Co kupić dla noworodka?

Co kupić dla noworodka na pierwsze dni życia?

Jeśli zastanawiasz się co kupić dla noworodka, ten tekst jest dla ciebie. Przygotowanie się na przyjście noworodka do domu może być ekscytujące, ale też wymaga starannego zaplanowania. Skompletowanie wyprawki bez względu na to czy zdecydujesz się na karmienie piersią, czy nie, wymaga stworzenia listy. Oto lista rzeczy, które mogą być przydatne dla noworodka na pierwsze dni życia:

 1. Łóżeczko dziecięce: Wybierz bezpieczne, wygodne i przewiewne łóżeczko, w którym noworodek będzie spał. Możesz wybrać łóżeczko kołyszące, kojec, lub też łóżeczko przy łóżku rodziców.
 2. Materac i pościel: Zapewnij odpowiedni materac do łóżeczka i prześcieradło z gumką, które nie przesuwają się podczas snu dziecka. Możesz też używać śpiworków lub kocyków, ale upewnij się, że są one odpowiednio dopasowane do sezonu i warunków panujących w pokoju dziecka.
 3. Pieluszki: Decydując się na pieluchy jednorazowe lub materiałowe, zaopatrz się w odpowiednią ilość. Noworodek będzie potrzebować dużo pieluszek, więc warto mieć ich pod dostatkiem.
 4. Ubranka: Wybierz wygodne, miękkie ubranka dla noworodka, takie jak body, śpioszki, pajacyki, skarpetki, i czapki. Upewnij się, że ubrania są odpowiednio dopasowane do pory roku.
 5. Kocyk i rożek: Kocyk może posłużyć do okrywania dziecka podczas snu lub w wózku. Rożek jest przydatny do wygodnego podparcia noworodka podczas karmienia lub leżenia.
 6. Pielęgnacja: Zaopatrz się w produkty do pielęgnacji noworodka, takie jak mydło i szampon do dzieci, chusteczki nawilżane, pieluszki jednorazowe lub materiałowe, oliwkę dla niemowląt, grzebień lub szczoteczkę do włosów.
 7. Karmienie: Jeśli karmisz piersią, zapewnij odpowiednie wygodne stanowisko do karmienia. Jeśli planujesz karmienie butelką, kup mleko modyfikowane, butelki, smoczek i sterylizator do butelek.
 8. Fotelik samochodowy: Jeśli masz samochód, to fotelik samochodowy jest niezbędny, aby zapewnić bezpieczeństwo podczas podróży.
 9. Termometr: Termometr cyfrowy do pomiaru temperatury ciała dziecka może być bardzo przydatny w przypadku gorączki lub innych problemów zdrowotnych.
 10. Akcesoria do kąpieli: Kup wanienkę dla niemowląt, delikatne mydło i szampon do kąpieli, miękką gąbkę i ręczniki dla dzieci.
 11. Wózek i fotelik do wózka: Jeśli planujesz wychodzić na spacery lub podróżować, zaopatrz się w wygodny wózek dla noworodka oraz odpowiedni fotelik do wózka, który można zamontować w samochodzie.
 12. Laktator (jeśli jest to potrzebne): Jeśli planujesz karmić piersią i wydaje się, że może być potrzebny laktator, warto go mieć na wypadek, gdybyś musiała oddać mleko dla innych osób lub w razie problemów z karmieniem.
 13. Zabawki: Chociaż noworodki nie potrzebują zbyt wielu zabawek, to może być dobry moment na zakup kilku miękkich pluszaków lub kołyszących się zabawek, które mogą dostarczać rozrywki i stymulować zmysły dziecka.

Pamiętaj, że każde dziecko jest inne, więc to, co będzie potrzebne w pierwszych dniach życia, może się różnić w zależności od indywidualnych potrzeb i preferencji Twojego noworodka. Najważniejsze to stworzyć bezpieczne i przyjazne środowisko dla dziecka oraz dostosować wyposażenie do jego potrzeb.

Warto wspomnieć, że nawet dla kobiet karmiących piersią przyda się laktator, który posłuży do odciągania nadmiaru pokarmu. Codzienna pielęgnacja noworodka wymaga wykorzystania odpowiednich produktów.

Karmienie piersią – jakie akcesoria będą potrzebne?

Karmienie noworodka piersią jest naturalnym i zdrowym sposobem żywienia noworodka, ale może wymagać pewnych akcesoriów, aby ułatwić proces zarówno dla matki, jak i dziecka. Oto lista akcesoriów, które mogą być przydatne podczas karmienia piersią:

 1. Biustonosz do karmienia: Biustonosz do karmienia ma specjalne zapięcia, które ułatwiają dostęp do piersi podczas karmienia. Wybierz biustonosz odpowiedniego rozmiaru, który zapewni odpowiednie wsparcie i komfort.
 2. Poduszka do karmienia: Poduszka do karmienia (zwana również poduszką laktacyjną) może pomóc w utrzymaniu wygodnej pozycji podczas karmienia. Pozwala to zarówno matce, jak i dziecku na wygodniejsze pozycjonowanie.
 3. Wkładki laktacyjne: Możesz wykorzystać doraźnie również pieluchy tetrowe, jednak na dłuższą metę lepiej sprawdzą się wkładki. 
 4. Chusteczki do karmienia: Specjalne chusteczki lub pieluszki, które można położyć na ramionach lub pod piersią, aby chronić ubranie przed kroplami mleka.
 5. Laktator (jeśli jest to potrzebne): Jeśli planujesz pompać mleko lub karmić dziecko mlekiem w butelce, laktator może być niezbędny. Istnieje wiele rodzajów laktatorów, w tym ręcznych i elektrycznych.
 6. Butelki i smoczki (jeśli planujesz karmienie mlekiem w butelce): Jeśli zamierzasz wydobywać mleko lub używać mleka modyfikowanego, zaopatrz się w odpowiednie butelki i smoczki. Wybierz smoczki, które są zbliżone do kształtu piersi matki, aby ułatwić przejście od karmienia piersią do butelki.
 7. Chusteczki nawilżane: Chusteczki nawilżane do pielęgnacji piersi mogą pomóc w utrzymaniu higieny i nawilżenia skóry piersi w okresie karmienia.
 8. Krem do piersi: W niektórych przypadkach matki mogą doświadczać suchości, podrażnienia lub pęknięć na skórze piersi. Krem do piersi może pomóc złagodzić te dolegliwości.
 9. Opakowanie na przechowywanie mleka: Jeśli planujesz wydobywać mleko, przyda się specjalne opakowanie na przechowywanie mleka matki, takie jak plastikowe torebki lub pojemniki do mleka matki.
 10. Zegar lub aplikacja do śledzenia karmień: Warto śledzić karmienia i czas między nimi, aby upewnić się, że dziecko otrzymuje wystarczającą ilość pokarmu i monitorować rozwój dziecka. Możesz użyć zegara, aplikacji na smartfonie lub specjalnego kalendarza do tego celu.
 11. Koczek lub elastyczne ubranie: Wygodne, luźne ubranie, które łatwo można zdjąć lub podnieść do karmienia, ułatwi dostęp do piersi w każdym miejscu i czasie.

Centrum Zdrowia Dziecka poleca wykorzystanie laktatorów dla kobiet, które deklarują karmienie piersią. Z kolei ta sama placówka poleca produkty przebadane dermatologiczne, które będą bezpieczne dla skóry dziecka. Natomiast dla dzieci urodzonych przedwcześnie warto zaopatrzyć się w specjalne butelki i mniejsze ubranka.

Kompletowanie wyprawki to zatem coś więcej niż pieluchy czy smoczki. Kupując ubranka, pamiętaj o nabyciu różnych rozmiarów, a akcesoria takie jak butelki i smoczki zakup w mniejszej ilości, bowiem mogą one nie pasować twojemu dziecku.

Tagged with: