Leczenie zębów pod narkozą u dzieci. Jak przebiega i czy jest bezpieczne?

Leczenie zębów pod narkozą, czyli znieczuleniem ogólnym, polega na zupełnym pozbawieniu uczucia bólu, ale też świadomości i odruchów, ponieważ wyłączony zostaje ośrodkowy układ nerwowy. Nie trzeba mieć jednak obaw, co do bezpieczeństwa pacjenta, ponieważ podczas zabiegu jego stan jest przez cały czas monitorowany przez anestezjologa.

W jakiej sytuacji stosuje się leczenie zębów pod narkozą u dzieci?

Takie rozwiązanie stosuje się jedynie w uzasadnionych przypadkach. Na przykład wtedy, gdy konieczne jest przeprowadzenie skomplikowanego zabiegu terapeutycznego. Zdarzają się również sytuacje, gdy dzieci, ze strachy, nie chcą współpracować ze stomatologiem. W takiej sytuacji lekarz może zaproponować leczenie pod narkozą.

Przygotowanie do narkozy

Na pierwszym etapie stomatolog przeprowadza rozmowę w formie wywiadu z rodzicami. W trakcie rozmowy rodzice zostają również szczegółowo poinformowani o tym, w jaki sposób przebiegać będzie zabieg. Następnie rodzice spotykają się z anestezjologiem, który zbiera szczegółowy wywiad chorobowy w celu wykluczenia przeciwskazań do zastosowania narkozy. Pytania obejmują zagadnienia dotyczące ogólnego stanu zdrowia dziecka, przebytych chorób i przyjmowanych leków. W dniu zabiegu dziecko nie powinno jeść ani pić. U dzieci znieczulenie ogólne zawsze jest poprzedzone premedykacją, aby obniżyć stres. Podczas podawania znieczulenia dziecku zakłada się specjalną maseczkę, przez którą podawane są leki usypiające. Aby zaoszczędzić dziecku niepotrzebnego stresu, wenflon zakładany jest dopiero później. Wszelkie szczegóły dotyczące procedury znajdują się tu https://www.freshmed.com.pl/stomatologia/stomatologia-bez-bolu-katowice

Samopoczucie pacjenta po narkozie

Mały pacjent po przebytej narkozie może być nieco zmęczony, w niektórych przypadkach mogą pojawić się nudności, wymioty lub zawroty głowy. Dlatego też po zabiegu dziecko pozostaje jeszcze przez około 30 minut pod obserwacją lekarza.

A jak z bezpieczeństwem?

Podanie lekarstw zawsze stanowi pewne ryzyko wystąpienia powikłań. Stąd też przeprowadzany przed zabiegiem szczegółowy wywiad. Dawkę leku dobiera się indywidualnie do potrzeb pacjenta, a podczas narkozy stosuje się dokładnie przebadane pod kątem bezpieczeństwa preparaty. Jeżeli u małego dziecka występują jakiekolwiek przeciwskazania, znieczulenie nie jest proponowane. Pełnię bezpieczeństwa zapewnia klinika https://www.freshmed.com.pl

Tagged with: