Wpływ kolorowanek na rozwój dziecka

Nawet małe dzieci bardzo lubią rysować, fascynują się liniami, które pozostawiają kredki, ołówki lub pisaki. Ku rozpaczy rodziców czasami dzieci swoje artystyczne zdolności prezentują na ścianach lub meblach. Rodzice mogą w łatwy sposób przekierować tą aktywność na papier, doskonale nadają się do tego kolorowanki.

Dlaczego kolorowanki?

Badania psychologiczne udowodniły, że kolorowanki mają ważny wpływ na stymulację rozwoju dziecka, zwłaszcza w sferze emocjonalnej oraz motorycznej. Zalet jest oczywiście znacznie więcej, do najważniejszych należą:

– uczą koncentracji – jej czas stopniowo się wydłuża,
– uczą koordynacji ruchowo-wzrokowej,
– pozwalają wyrażać emocje,
– uczą kolorów,
– rozwijają kreatywność oraz wyobraźnię,
– przygotowują do nauki w szkole (pisanie),
– uczą samodzielnej zabawy.

Kolorowanki PDF pozwalają także rodzicom dostrzec u niektórych dzieci predyspozycje plastyczne. Ich prace są znacznie dokładniejsze niż prace rówieśników, zawierają samodzielnie dorysowane elementy. Warto wtedy wspierać dziecko w rozwijaniu tych predyspozycji na dalszych etapach rozwoju.

Jak wybrać kolorowanki dla dzieci?

Rodzice, wybierając kolorowanki powinni pamiętać, że dzieci łatwo się zniechęcają niepowodzeniami. Z tego względu kolorowanki powinni dobierać pod kątem ich wieku i umiejętności. Dla najmłodszych najlepsze będą rysunki złożone z dużych elementów i zawierające tylko kilka kolorów.

Pierwsze kolorowanie powinno być wspólne, dziecku należy pokazać na czym polega zabawa, jak trzymać kredkę. Pierwsze próby na pewno będą mało udane, ale dziecko zawsze należy chwalić i zachęcać do dalszego rysowania. Kolorowanki dla starszych dzieci mogą być już bardziej skomplikowane i zawierać więcej małych elementów oraz różne odcienie kolorów.

Bardzo ważna jest także tematyka kolorowanek. Dzieci bardzo chętnie kolorują zwierzęta oraz bohaterów ulubionych bajek. Starszym dzieciom warto pozwolić na samodzielny wybór kolorowanek, które będą chciały wypełniać.

Na rynku dostępne są nie tylko tradycyjne kolorowanki, ale także:

– wodne – najlepsze dla najmłodszych, wystarczy pędzelek zamoczony w wodzie,
– wodne z pisakiem – pisak wypełniony wodą odkrywa obrazek, który po wyschnięciu znika, można używać jej wiele razy,
– z naklejkami – szczególnie lubiane przez przedszkolaki,
– kolorowanki w różnych rozmiarach od A5 do XXL
– kolorowanki online – do samodzielnego drukowania.

Oprócz ciekawych kolorowanek dziecko powinno posiadać także dobrej jakości kredki. Najlepsze są kredki miękkie, niełamiące się oraz o wyrazistych kolorach. Na początek wystarczą kredki w 12 kolorach, potem zestaw należy zwiększać o kredki w kolorach o różnych odcieniach.

Tagged with: