Moda zrównoważona — gdzie kupować ubrania?

Przemysł odzieżowy stał się wielką machiną produkcyjną. Fast fashion wpływa na napęd konsumpcjonizmu, ale i na stan środowiska naturalnego. I to bardzo! Zarówno sam proces produkcji, jak i import oraz eksport towarów. Stąd też właśnie idea mody zrównoważonej, czyli slow fashion. Pytanie tylko, gdzie kupować, by mieć pewność, że ubrania rzeczywiście mają coś wspólnego ze zrównoważoną modą? 

Second hand — zrównoważona moda bez śladu

Zrównoważoną modą jest wszystko to, co sprawia, że kupowanie ubrań wiąże się z jak najmniejszym wpływem na środowisko. Im mniejszy ślad węglowy pozostawiony podczas produkcji, tym lepiej. Tym samym bardzo łatwo jest wywnioskować, że kupowanie w second handach jest najlepszym wyborem, jakiego może dokonać świadomy konsument. Używane sukienki, spodnie, bluzki, kurtki — to wszystko może posłużyć jeszcze raz! A później następny. Każdy second hand pozwala stworzyć obieg dla ubrań, dzięki czemu nie stają się śmieciem, a czyjąś ”perełką” w szafie. 

Decydując się na kupowanie ubrań z drugiej ręki, przyczyniamy się do ochrony środowiska. Taki model sprzedaży nie tworzy bowiem właściwie żadnych negatywnych konsekwencji dla natury, ponieważ wszystko wykorzystywane jest drugi raz. Poza tym, w second handach można znaleźć używane sukienki damskie, płaszcze, czy swetry w naprawdę świetnym stanie w niskich cenach, co dodatkowo zachęca do zakupów.  

Ubrania z recyklingu — moda ekologiczna 

W branży modowej pojawia się coraz więcej marek, które tworzą ubrania z recyklingu. Jest to zupełnie nowy trend, dzięki któremu ponownie wykorzystuje się materiały. Moda zrównoważona uwielbia takie rozwiązania! W tym przypadku mamy podobną sytuację, jak przy second handach — ślad takiej produkcji jest minimalny, ponieważ wszystkie materiały są po prostu z odzysku. Co więcej, marki, które tworzą ubrania w ten sposób, często mają do zaoferowania naprawdę niepowtarzalne projekty. 

Odpowiedzialne marki odzieżowe

Jako odpowiedzialny konsument, możemy oczywiście kupować ubrania także w zwykłych sklepach. Jednak w tym przypadku stawiajmy jedynie na marki, które tworzą swoje kolekcje właśnie w sposób zrównoważony. Jak to sprawdzić? To naprawdę proste, ponieważ firmy odzieżowe działające w tym nurcie bardzo chętnie o tym informują. Obecnie jest to jeden z największych marketingowych atutów. A jeśli chcielibyśmy dodatkowo potwierdzić autentyczność takich zapewnień, wystarczy sprawdzić, czy dana marka ma odpowiednie certyfikaty. Te są bowiem przyznawane wszystkim firmom odzieżowym, których proces produkcji zgodny jest z normami mody zrównoważonej. 

Tagged with: