Jak kupić zabawkę, która na pewno ucieszy dziecko?

Zabawki nie tylko dostarczają dziecku rozrywki i pozwalają złapać chwilę oddechu rodzicowi, jak sądzi wiele osób. Istotną rolą zabawek jest wspieranie i wzbogacanie procesu rozwoju maluchów.

Zabawki nie tylko dostarczają dziecku rozrywki i pozwalają złapać chwilę oddechu rodzicowi, jak sądzi wiele osób. Istotną rolą zabawek jest wspieranie i wzbogacanie procesu rozwoju maluchów.

Zabawki proste czy zabawki edukacyjne?

To zabawki jako pierwsze, zanim jeszcze dziecko pójdzie do przedszkola, pozwalają mu ćwiczyć koordynację wzroku i ruchu, rozpoznawać kolory, kształty i dźwięki, uczyć się cyferek i literek. Część rodziców celuje zwłaszcza w takie zabawki, które mają rozwinąć z ich dziecka małego geniusza. Dzieje się tak między innymi przez intensywną ostatnio promocję zabawek określanych jako edukacyjne, integrujące sensorycznie, czy polisensorycznie.

Czasem bywają one strzałem w dziesiątkę, kiedy indziej dziecko po krótkim zapoznaniu się z nimi i wypróbowaniu ich możliwości odrzuca je w kąt, przedkładając ponad nie znacznie prostsze zabawki. Kluczem do udanego zakupu jest znajomość upodobań swojego dziecka.

Zabawki uniwersalne i na każdą okazję

Są także duże zabawki, które choć niekoniecznie świecą lub grają, to pozostawiają dziecku sporo pola do wyobraźni i zachęcają do samodzielnego wymyślania różnych zabaw. Zwykły pluszak, prosty domek dla lalek czy namiocik do którego dziecko może się schować, mogą stać się początkiem wielu fascynujących przygód. I one także potrafią rozwijać i edukować dziecko.

Zalety prostych zabawek

Zaletą takich zabawek jak lalka, miś czy namiocik jest fakt, że rosną one razem z dzieckiem, a wraz z upływem czasu mogą tylko zmieniać zastosowania. Przykładowo, lalka na początku może być wożona w wózkach i układana do łóżeczka, może także razem z innymi lalkami zamieszkać w domku i wydawać przyjęcia, a z czasem stać się powiernikiem sekretów.

Taką samą rolę może spełniać miś, którym bawić będą się nie tylko dziewczynki, ale i chłopcy. Najmniejsze dzieci na ciele misia mogą uczyć się anatomii, nieco starsze zabierać go ze sobą jako towarzysza i pocieszyciela np. do lekarza, a jeszcze starsze – wdawać się z nim w pogawędki. Namiocik z kolei na początku może być skrytką dla samego dziecka, a kiedy ono podrośnie, może umieszczać tam swoje ulubione zabawki. 

W prostocie tkwi siła

Im bardziej nieskomplikowana jest zabawka, tym więcej możliwości zastosowania posiada, a tym samym, rozwija kreatywność dziecka i wpływa na jego wyobraźnię. Darując takie zabawki dzieciom, dajemy im więc znacznie więcej, niż mogłoby się nam wydawać. Robiąc zakupy zwracajmy tylko uwagę, czy daną rzecz da się w jakiś sposób rozbudować, czy poszerzyć o kolejne elementy, albo zmienić jej rozmiar.

Zabawki edukacyjne i rozwojowe 

W okresie dzieciństwa każdy z nas spędza całe dnie na zabawie. I nie ma w  tym nic dziwnego, bo to nie tylko sposób zabijania czasu przez małego człowieka, który jeszcze nie jest przystosowany do innych aktywności, ale przede wszystkim wielowymiarowy rozwój.

Aby jeszcze lepiej wykorzystać ten czas, wielu rodziców kupuje swoim dzieciom zabawki edukacyjne, które dodatkowo rozwijają kreatywność i wyobraźnię, pozwalają ćwiczyć zdolności matematyczne, uczą ról społecznych, a nawet wyrażania emocji. 

Inne zabawki rozwojowe pozwalają również poprawić sprawność manualną, popracować nad reakcjami i zasadami dorosłego życia, uczą także dzielenia się i współpracy. W ciągu tych pierwszych lat naszego życia, kiedy głównie się bawimy, tak naprawdę uczymy się podstaw życia i nabywamy więcej umiejętności niż kiedykolwiek później – nasz umysł jest bowiem najbardziej chłonny. To dlatego warto stawiać na zabawki, które te zdolności stymulują.

Wbrew pozorom nie muszą one być dużo droższe – niejedna oferująca edukacyjne zabawki dla dzieci hurtownia ma bardzo atrakcyjne ceny nawet dla rodziców kupujących pojedyncze zabawki. Jednocześnie są one bezpieczne i posiadają wszelkie niezbędne certyfikaty. Warto przyjrzeć się ich ofercie – większość rodziców nawet nie zdaje sobie sprawy, jak rynek zabawek zmienił się w ostatnich latach. Oczywiście na lepsze!

Tagged with: