Kompendium wiedzy na temat – wszywka alkoholowa Kraków

Na przestrzeni lat stosowania wszywki alkoholowej powstało wiele nieprawdziwych informacji na jej temat. Jedną z nich jest ta, która mówi o tym, że wszywkę alkoholowa można przepić.

Jest to kompletną nieprawdą. Każdorazowe spożycie alkoholu wywołuje doświadczanie negatywnych dolegliwości silnego zatrucia alkoholowego. Mity na temat wszywki alkoholowej najczęściej rozwijają się w środowisku osób nadmiernie spożywających alkohol  Przekazywanie sobie nieprawdziwych informacji zniechęca do stosowania tej bardzo skutecznej metody do walki z chorobą alkoholową. 

Długość działania wszywki alkoholowej

Esperal wszyty do organizmu działa przez okres od ośmiu do dwunastu miesięcy. Po upływie ośmiu miesięcy zabieg można powtórzyć, gdy jest taka konieczność. Różnice w okresie działania wynikają z indywidualnych cech organizmu jednostki oraz jego metabolizmu. Należy również pamiętać, że wszywkę alkoholową w każdej chwili chirurgicznie można usunąć z organizmu. 

Przeznaczenie wszywki alkoholowej

Wszywka alkoholowa Kraków przeznaczona jest dla osób uzależnionych od alkoholu. Aby móc ją zastosować, jednostka musi mieć ukończony osiemansty rok życia oraz wyrazić świadomą zgodę na zabieg. Zalecana jest osobom, które podjęły samodzielną i świadomą decyzję o rezygnacji z alkoholu, jednak z jakiegoś powodu potrzebują dodatkowej motywacji i wsparcia, aby wytrwać w swoim postanowieniu. 

Koszt wszywki alkoholowej

Wszywka alkoholowa nie jest refundowana w naszym kraju. Oznacza to, że pacjent, który decyduje się na jej przyjęcie musi zapłacić za zabieg i lek z prywatnych pieniędzy. Koszt zabiegu oscyluje w granicach kilkuset złotych. Cena waha się w zależności od miasta, wybranej kliniki, pakietu zabiegu oraz lekarza, który podejmuje się wykonania zabiegu. 

Należy podkreślić jednak fakt, że w Polsce dostępna jest bezpłatna forma leczenia choroby alkoholowej. Aby z niej skorzystać, należy udać się do poradni leczenia uzależnienia lub ośrodka leczenia uzależnienia. W przypadku wyboru drugiej placówki, niezbędne jest posiadanie skierowania na leczenie od lekarza rodzinnego, lekarza internisty lub lekarza psychiatry. 

Przeciwwskazania do zabiegu

Jak każdy zabieg chirurgiczny ten, choć prosty i mało inwazyjny, również posiada przeciwwskazania do zabiegu. Lekarz nie może podać Esperalu osobie, która jest w stanie upojenia alkoholowego lub spożywała alkohol na mniej niż dwanaście godzin przed zabiegiem.  Zabieg nie może zostać także wykonany u osób, które mają uczulenie na disulfiram lub którykolwiek inny składnik leku. Do zabiegu nie kwalifikują się również osoby, które cierpią na zaburzenia psychiczne lub psychozy, choć tutaj wyjątkiem jest ostra psychoza alkoholowa. Przeciwwskazaniem do zabiegu są również próby i myśli samobójcze. Zabieg nie jest przeprowadzany również u osób, które cierpią na schorzenia sercowo – krążeniowe takie jak nadciśnienie tętnicze czy choroba niedokrwienna serca. Nie zaleca się podawania Esperalu u kobiet w ciąży, karmiących piersią zy planujących ciążę w najbliższej przyszłości. Jednak tutaj ostateczną decyzję podejmuje lekarz. 

Objawy niepożądane po zabiegu

Po wykonanym zabiegu należy skrupulatnie obserwować swój organizm oraz natychmiast reagować na wszelkie niepokojące sygnały. Niepożądane objawy, które mogą wystąpić po zabiegu podskórnego podania wszywki alkoholowej to:

  • zakażenie rany
  • skórna reakcja chirurgiczna
  • przemijająca impotencja
  • senność
  • męczliwość
  • stany lękowe
  • stany depresyjne
  • schizofrenia
  • metaliczny posmak w jamie ustnej 
  • posmak czosnku w jamie ustnej

W przypadku zaobserwowania u siebie wyżej wymienionych objawów należy natychmiast zgłosić się do lekarza, który ustali dalsze postępowanie. 

Charakterystyka zabiegu

Zabieg wykonywany jest w sterylnych warunkach z zachowaniem zasad aseptyki przez doświadczonego lekarza chirurga. Trwa około 30 minut, jest bezpieczny i mało inwazyjny. Przed przystąpieniem do zabiegu lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad, jego celem jest zebranie niezbędnych informacji na temat stanu zdrowia pacjenta. Dotyczą one ogólnego stanu zdrowia pacjenta, jego schorzeń, przyjmowanych leków czy wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań do zabiegu. 

Lekarz podaje pacjentowi znieczulenie miejscowe, a następnie wykonuje cięcie na skórze w okolicy łopatek lub pośladków. Przez powstały otwór lekarz ma możliwość podać  podpowięziowo od ośmiu do dziesięciu tabletek z disulfiramem. Disulfiram to substancja czynna, która stale wydzielana jest do organizmu. Po zakończonym zabiegu lekarz zakłada pacjentowi szwy, w przypadku zastosowania szwów nierozpuszczalnych, pacjent musi zgłosić się na ich ściągnięcie po upływie od dziesięciu do czternastu dni. Lekarz wykonuje cięcie tak, aby blizna po zabieg była jak najmniej widoczna. 

Postępowanie po zabiegu

Pacjent po zabiegu może od razu wrócić do wykonywania codziennych obowiązków i aktywności zawodowych. Esperal nie wpływa na postrzeganie, ani koncentrację dlatego osoby z wszywką alkoholową mogą prowadzić samochód. 

Po zabiegu, pacjent ma całkowity zakaz spożywania alkoholu. Dotyczy on także przyjmowania alkoholu w produktach spożywczych czy kosmetykach. Należy uważnie i skrupulatnie czytać etykiety produktów oraz wyeliminować z życia wszystkie te, które zawierają alkohol lub zostały wykonane na jego bazie. Mowa tutaj głównie o cukierkach z alkoholem, ciastach nasączanych alkoholom, sosach na bazie alkoholu czy octu, perfumach z alkoholem, balsamach i kremach, które zawierają alkohol czy płynach do płukania jamy ustnej. Stosowanie tych produktów może wywołać silne i wielogodzinne bóle głowy oraz silne reakcje alergiczne skóry. 

Należy unikać również spożywania napojów 0.0%. Nie posiadają one alkoholu jednak przypominają o nim.  Osobę uzależniona może zachęcić to do spożycia “prawdziwego” alkoholu. 

Dolegliwości po spożyciu alkoholu 

Terapia Esperalem cechuje się wysoką skutecznością. Osoba, która rozpoczęła terapię Esperalem ma całkowity zakaz spożywania alkoholu.  Jego złamanie skutkować może wystąpieniem dolegliwości takich jak:bóle głowy, zawroty głowy, wymioty, nudności, biegunka, kołatanie serca, przyspieszona akcja serca, skoki ciśnienia, drgawki, drżenie mięśni, potliwość, zaczerwienienie skóry twarzy, osłabienie organizmu, uczucie lęku i uczucie niepokoju. Objawy te występują już po kilku minutach od spożycia alkoholu i utrzymują się nieprzerwanie do kilkunastu godzin od konsumpcji. Im większa dawka alkoholu tym silniejsze i dłużej utrzymujące się objawy. 

Należy zaznaczyć, że w przypadku spożycia znacznych ilości alkoholu jednostka naraża się na pogorszenie swojego stanu zdrowia oraz wystąpienie nieodwracalnych zmian takich jak marskość wątroby, zapaść czy nawet zgon.  Zgon jednostki jednak zdarza się relatywnie rzadko, potrzeba bardzo dużych ilości alkoholu, aby on nastąpił. 

W przypadku osób, które dodatkowo cierpią na cukrzycę, epilepsję, choroby serca czy choroby układu oddechowego, obowiązuje bezwzględny zakaz spożywania alkoholu. Jego złamanie skutkuje pogorszeniem się ich stanu zdrowia oraz rozwojem towarzyszącej choroby.  

Tagged with: