Statystyki nie pozostawiają złudzeń – z próchnicą boryka się zdecydowana większość osób w naszym kraju, zarówno dzieci, jak i dorosłych. Tymczasem profilaktyka próchnicy wcale nie jest trudna – jej podstawowym elementem jest codzienna prawidłowa higiena jamy ustnej. Na czym ona polega? Jak dobrze dbać o zęby? Podpowiadamy!
Z tekstu dowiesz się:
- jak prawidłowo dbać o zęby poprzez codzienną higienę,
- dlaczego niezbędnym elementem dbania o zęby są wizyty w gabinecie stomatologicznym,
- jak należy dbać o zęby poprzez dietę.
Wbrew stereotypowym opiniom dbanie o zęby nie może się ograniczać do wyszczotkowania zębów rano i wieczorem. O zdrowy uśmiech trzeba się troszczyć kompleksowo – poprzez codzienną higienę, profilaktyczne wizyty w gabinecie stomatologicznym oraz stosowanie zdrowej diety.
Jak dbać o zęby? Zasady codziennej higieny
Kluczem do zachowania zdrowych zębów i dziąseł jest codzienna higiena stomatologiczna. Powinna ona obejmować:
- szczotkowanie zębów po każdym posiłku (a przynajmniej dwa razy dziennie) przez 2-3 minuty z użyciem pasty do zębów z fluorem oraz szczoteczki do zębów z miękkim lub średnio twardym włosiem,
- nitkowanie przestrzeni międzyzębowych, które pozwala usunąć z tych miejsc pozostałości pokarmów i ogranicza ryzyko rozwoju próchnicy międzyzębowej,
- regularne oczyszczanie języka przy pomocy drugiej strony główki szczoteczki do zębów (jeśli jest wyposażona w specjalne wypustki) lub skrobaczki,
- stosowanie płynów do płukania jamy ustnej o działaniu antybakteryjnym i odświeżającym.
Jak prawidłowo dbać o zęby – profilaktyka stomatologiczna
Obok higieny domowej bardzo ważnym elementem zapobiegania próchnicy i chorobom dziąseł są profilaktyczne wizyty w gabinecie stomatologicznym. Mniej więcej raz na kwartał warto zgłosić się do higienistki stomatologicznej na zabiegi profesjonalnej higienizacji – skaling, piaskowanie, polerowanie oraz fluoryzację. Podczas tych zabiegów z zębów usuwane są złogi kamienia nazębnego i osady, a preparaty z większym niż w pastach stężeniem fluoru wzmacniają szkliwo zębów.
Z kolei raz na pół roku wskazana jest profilaktyczna wizyta kontrolna u stomatologa. Lekarz przeprowadzi przegląd jamy ustnej i w razie potrzeby wykona leczenie zachowawcze zębów z ubytkami próchnicowymi. Warto pamiętać, że im szybciej wykryta próchnica, tym leczenie jest mniej bolesne, mniej inwazyjne, a także nie tak obciążające finansowo, jak np. bardziej skomplikowane leczenie protetyczne albo chirurgiczne.
Rady, jak dbać o zęby – zdrowa dieta
Nieodzownym elementem dbania o zęby jest także zdrowa dieta. Po pierwsze – warto maksymalnie ograniczyć spożywanie produktów zawierających cukier. To właśnie cukrem żywią się bytujące w jamie ustnej próchnicotwórcze bakterie. Efektem ich metabolizmu są kwasy, które niszczą szkliwo, ułatwiając bakteriom wnikanie w głębsze tkanki zębów i powodowanie ubytków.
Po drugie – zastanawiając się, jak dbać o szkliwo zębów, nie można zapominać o ograniczeniu spożywania kwaśnych produktów. Ich nadmiar w diecie może powodować kwasową erozję szkliwa, czyli ubytki pochodzenia niepróchnicowego. Oczywiście naturalnie kwaśne soki (np. pomarańczowy) oraz warzywa (np. kiszona kapusta) są przy okazji bardzo zdrowe, więc lepiej nie wykluczać ich z diety całkowicie, a po prostu po ich zjedzeniu wstrzymać się z umyciem zębów przez około 30 minut.
Po trzecie – istnieje także grupa produktów, które pozytywnie wpływają na zdrowie zębów. I tak np. mleko i jego przetwory są bogate w wapń, będący podstawowym budulcem zębów. Zielona herbata to bogate naturalne źródło fluoru. Cenna dla zdrowia dziąseł witamina C znajduje się m.in. w papryce, natce pietruszki i owocach dzikiej róży. Difosforany chroniące szkliwo przed działaniem kwasów ma w składzie tłusty żółty ser.
Zdrowe zęby nigdy nie wychodzą z mody – dobrze jest móc jeść, mówić i śmiać się bez obaw. Przestrzeganie wszystkich powyższych zasad na pewno pomoże osiągnąć ten cel!