Łagodzenie skutków łuszczycy – jak sobie z nią poradzić?

Łuszczyca owłosionej skóry głowy, łokci, kolan i innych stref na ciele to uciążliwa choroba, z którą zmaga się nawet 2% populacji Europy i Stanów Zjednoczonych. Jakie są objawy choroby i jak sobie z nią poradzić?

1. Objawy łuszczycy – czym ona jest?

2. Leczenie łuszczycy – jak powinno przebiegać?

3. Łagodzenie skutków łuszczycy – czym można sobie pomóc?

Objawy łuszczycy – czym ona jest?

Łuszczyca jest chorobą autoimmunologiczną, w przebiegu której na skórze pojawiają się czerwone plamy, następnie ulegające złuszczeniu. Najczęściej występuje na łokciach i kolanach. Łuszczyca skóry głowy również jest popularnym zjawiskiem. W jednej z najcięższych postaci choroba ta potrafi objąć skórę na całym ciele, a także powodować gorączkę. Najczęstszą przyczyną nasilenia się objawów jest zwiększony stres, a także korzystanie z produktów które podrażniają naszą skórę. Chociaż prawdą jest, że możemy zastosować tak zwane domowe sposoby przy okazji jej leczenia, to jednak w pierwszej kolejności powinniśmy skierować się z naszym problemem do dermatologa. Dzięki temu otrzymamy potwierdzenie jednostki chorobowej, a także dopasowane do naszych potrzeb leczenie, które możemy ewentualnie wesprzeć dodatkowymi działaniami w domu.

Leczenie łuszczycy – jak powinno przebiegać?

Aby przystąpić do leczenia łuszczycy lekarz musi najpierw rozpoznać ją u nas na ciele. Najczęściej dochodzi do tego poprzez obejrzenie zmian na ciele, chociaż czasem wykonuje się również biopsję i pobraną tkankę bada pod kątem histopatologicznym. Gdy już mamy pewność, że nasze zmiany skórne są w istocie łuszczycą, możemy zastosować leczenie miejscowe lub ogólne, zależnie od obszaru dotkniętego zaczerwienieniem. W pierwszym przypadku dermatolog zastosuje dziegcie, preparaty keratolityczne, analogi witaminy D lub glikokortykosteroidy miejscowe. W ogólnym leczeniu łuszczycy wykorzystuje się między innymi fototerapię, fotochemioterapię czy odpowiednie leki.

Łagodzenie skutków łuszczycy – czym można sobie pomóc?

W przypadku łuszczycy przebiegającej w łagodny sposób możemy również sami pomóc sobie w walce z nieprzyjemnymi objawami. Warto dbać o nawilżenie skóry, co utrudni nawrót plam. Przy chorobie występującej na owłosionej skórze głowy oraz miejscowych zmianach na ciele możemy zastosować aloes, który załagodzi nasze dolegliwości. Warto również skorzystać z odpowiednich ziół, pamiętać o odpowiednio dobranych kosmetykach i środkach higienicznych. Umiarkowane wystawienie się na działanie słońca również będzie w stanie ulżyć nam w chorobie. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie: https://www.izielnik.pl/ziola-na-luszczyce.

Tagged with: