Czym różnią się rolki damskie od rolek męskich?

Czy zastanawia cię, dlaczego w sklepach istnieje podział na rolki damskie i męskie? Przecież nie może chodzić o sam wygląd, prawda? Jest w tym sporo racji – różnic jest o wiele więcej. Jakie one są? Nie musisz zastanawiać się dłużej, wystarczy, że przeczytasz ten artykuł! Zapraszamy do lektury!

Rolki damskie i męskie – główne różnice

Rolki damskie a rolki męskie to nie tylko inne kolory. Liczy się też rozmiar, wyprofilowanie czy nawet waga. Wszystkie te elementy wynikają z dysproporcji w budowie ciała między obiema płciami. Jeśli więc chcesz dokładnie wiedzieć, dlaczego i jak różnią się modele rolek dla kobiet i mężczyzn, przejrzyj naszą listę:

Rozmiary

Kobiety mają statystycznie mniejsze stopy od mężczyzn. Dlatego bardzo często obuwie damskie dostępne jest w innych rozmiarówkach niż męskie. Nie inaczej jest z rolkami – w przypadku tych damskich numery zaczynają się od 36 i kończą nie wyżej niż 42 lub 43, w trakcie gdy te dla panów potrafią sięgnąć nawet rozmiaru 46.

Wyprofilowanie

Kobiety i mężczyźni różnią się anatomią i budową ciała, również stóp. Damskie stopy są z reguły węższe. W konsekwencji panowie nie czuliby się komfortowo w obuwiu dla pań i vice versa. Dlatego i w przypadku rolek można zauważyć różnice – męskie są po prostu szersze.

Waga

Kolejnym ważnym aspektem jest waga rolek. Ta zależy od zdolności fizycznych użytkownika i posiadanej przez niego lub nią masy mięśniowej. Dlatego cięższe rolki są z reguły dedykowane dla panów, w trakcie gdy panie otrzymują lżejsze modele. Wynika to z faktu, że mężczyźni produkują więcej testosteronu, który pobudza budowę masy mięśniowej, w efekcie czego są statystycznie silniejsi.

Design

Chociaż nie jest to główny powód podziału rolek na damskie i męskie, to jest to jedna z kluczowych różnic. W końcu panie preferują inny wygląd niż panowie. Dlatego zazwyczaj męskie rolki występują w bardziej stonowanych kolorach, a damskie projektowane są z wykorzystaniem różu. Nie jest to jednak standard – w obu wypadkach można znaleźć modele odchodzące od tej reguły.

Wytrzymałość

Z racji, że mężczyźni średnio ważą więcej, ich rolki są też wytrzymalsze. Bez tego psułyby się one dużo częściej ze względu na nadmierne obciążenie.

Rolki damskie i męskie – czy trzymanie się modelów dla swojej płci jest konieczne?

Mimo że istnieje jasny podział, to nie znaczy, że trzeba się go kurczowo trzymać. Różnice między rolkami damskimi i męskimi wynikają głównie ze średnich dysproporcji pomiędzy obiema płciami. Jednak to, że kobiety na ogół mają węższą stopę od mężczyzn, nie znaczy, że będzie tak w wypadku każdej pani czy pana. Dlatego wybierając rolki, należy przede wszystkim kierować się swoim komfortem.

Czy rolki męskie i damskie są naprawdę tak różne? Wnioski

Istnieje wiele różnic między rolkami dla pań i dla panów. Od wyprofilowania podeszwy po wagę, wytrzymałość czy zakres rozmiarów. Nie jest to wbrew pozorom chwyt marketingowy a realne różnice. Jednak mimo to, nie możesz kierować się tylko tym podziałem, wybierając rolki – najważniejsze jest to, aby były wygodne.

Tagged with: