Firany i zasłony w domu – jak dobrać odpowiednie tkaniny do wyglądu pomieszczeń?

Firany w domu pełnią zarówno funkcję użytkową, jak i dekoracyjną. Do ich głównych zadań należy zasłonięcie pomieszczeń, tak aby nie były one widoczne z zewnątrz oraz izolowanie pokoi przed dostaniem się nadmiernej ilości promieni słonecznych. Podczas zakupu firan do domu należy skoncentrować się nie tylko na ich właściwościach, ale również na wyglądzie, który podkreśli charakter wnętrza i ogólny odbiór całej aranżacji.

Jakie przesłony będą najlepsze do danego pomieszczenia? Czym kierować się podczas wyboru dekoracji okiennych? Czy firany mogą znaleźć zastosowanie w całym mieszkaniu? Podpowiadamy!

Wzór i długość firan 

W trakcie poszukiwań zasłon do domu warto zwrócić uwagę na ich rzeczywiste wymiary oraz motyw przewodni. Długość tkaniny wpływa na całościową prezencję pomieszczenia. Może ona optycznie zmniejszyć lub zwiększyć jego powierzchnię. Aspekt ten jest szczególnie ważny przy montażu przesłon w pokoju o stosunkowo niewielkim metrażu. W takim miejscu doskonale sprawdzą się firany sięgające poziomu podłogi, które wizualnie wydłużą pionowe ściany. 

Oprócz tego należy zdecydować się na zasłony z subtelnym i stonowanym wzorem. W ostatnim czasie szczególną popularnością cieszą się minimalistyczne, jednolite materiały, które nie tłumią stylistyki i wystroju wnętrza. W przypadku dekoracyjnej aranżacji można jednak zastanowić się nad ornamentem podkreślającym motyw przewodni panujący w wybranym pomieszczeniu. 

Dobór materiału 

Wiele osób ceni sobie przejrzyste i delikatne tkaniny, które przepuszczają duże pokłady światła dziennego. Są one praktyczne podczas okresu jesieni i zimy, kiedy dzień trwa zaledwie kilka godzin. Jednak na wiosnę warto zainwestować w nowe firany, których zadaniem będzie uchronienie przestrzeni domu przed nadmiernie jasnym oświetleniem, a tym samym szybkim nagrzewaniem wnętrz. 

Do realizacji tego zadania idealnie sprawdzą się zasłony wykonane z etaminy czy bawełny. Równie dobrze poradzą sobie firany z woalu, satyny oraz tiulu, które zablokują dopływ promieni słonecznych do pomieszczeń. Dodatkowo decydując się na dany materiał, należy uwzględnić jego transparentność, miękkość oraz trwałość. 

Firany w każdym pokoju 

Wielu projektantów zastanawia się, czy zastosowanie zasłon w całym mieszkaniu jest dobrym rozwiązaniem. Każdy z pokoi stanowi niezależną przestrzeń, w której dominuje zaplanowana stylistyka. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby firany znalazły się w salonie, jadalni, kuchni, a nawet łazience. Są one niezwykle estetyczną dekoracją, która podkreśli elegancki i subtelny wystrój wnętrz. Ponadto przyczynią się one do zaakcentowania innych dodatków i usytuowanych przed nimi mebli. Właśnie dlatego warto zainwestować w firany, które będą odzwierciedlać wygląd i wyjątkową aurę domu. 

Tagged with: