dzięki czemu uzdatniają substancję już na etapie jej dostarczania. Mogą oczyszczać i zmiękczać wodę, a przy tym eliminują konieczność instalacji filtrów na poszczególnych kranach czy w urządzeniach AGD.

Tagged with: