Ząbkowanie u niemowląt – kiedy się zaczyna i jakie są objawy?

Choć na ogół ząbkowanie kojarzy się z nieprzespanymi nocami, płaczem i złym samopoczuciem, najczęściej tuż po wyrżnięciu się ząbka maleństwo odczuwa natychmiastową poprawę samopoczucia. Aż do następnego zęba.

Aby ułatwić ten okres dzieciom i ich opiekunom, a także złagodzić dolegliwości, stosuje się domowe sposoby takie jak gryzaki, chłodzenie dziąseł, specjalne żele i leki przeciwbólowe. Sprawdź, czym charakteryzuje się ząbkowanie i jak się do niego dobrze przygotować!

Kiedy niemowlęta zaczynają ząbkować?

Zwykle początek okresu ząbkowania przypada na drugie półrocze życia. Możesz spodziewać się, że Twój maluszek zacznie odczuwać nieprzyjemne dolegliwości związane z wyrzynaniem się ząbków mlecznych około 4-6 miesiąca życia. Jednak jest to kwestia dość indywidualna. Rodzice obserwują pewne prawidłowości, np. jeśli Ty lub Twój partner zaczęliście ząbkować wyjątkowo późno, Wasze dzieci mogą także długo czekać na pojawienie się pierwszych ząbków. Komplet 20 mleczaków to uzębienie spotykane zwykle u trzyletnich dzieci. Zatem ząbkowanie trwa około 2,5 roku. W tym czasie w buzi dziecka pojawiają się nowe zęby mleczne.

Najczęściej kolejność wychodzenia ząbków jest następująca:

  1. jedynki (6-12 m-c),
  2. dwójki (9-16 m-c),
  3. czwórki (13-19 m-c),
  4. trójki (16-23 m-c),
  5. piątki (25-33 m-c).

Różne odstępstwa od tego schematu są normą, aczkolwiek u dziecka trzyletniego zwykle obserwuje się pełne uzębienie mleczne składające się z 20 zębów.

Jak rosną zęby?

Noworodek, przychodząc na świat ma już komplet zawiązków zębów mlecznych i stałych. Początek rozwoju zębów mlecznych ma miejsce już w 4. tygodniu życia płodowego. W okresie ząbkowania zawiązki zębów przesuwają się z miejsc rozwoju w żuchwie i szczęce do pozycji zgryzowej. Przebijają dziąsło, aż widoczna będzie cała korona. Następnie ząb rośnie dalej, aż uzyska swój ostateczny rozmiar. Kontakt z zębem przeciwstawnym i zakończony rozwój korzenia to warunki niezbędne do podjęcia docelowej funkcji zębów – wyjaśnia ekspert portalu allecco.pl – https://www.allecco.pl/.

Objawy ząbkowania u dzieci

Ząbkowanie dzieli się na 3 fazy: przederupcyjną, przedfunkcyjną i funkcyjną. Pierwsze objawy można zaobserwować już na początku pierwszej fazy, czyli zanim ząbek przebije dziąsło. Jest to okres, w którym niemowlę nadmiernie się ślini i wkłada do swojej buzi różne przedmioty, np. zabawki i rączki. Obserwuje się wtedy widoczne pogorszenie nastroju – dziecko staje się marudne i płaczliwe. Może odmawiać jedzenie twardszych pokarmów.

W późniejszej fazie w jamie ustnej można zauważyć rozpulchnione, zaczerwienione dziąsło. Pod koniec fazy przederupcyjnej pod skórą wyraźnie widać czubek ząbka. Po przebiciu dziąsła pojawia się drobna ranka, przez którą w czasie następnych dni wychodzi mleczak.

Jak złagodzić ból?

Podczas ząbkowania dziecko może być rozdrażnione i odczuwać ból. Można go łagodzić przy pomocy środków przeciwbólowych dla niemowląt (np. https://www.allecco.pl/bol-u-dziecka.html), żeli do smarowania dziąseł oraz gryzaków. Warto być blisko dziecka i dbać o jego komfort psychiczny w tym trudnym czasie.

Tagged with: