Poradnik krok po kroku do zdrowych i pięknych włosów

Właściwa pielęgnacja włosów to klucz do ich zdrowia i pięknego wyglądu. By osiągnąć najlepsze efekty, trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Jak dbać o włosy krok po kroku? Przejdziemy przez to razem!

Krok 1. Mycie

Każdą pielęgnację należy zacząć od mycia. Wydaje Ci się, że to oczywiste i że mycie włosów to zabieg, który nie wymaga specjalnych wysiłków? Nic bardziej mylnego. W tej prozaicznej czynności można popełnić sporo błędów!

Może nim być na przykład pomijanie rozczesywania włosów przed ich umyciem. Dlaczego to ważne? Ponieważ dzięki czesaniu włosy podczas mycia się nie poplączą, a Ty usuniesz pozostałości kosmetyków do stylizacji. Nie wykonuj tego kroku, jeśli masz włosy kręcone – te rozczesuj dopiero po umyciu.

Kolejnym błędem jest nieodpowiedni wybór produktu do mycia włosów. Dobrym pomysłem jest sięganie po szampony bazujące na naturalnych składnikach i pozbawione syntetycznych dodatków. Szczególnie polecane są produkty z olejami, które świetnie dbają o nawilżenie pasm. 

Ważna jest również temperatura wody. Strumień ma być letni i nigdy nie powinien być gorący – myjąc włosy w zbyt ciepłej wodzie, możesz spowodować, że będą się one mocniej przetłuszczać. Pamiętaj też o tym, by podczas mycia skupić się na skórze głowy. To ona potrzebuje oczyszczenia, włosy natomiast nie powinny być nadmiernie pocierane i szarpane. Dotyczy to również osuszania – nadmiar wody usuń za pomocą luźnego turbanu, unikaj z kolei wyciskania pasm i pocierania ich ręcznikiem. Możesz je w ten sposób uszkodzić.

Krok 2. Odżywianie

Po umyciu włosów warto dostarczyć im niezbędną dawkę substancji odżywczych. W tym kroku bardzo ważne jest przede wszystkim prawidłowe dopasowanie produktu. Odżywka do włosów powinna spełniać ich potrzeby, dlatego do pasm suchych poleca się odżywki nawilżające, a do zniszczonych te, które je odbudują. Odżywka powinna być aplikowana po każdym myciu i pozostawiona na włosach przez kilka minut zgodnie z zaleceniami producenta. Kluczowe jest, by później dokładnie ją zmyć. W przeciwnym wypadku możesz spodziewać się nie pięknych i zdrowych, ale przetłuszczających się pasm.

W tym kroku ma swoje miejsce również maska do włosów. Ten produkt też warto dobrać do potrzeb pasm, ale stosuje się go rzadziej niż odżywkę – wystarczy raz-dwa razy w tygodniu. Maska do włosów może być na nich pozostawiona dłużej, ale i w tym przypadku ważne jest dokładne spłukanie pasm.

Krok 3. Suszenie i stylizacja

Następny etap obejmuje suszenie pasm i ich stylizację na gorąco. Najlepszym krokiem jest pozostawienie pasm do swobodnego wyschnięcia, ale doskonale wiemy, że nie zawsze to możliwe. Jeśli musisz podsuszyć włosy, skorzystaj z regulacji temperatury i wybieraj najniższe ustawienia. Dobrym krokiem są nawiewy z jonizacją, które niwelują elektryzowanie oraz suszenie włosów od nasady po końce – dzięki temu struktura włosów nie zostanie naruszona.

Jeśli natomiast chodzi o prostowanie czy kręcenie pasm lokówką, nie zapomnij o kosmetykach z termoochroną. Stworzą one na powierzchni włosów ochronną warstwę, która zapobiegnie uszkodzeniom. 

Krok 4. Olejowanie

Świetnym sposobem na boost odżywienia dla pasm jest olejowanie. Ta metoda skutecznie wzmacnia włosy, ale pod warunkiem, że jest odpowiednio stosowana. Oleje dobrze wpływają na odporność włosów, ponieważ dostarczają im mnóstwa substancji odżywczych. Mogą redukować ilość wypadających włosów, przyspieszać ich wzrost i niwelować stany zapalne, ale tylko pod warunkiem odpowiedniego i systematycznego stosowania. Sposobów jest wiele – oleje można nakładać na same końcówki, na włosy mokre, suche lub wilgotne. Warto pozostawić je na pasmach przez kilka godzin, a potem zmyć za pomocą odżywki. W ten sposób dostarczą one włosom to, co najlepsze. 

Jak widzisz, pielęgnacja włosów jest całkiem prosta i intuicyjna. Wystarczy upewnić się, że używamy odpowiednich produktów do naszego typu włosów, pamiętać o tym, by dokładnie je zmyć i stosować się do naszych porad. Dzięki temu Twoje włosy będą mogły odzyskać blask i zdrowie!

Tagged with: