Co warto dać dziecku na drugie śniadanie?

Drugie śniadanie dla dziecka to ważny posiłek, który dostarcza mu energii do zabawy i nauki w szkole. Zadbaj o to, by był pełnowartościowy i zdrowy. Dobrze skomponowane śniadanie jest czymś, czego nie warto bagatelizować. W tym artykule podpowiemy, jakie wartościowe przekąski można zapakować dziecku do szkoły, aby zapewnić mu zdrowe i jednocześnie smaczne drugie śniadanie.

Pełnowartościowy posiłek do szkoły

Drugie śniadanie dla dziecka powinno być pełnowartościowym posiłkiem, który zawiera właściwie skomponowane składniki odżywcze: węglowodany, białko oraz zdrowe tłuszcze. Dobrym pomysłem będzie więc przygotowanie kanapek na pełnoziarnistym pieczywie posmarowanych hummusem, pastą rybną lub twarożkiem z dodatkiem warzyw. Warto również uzupełnić posiłek o kawałki świeżych warzyw, takich, które dziecko najbardziej lubi. 

W dniach, kiedy lekcje trwają nieco dłużej, postaraj się dołożyć do drugiego śniadania dodatkowe źródło białka. Może być to na przykład skyr z owocami lub tortilla z pieczoną piersią kurczaka lub indyka. 

Zdrowe przekąski – jakie warto zapakować dziecku do szkoły?

Zdrowe drugie śniadanie do szkoły nie musi być wolne od pysznych przekąsek! Ważne jest to, aby były one możliwie jak najbardziej wartościowe. Dobrym pomysłem będzie na przykład małe pudełeczko z mieszanką orzechów i suszonych owoców. W ten sposób zapewnisz maluchowi źródło białka, błonnika i witamin. Inna opcja to warzywa pokrojone w słupki – marchewka, papryka czy ogórek, które można podać z hummusem lub naturalnym skyrem jako dipem. Ważne jest, aby unikać słodyczy i przetworzonych przekąsek, które są bogate w cukry proste i nasycone tłuszcze. 

Jaki napój dołączyć do drugiego śniadania? 

W przypadku napoju do drugiego śniadania najlepszym wyborem będzie… po prostu woda. To przecież najzdrowszy i najbardziej naturalny napój, który idealnie gasi pragnienie. Dobrym pomysłem będzie dodanie do niej owoców sezonowych, na przykład truskawek, borówek amerykańskich, czy grejpfrutów. Oczywiście raz na jakiś czas możesz także zapakować dziecku małą butelkę soku pomarańczowego. Pamiętaj jednak, by wybierać soki 100% bez dodatku cukru. Odradzamy słodkie napoje gazowane i napoje energetyczne, które zawierają duże ilości cukru i sztucznych dodatków, mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie dziecka. Sprzyjają również dekoncentracji i zmęczeniu, co może realnie odbić się na wynikach w nauce!

Podsumowanie

Drugie śniadanie przygotowane do szkoły dla dziecka powinno być pełnowartościowym posiłkiem, który dostarczy maluchowi odpowiedniej ilość energii oraz składników odżywczych na cały dzień. Zdrowe i wartościowe przekąski, takie jak kanapki na pełnoziarnistym pieczywie, owoce, orzechy, warzywne paluszki czy jogurt naturalny, są doskonałymi opcjami na drugie śniadanie. Warto również pamiętać o odpowiednim napoju – najlepszym wyborem jest woda lub sok 100% bez dodatku cukru. Unikajmy słodyczy i przetworzonych przekąsek, które nie dostarczają cennych składników odżywczych, a jedynie zbędne kalorie.

Artyku Sponsorowany

Tagged with: