Jak impregnować drewno na zewnątrz?

Zachowanie trwałości oraz estetyki drewna wymaga odpowiedniego zabezpieczenia tego naturalnego materiału. To szczególnie ważne w przypadku drewnianych elementów, które są narażone na działanie warunków atmosferycznych oraz codzienne użytkowanie. Jednym z najlepszych sposobów na zachowanie doskonałego wyglądu naturalnego materiału przez długie lata jest impregnowanie drewna. Podpowiemy Ci, jak krok po kroku przeprowadzić taki proces, aby uzyskać optymalną ochronę.

Krok 1: Przygotowanie drewna

Przed przystąpieniem do impregnowania drewna, ważne jest, aby surowiec był odpowiednio przygotowany. Upewnij się, że drewno jest suche, czyste i odtłuszczone. Zabrudzoną powierzchnię należy przeszlifować, usuwając stare łuszczące się powłoki, a następnie całość odpylić. Dzięki temu impregnat będzie lepiej przylegał do podłoża.

Drewno surowe powinno być zagruntowane w celu uzyskania kompleksowej ochrony biologicznej naturalnego materiału. Jeśli zdecydujesz się na renowację starych, ale dobrze utrzymanych powłok, przeprowadź na niewielkiej części powierzchni próbną aplikację impregnatu. W ten sposób zyskasz pewność, że efekt pracy będzie zadowalający.

Krok 2: Wybór impregnatu

Na rynku dostępne są różne rodzaje impregnatów. Wybór zależy od rodzaju drewna oraz planowanego zastosowania. Warto postawić na produkt, który zapewnia skuteczną ochronę powierzchni przed wodą, zwłaszcza jeśli zamierzasz impregnować drewno narażone na działanie czynników atmosferycznych. Pożądane cechy to również ochrona powłoki przed grzybami pleśniowymi, łatwa aplikacja, trwałość koloru oraz podkreślenie naturalnego rysunku drewna. Wszystkie te wymagania spełnia Drewnochron Impregnat Ochronny Eco&Protection. Dzięki niemu impregnowanie drewna będzie łatwe i zagwarantuje naturalnemu materiałowi solidną ochronę przez długie lata.

Krok 3: Impregnowanie drewna

Aplikację impregnatu najlepiej przeprowadzać w temperaturze od +5 do +35°C w suchych warunkach. Unikaj malowania w deszczu oraz przy silnym wietrze. Pamiętaj, by przed rozpoczęciem pracy dobrze wymieszać impregnat (powinien mieć on jednolity kolor). Przygotowanie produktu według zaleceń znajdujących się na opakowaniu jest kluczowe, aby uzyskać optymalną skuteczność ochrony.

Impregnowanie drewna (www.drewnochron.pl) produktem Drewnochron Impregnat Ochronny Eco&Protection powinno być prowadzone za pomocą pędzla. Ważne jest, aby równomiernie nałożyć impregnat na powierzchnię naturalnego materiału wzdłuż słojów drewna. Zwróć szczególną uwagę na miejsca, które są bardziej narażone na wilgoć, takie jak końce desek czy miejsca łączenia elementów.

Pamiętaj, że zaleca się nałożenie od jednej do dwóch warstw impregnatu, zachowując wskazaną przez producenta przerwę na schnięcie powłoki. Po pierwszej aplikacji warto przeszlifować malowaną powierzchnię papierem drobnoziarnistym, a następnie dobrze ją odpylić i dopiero wtedy nałożyć drugą warstwę. Czas schnięcia może różnić się w zależności od panujących warunków atmosferycznych.

Tagged with: