Siemie lniane do picia. Jak przygotować?

Siemię lniane to nieduże ziarenka lnu, w których skrywa się ogromny potencjał dietetyczny. Można je wykorzystać nie tylko jako uzupełnienie jadłospisu, ale też w profilaktyce różnych schorzeń, m.in. chroni przed rakiem piersi i obniża poziom cholesterolu we krwi. Poznaj korzystny wpływ nasion lnu na zdrowie i dowiedz się jak pić siemię lniane.

Co to jest siemię lniane?

Siemię lniane zaliczane jest do grupy tzw. superfoods, czyli do zdrowej żywności o cennych właściwościach prozdrowotnych. Te nieduże oleiste ziarna o brązowej lub lekko złotawej barwie, mają pozytywny wpływ na cały organizm i uznawane są za zielarski produkt leczniczy. Dodatkowo siemię lniane wykorzystywane jest również jako domowy preparat kosmetyczny, ponieważ również stosowane zewnętrznie wykazuje korzystne działanie na włosy i cerę.

Siemię lniane – wartości odżywcze

Siemię lniane to bogactwo składników aktywnych biologicznie, które potrzebne są do utrzymania równowagi zdrowotnej organizmu człowieka. Należą do nich:

  • błonnik, który stanowi ponad 1/4 masy nasion lnu (w tym również błonnik rozpuszczalny w wodzie, który działa korzystnie na florę bakteryjną jelit, a do tego obniża cholesterol);
  • lignany, które wykazują działanie przeciwnowotworowe i działają osłonowo na wątrobę;
  • lignina SDG, która wzmaga przyrost masy kostnej i ma korzystne działanie na gospodarkę hormonalną kobiet;
  • kwasy tłuszczowe omega-3, które stanowią nawet 60% składu tłuszczów obecnych w siemieniu lnianym, dzięki czemu jest ono jednym z najbogatszych źródeł roślinnych tych kwasów; regularnie dostarczane do organizmu kwasy omega-3 sprzyjają obniżaniu poziomu trójglicerydów;
  • substancje śluzowe, które są obecne w nasionach lnu i zmielonym siemieniu lnianym i uwidaczniają się po dodaniu wody; nadają one mieszance charakterystyczną, lepką konsystencję; śluzy roślinne pozytywnie wpływają na układ pokarmowy;
  • sterole roślinne, czyli związki chroniące przed wolnymi rodnikami;
  • aminokwasy (m.in. lizyna, leucyna, tryptofan, fenyloalanina);
  • minerały takie jak magnez, potas, wapń, mangan, miedź, cynk i selen;
  • witaminy, w tym kwas foliowy, witamina C, witamina E, witamina K, niacyna (witamina B3) oraz inne witaminy z grupy B (B1, B2, B5, B6).

Siemię lniane ma 534 Kcal na 100 gramów. Produkt spożywany codziennie w niewielkich ilościach to pełnowartościowe uzupełnienie diety.

Siemie lniane do picia

Aby wypić siemię lniane, najpierw należy zmielić nasiona w młynku do kawy lub kupić już sproszkowane nasiona. Taki proszek można dodać do koktajlu warzywnego lub owocowego, aby wzbogacać je w dodatkowe porcje witamin i minerałów.

Najprostszym sposobem na picie siemienia lnianego jest przygotowanie prostego napoju na bazie nasion lnu z dodatkiem wody.

siemie lniane do picia jak zrobić — przepis

Zmielone ziarenka siemienia zalej 1/2 szklanki ciepłej wody (niektóre przepisy sugerują użycie wrzącej wody), a następnie odstaw na 10 minut. Po upływie tego czasu ziarna napęcznieją, a napar stanie się kleisty. Oznacza to, że jest gotowy do spożycia.

Skutki uboczne spożywania siemienia lnianego

Nadmiar siemienia lnianego może prowadzić do odwodnienia organizmu. Wynika to z właściwości ziaren lnu, które szybko pochłaniają wodę. Dlatego też warto zadbać o właściwe nawodnienie w trakcie jego spożywania.

Innym skutkiem ubocznym spożywania siemienia lnianego bywają biegunki lub mdłości, co najczęściej wynika z nietolerancji pokarmowej. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby cierpiące na poważne choroby przewodu pokarmowego, np. niedrożność jelit czy zwężenie przełyku.